Nowy Rok Akademicki 2014/2015

10-10-2014

Gniewski Uniwersytet III Wieku w nowym roku akademickim

W czwartek, 2 października po wakacyjnej przerwie do zajęć powrócili członkowie i słuchacze Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku. Inauguracja roku akademickiego seniorów miała miejsce a zamku w Gniewie.

Licznie zebranych studentów i gości powitała Walentyna Czapska, założycielka uniwersytetu. W spotkaniu z ramienia władz uczestniczył zastępca burmistrza Wojciech Szulc. Nader ciepło powitano partnerów, którzy wspierają działalność uniwersytetu, użyczają mu pomieszczeń, towarzyszą w działaniach. Są to Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie, Dom Pomocy Społecznej, Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Sportu, Stowarzyszenie CAG, Eko-Centrum Heliantus, Klub Seniora, firma Medical, spółka Zamek Gniew. Obecni na uroczystości byli także dyrektorzy szkół, Ewa Grudzińska z gimnazjum i Wioletta Połomska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, które również wspierają gniewski uniwersytet. Na inaugurację roku przybyli również sekretarz gminy Smętowo i prezes LGD Wstęga Kociewia Bogdan Badziong, przedstawicielka gminy Morzeszczyn Renata Laniecka.

- Rok akademicki na innych uczelniach rozpoczął się 1 października, nasz rozpoczyna się dzień później, ale to wcale nie znaczy, że nie dotrzymujemy młodym kroku. Oni zdobywają kwalifikacje zawodowe teraz, my zdobyliśmy je już wcześniej. Teraz pozostało nam już tylko spijanie śmietanki, robienia tego, co jest dla nas przyjemne brania tego co najlepsze, czyli rozwijania zainteresowań, nieodkrytych jak dotąd talentów, wyzwalanie naszej aktywności. Mam nadzieję, że po wakacyjnej przerwie jesteście wszyscy pełni zapału do podjęcia nowych wyzwań tego roku akademickiego – mówiła do studentów pani Czapska.

O możliwościach spędzania wolnego czasu przez seniorów, w szczególności o wolontariacie opowiadała Anna Janowicz z Fundacji Lubię Pomagać. Kobieta uświadamiała seniorom, że czas emerytury nie musi być nudny, wręcz przeciwnie, może być czasem spełniania marzeń, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i samorealizacji. To dać im może wolontariat, do czego też gorąco zachęcali Mieczysław Matysiak oraz Mariola Plath z gniewskiego Domu Pomocy Społecznej, którzy prowadzą rekrutację i szkolenia na wolontariat opiekuńczy. Ku ich uciesze kilku seniorów wyraziło chęć uczestnictwa w szkoleniu.

Na zakończenie uroczystości dla wszystkich wystąpił zespół Błękitna Wstęga, który zebrał od gości owacje na stojąco. Studentów zapoznano także z harmonogramem pracy na najbliższy czas. Seniorów czekać będą ciekawe koncerty, spotkania, wykłady, warsztaty oraz wycieczki. Życzymy powodzenia!

Galeria zdjęć - kliknij

www.gniew.pl