Pomaganie jest piękne

Projekt „Pomaganie jest piękne” realizowany jest w ramach Rządowego Programu „Aktywność Społeczna Osób Starszych” (ASOS) przez Fundację Hospicyjną. Głównym celem jest utworzenie i rozwój wolontariatu opiekuńczego w domach pomocy społecznej w województwie pomorskim. Zaproszenie do wolontariatu jest skierowane do wszystkich chętnych, w tym przede wszystkim do seniorów. Obecność wolontariuszy w ośrodkach ma na celu wsparcie pracy profesjonalnego zespołu opiekuńczego, poprzez towarzyszenie mieszkańcom i pomoc w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych i zajęciach terapeutycznych.

Projekt w Gniewskim Uniwersytecie III Wieku zainicjowała pani Anna Grabowicz z fundacji „Lubię pomagać”, wygłaszając referat nt. wolontariatu opiekuńczego podczas inauguracji roku akademickiego 2014/2015. W programie uczestniczy kilka słuchaczek uniwersytetu, z czego jesteśmy bardzo dumni. Szkolenie prowadzi pani Mariola Plath oraz pan Mariusz Ząbek – pracownicy DPS w Gniewie. Wolontariusze zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też sprawdzają swoje umiejętności w praktyce. Ćwiczenia w budowaniu więzi, poczucia bezpieczeństwa, rozumieniu potrzeb odbyły się w ubiegły czwartek, 16 października, w …lesie. Wolontariusze oraz ich podopieczni ruszyli na grzybobranie. Była to udana wyprawa, z której przywieziono koźlarze, podgrzybki, kanie, maślaki.

W sobotę, 25 października wolontariuszki pomagają w organizacji zawodów sportowych dla mieszkańców domów pomocy społecznej woj. pomorskiego.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia