Uczyć się można w każdym wieku

Uczyć się można w każdym wieku

i nic odkrywczego, ani nadzwyczajnego w tym nie ma. Doskonale wiedzą o tym gniewscy seniorzy, którzy uczestniczyli w warsztatach dot. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Organizowane one były w ramach projektu „Zdrowi III Wiekowi”, który uzyskał dofinansowanie Powiatu Tczewskiego.

            W warsztatach, które przeprowadzili pracownicy ZOZ Medical w Gniewie – pani Mariola Czwiklińska i Paweł Wojcicki, uczestniczyło kilkudziesięciu słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku.

Celem szkolenia było przekazanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy w najczęściej spotykanych stanach zagrożenia zdrowia i życia.

Słuchacze uniwersytetu zapoznali się z różnorodną tematyką z zakresu udzielania pierwszej pomocy w przypadku np. wystąpienia krwotoku, zawału, oparzeń. Podczas zajęć ratownik medyczny uczył jak zachować się i mówił, co zrobić i gdzie zadzwonić gdybyśmy byli świadkiem wypadku. Uczestnicy warsztatów uczyli się na fantomach jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku braku oddechu, poznali również rękoczyn Heimlicha - występującego przy zadławieniach pokarmami. Pan Paweł podkreślił, że należy pamiętać, że resuscytacja krążeniowo - oddechowa ma dla poszkodowanej w wypadku osoby decydujące życiowe znaczenie. Czasem ułamki sekund decydują o tym czy dana osoba przeżyje.

Słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku jeszcze raz serdecznie dziękują pracownikom ZOZ Medical w Gniewie za przeprowadzenie szkolenia. Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni, że znamy już czynności i procedury pierwszej pomocy i wiemy, w jaki sposób prawidłowo udzielać jej osobie poszkodowanej.

Dziękujemy także panu Mieczysławowi Matysiakowi, dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej w Gniewie, oraz pracownikom tej placówki – pani Marioli Plath, Teresie Elmanowskiej, Elżbiecie Wodziczko – Ostrowskiej, panu Mariuszowi Ząbkowi za pomoc w organizacji warsztatów.