Tłusty czwartek z atrakcjami

Tłusty czwartek z atrakcjami

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku tego dnia smakowali nie tylko pączki, faworki, ale też skorzystali z odnowy biologicznej oraz zadbali o strawę duchową.

W godzinach przedpołudniowych wybrali się do Geotermi Grudziądz, gdzie zażywali kąpieli w basenach solankowych ( stężenie soli - od 3 do 7%) oraz saunach. Aktywność ruchowa, w tym ćwiczenia w słonej wodzie pobudzają do działania wszystkie partie mięśni. Ponadto poprawia krążenie, pozwala pozbyć się toksyn, bólów w stawach i mięśniach. O wyjątkowych właściwościach leczniczych grudziądzkiej solanki, świadczy także zawartość jodków, która ma decydujące, zdrowotne znaczenie w inhalacji górnych dróg oddechowych, w leczeniu niedoczynności tarczycy oraz przyspieszonej przemianie materii. Inhalacje oczyszczają płuca (cenna informacja dla palaczy), wspomagają regenerację systemu nerwowego, wygładzają i nawilżają skórę cennymi składnikami solanki.

Wieczorem słuchacze Gniewskiego UTW wybrali się na koncert Tadeusza Szlenkiera – tenora Opery Nova w Bydgoszczy, który w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie wystąpił z koncertem najpiękniejszych pieśni neapolitańskich. Artysta zaprosił publiczność do wspólnego śpiewania. Fragment arii Sandora z operetki Straussa „Baron cygański”

„Wielka sława to żart,

książę błazna jest wart.

Złoto toczy się w krąg

Z rąk do rąk, z rąk do rąk”

oraz „Sto lat” śpiewane były w drodze powrotnej do Gniewu. Okazało się przy tym, że ta najstarsza pieśń biesiadna pochodzi z Włoch. Był to niezapomniany wieczór.

Zapraszamy na kolejny koncert do Pelplina 16 kwietnia. W programie „Gloria” Antonio Vivaldiego.