Dzien Życzliwości 2014

21 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień życzliwości. Z tej okazji słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gniewu byli organizatorami zawodów rekreacyjnych o tytuł Fair Play. W szranki stanęli także przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Tczewa i Pelplina.

Podczas imprezy, osobom, które ukończyły specjalny kurs, wręczone zostały Certyfikaty Wolontariusza. - Bądźmy życzliwi przez cały czas – powiedziała Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maria Taraszkiewicz - Gurzyńska.

Wśród gości, zaproszonych na uroczystość, obecni byli także: dyrektorzy i kierownicy Gminnego Ośrodka Sportu, Domu Pomocy Społecznej, oddziału BGŻ oraz przedstawiciele tczewskiej Fundacji Pokolenia.

Wspólna zabawa rozpoczęła się od odśpiewania gniewskiego hymnu. Wszystkich zebranych powitała Walentyna Czapska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Krótko przedstawiła też historię obchodów dnia życzliwości.

- Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz organizacja Dnia Życzliwości to wspaniały pomysł – powiedziała burmistrz Maria Taraszkiewicz- Gurzyńska. - Życzliwość pomaga nam żyć w każdym wieku. Nie ma ludzi złych, bywają tylko nieszczęśliwi. Uniwersytet Trzeciego Wieku pomaga znaleźć szczęście. Bądźmy życzliwi przez cały czas – dodała włodarz.

21 listopada to także Dzień Pracownika Socjalnego. Pracownikom gniewskiego Domu Pomocy Społecznej złożono też z tej okazji życzenia oraz podziękowania za współpracę. Dyrektor Mieczysław Matysiak, wręczył natomiast wolontariuszom specjalne certyfikaty, które potwierdzają ich kwalifikacje. Pogratulował wszystkim odwagi oraz tego, że chciało im się włączyć w ten program. Wśród profesjonalnych wolontariuszy znaleźli się także słuchacze gniewskiego U3W. Utwór „Alleluja”, dla wszystkich wolontariuszy i gości obecnych na sali, zaśpiewała Natalia Danowska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gniewie. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Kontakt-Bit z gniewskiego DPS-u.

Zawodnicy startowali w kilku konkurencjach sportowych: bieg z szarfami, slalom z woreczkami, strzały na bramkę, przeciąganie liny. Oprócz emocji sportowych i chęci zdobycia punktów dla swoich drużyn, najważniejsze były dobra zabawa oraz zasady fair –play. Zwycięskiej, gniewskiej ekipie przewodziła Ewa Dunajska. Warto dodać, że zawodnikiem rezerwowym był radny Andrzej Solecki. Nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń czuwali instruktorzy: Grzegorz Połomski, Ryszard Gaweł i Paweł Łysko. Zwycięzcą zawodów fair-play, z sumą 17 pkt. została drużyna z Gniewu, na drugim miejscu, z sumą 16 pkt. uplasował się Pelplin, zaś trzecią lokatę zajął Tczew z dorobkiem 9 pkt.

Na zakończenie zawodów, słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Tczewa, Pelplina i Gniewu, zatańczyli zumbę. Do tańca zaprosiła ich Anna Biernat ze szkoły Esta Fiesta ze Starogardu Gdańskiego.

- Bardzo się cieszymy, że możemy się spotkać, zintegrować. Podobną imprezę planujemy zorganizować także za rok – powiedziała Walentyna Czapska. Festyn z okazji Światowego Dnia Życzliwości to jedno z zadań projektowych „Budujemy mosty” , realizowanego w ramach programu Działaj Lokalnie 2014.

Trudno było zakończyć tak wspaniałą zabawę. Seniorzy żegnali się śpiewająco. W ich wykonaniu usłyszeliśmy znane i lubiane utwory: Kochajmy się, Dwadzieścia lat, Kawiarenki. Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia zdjęcia przy drzewku życzliwości. O dobrą formę zawodników zadbały panie z Przychodni Medical w Gniewie.

Źródło: www.gniew.pl