ARCHIWUM

ARCHIWUM

 

Żywa lekcja historii w grodzie Bractwa Rycerskiego Kerin


      Natura ciągnie wilka do lasu, a słuchaczy Gniewskiego UTW do działania, dokształcania i integrowania, w tym także międzypokoleniowego. A przy okazji realizujemy zadania zaplanowane w projektach dofinansowanych przez Powiat Tczewski i Gminę Gniew.
16 lipca pojechaliśmy do Subków- siedziby Bractwa Rycerskiego Kerin, gdzie pan Robert Nowakowski przeprowadził nas przez dzieje od starożytności po czasy współczesne. Osobny rozdział tej żywej lekcji historii poświęcony był utracie i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, której symbolem jest Józef Piłsudski. Poznaliśmy go jako małego chłopca roznoszącego książeczki w języku polskim i już dorosłego żołnierza, salutującego i podkręcającego wąsa.
Na zakończenie spotkania w rycerzami Bractwa Kerin - poczęstunek, przygotowany podczas warsztatów kulinarnych przez nasze koleżanki: swojski chleb ze smalcem i ogórkiem, bigos, pieczone udka, kasza z różnymi dodatkami no i wspaniała drożdżówka. Dziękujemy bardzo paniom: Grażynie, Zosi, Eli i Celinie. I wielkie brawa dla pana Roberta i jego rycerzy za wspaniałą lekcję historii.

Galeria zdjęć - kliknij

Konkurs historyczny


Regulamin konkursu - kliknij

 

Konkurs literacki


Regulamin konkursu - kliknij

 

Warsztaty krawieckie


We wtorek, 25 lutego odbyły się ostatnie już (niestety!) warsztaty krawieckie z udziałem słuchaczek gniewskiego UTW. Panie ozdabiały plecaczki logiem uniwersytetu oraz szyły kolorowe chusty z daszkiem. I plecaczki i chusty to przydatny ekwipunek na letnie spacery z kijkami lub wycieczki rowerowe. Bardzo dziękujemy pani Renacie Muller za ciekawe zajęcia. Mamy nadzieję na kolejne spotkania przy maszynach do szycia. Tak się tego dnia zadziało, że po popołudniu odbywały się także warsztaty kulinarne, na których smażyliśmy pączki i faworki. Jeszcze ciepłe zostały przewiezione przez p. Celinę do "krawcowych" i tam skonsumowane przy kawie i herbacie. Cieszymy się, że smakowało.

Galeria zdjęć - kliknij

Warsztaty kulinarne


Żył sobie mały, okrągły pączek,
był lukrowany i nie miał rączek.
Miał za to smaczną brązową skórkę,
a w środku dziurkę na konfiturkę!

W ramach projektu "Szlachetne zdrowie", na które otrzymaliśmy dofinansowanie z Powiatu Tczewskiego w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gniewie odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których smażyliśmy tradycyjne pączki i faworki wg przepisu naszej koleżanki Bożenki. Ciasto przygotowała szefowa wszystkich szefów uniwersyteckiej kuchni niezastąpiona Zosia. Co prawda, w wypiekach ważna jest nie ilość, ale jakość, ale musimy się pochwalić, że przygotowaliśmy 190 niezwykle smacznych pączków, a chrupiących faworków, to już nie liczyliśmy. Bardzo dziękujemy gościnnemu Środowiskowemu Domu Samopomocy za możliwość organizacji warsztatów kulinarnych we wspaniale wyposażonej kuchni. Mamy nadzieję na dalszą współpracę, bo kolejne warsztaty zostały zaplanowane na 31 marca, a tematem przewodnim będą wiosenne sałatki.

Galeria zdjęć - kliknij

Podsumowanie XI edycji Działaj Lokalnie


13 lutego b.r. w świetlicy wiejskiej w Gręblinie odbyło się podsumowanie jedenastej edycji konkursu grantowego w ramach Programu działaj Lokalnie. „Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Fundacją Pokolenia.

Program jest współfinansowany ze środków Gmin: Gniew, Morzeszczyn, Subkowy, Pelplin, Tczew i Miasta Tczewa. Finansowo wspiera go także Bank Spółdzielczy w Tczewie.

W 2019 roku w ramach programu zrealizowano 17 projektów, z tego 3 - w gminie Gniew. Wsparcie otrzymały projekty: Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku - "Różne oblicza srebrnej aktywności", grupy Aktywni Walichnowianie -"Smacznie, zręcznie i wdzięcznie" oraz grupy Aktywne Opalenie - "Klucz do szczęścia i zdrowia".

Spotkanie w Gręblinie miało wyjątkowy charakter. To nie bowiem realizatorzy programu Działaj Lokalnie, czyli członkowie zespołu Fundacji Pokolenia prowadzili uroczystość, a sami realizatorzy projektów, którym przydzielone zostały konkretne role. Przedstawione zostały również rezultaty działań podjętych w ramach każdego z projektów. Na zakończenie uczestnicy spotkania wzięli udział we wspólnym poczęstunku.

Partnerom programu Działaj Lokalnie, którym są między innymi samorządy Powiatu Tczewskiego, złożono oficjalne podziękowania za finansowe wspieranie konkursu.

A my bardzo dziękujemy panu Burmistrzowi za gratulacje i upominek dla naszego Uniwersytetu.


List Burmistrza - kliknij

Zabawa śledzikowa


Na śledzika III wiek fika.
Wszelki smutek z buzi znika.
Wszyscy bawią się wokoło.
Do północy musi być wesoło.
I tak też było na naszej zabawie w Strefie Seniora. Rozpoczęliśmy od życzeń urodzinowych i 100 lat dla pani Bogusi. A potem to już tylko tańce, śpiewy, nagrywanie filmików, pozowanie do zdjęć, pyszne jedzonko, za które dziękujemy restauracji Zamkowa w Gniewie i przemiłe panie, które dbały o to, by na stole niczego nie brakowało. Karnawał został pożegnany tak jak należy, czyli na wesoło.

Galeria zdjęć - kliknij

"Kociewskie szlaki woności" - konkurs


Regulamin konkursu - kliknij


Spotkanie Noworoczne Seniorów w Pszczółkach

1 lutego b.r. przedstawicielka Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku na zaproszenie pana Macieja Urbanka, wójta Gminy Pszczółki uczestniczyła w Noworocznym spotkaniu seniorów tej gminy. Była to wspaniale przygotowana uroczystość z udziałem i przy udziale młodzieży. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także parlamentarzyści p. Poseł Magdalena Sroka oraz Senator Ryszard Świlski, którzy odznaczyli małżeństwa świętujące 50 - lecie pożycia małżeńskiego medalami Prezydenta RP. Uroczystość uświetniły występy kwartetu smyczkowego Baltic String Quartet, duetu „Zielona herbata” oraz działającego od roku Gminnego Chóru Dziecięcego. Pogratulowaliśmy p. Wójtowi oraz mieszkańcom Gminy perfekcyjnie zorganizowanego spotkania. Zaprzyjaźnionemu z nami Klubowi Seniora przekazaliśmy też drobny upominek - nasze kalendarze na 2020 r.

Galeria zdjęć - kliknij


Zabawa karnawałowa w Strefie Seniora


31 stycznia b.r. w Strefie Seniora Restauracji Zamkowa w Gniewie odbyła się zabawa karnawałowa słuchaczy gniewskiego UTW. Jak w kultowej piosence zespołu Piersi: "Muzyka, przyjaźń, radość, śmiech Życie łatwiejsze staje się".
I była zabawa i wiele się działo, i było głośno i było radośnie i razem przetańczyliśmy, co prawdą nie całą noc, ale było super! Do tego urodziny koleżanki i pieśni biesiadne, i sesja zdjęciowa z karnawałowymi rekwizytami. Do tańców zachęcała DJ Celina. Gabryś - dzięki na nagrania! Jednym słowem zabawa na sto dwa. Wymaga, oczywiście powtórzenia. Dziękujemy pani kierownik i pracownikom restauracji Zamkowa za wspaniały wieczór.

Galeria zdjęc - kliknij

Świętowanie 100. rocznicy powrotu Polski na Ziemię Gniewską

27 stycznia na Placu Grunwaldzkim w Gniewie rozpoczęliśmy świętowanie 100. rocznicy powrotu Polski na Ziemię Gniewską. Było tłumnie, uroczyście, kolorowo. Powiewały biało - czerwone flagi, były kotyliony, chorągiewki, baloniki. W obchodach tego ważnego dla naszego miasta wydarzenia wzięli udział także słuchacze Gniewskiego UTW. Pani Emilia Rulińska przygotowała na tę uroczystość wiersz, który zadeklamowała na dziedzińcu zamkowym.

Galeria zdjęć - kliknj

Orszak Trzech Króli


Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli inaczej święto Trzech Króli, jest obchodzone na pamiątkę objawienia się Boga człowiekowi. Co roku 6 stycznia na ulicach wielu lat pojawiają się liczne orszaki nawiązujące do odwiedzin Trzech Mędrców. Tak też było i w Gniewie. W królewskim orszaku uczestniczyli także słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Organizatorzy docenili  nasz udział i przebrania, za co otrzymaliśmy upominek – zestaw gier, który wykorzystamy w Strefie Seniora. Były także nagrody indywidualne, również, nieskromnie dodamy - dla słuchaczy UTW i Klubu Seniora. Dziękujemy Parafii i Gminie Gniew.

Galeria zdjęć - kliknij


Senioriada w Tczewie


Po pełnym wrażeń piątku (Powiatowy Festiwal Kultury Zdrowia Seniora) sobota dostarczyła kolejnych emocji. Nasza drużyna sportowa 16 listopada wzięła udział w Spartakiadzie Seniorów, którą organizował Tczewski Uniwersytet III Wieku. W zawodach wzięło udział 5 drużyn z Tczewa (2), Pszczółek, Malborka i Gniewa. Nasi zawodnicy wypadli bardzo dobrze. Na zakończenie zawodów drużyny otrzymały puchary Fair Play 2019 Były też medale, dyplomy i nagrody. Zawody poprzedził piękny występ taneczny. Brawo koleżanki i koledzy!

Galeria zdjęć - kliknij

Olimpiada Senior Obywatel


Podsumowanie etapu wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej im. Prezydenta Pawła Adamowicza "Senior Obywatel" odbyło się 20 listopada b.r. w Urzędzie Marszałkowskim w sali "Niebo Polskie". Uroczystość swoją obecnością zaszczyciła pani wicemarszałek Agnieszka Kapała Sokalska, Pełnomocnik Marszałka d/s Polityki Senioralnej pani Barbara Bałka. Całość prowadziła pomysłodawczyni Olimpiady- pani Barbara Badowska - Średniawa.
Ogłoszenie wyników wojewódzkiego etapu Olimpiady poprzedziły występy przedszkolaków z programem kaszubskim oraz chóru Gdańskiej Akademii Seniora. Było pięknie i uroczyście.
Miło jest nam zakomunikować, iż reprezentantka Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku, pani Walentyna Czapska zakwalifikowała się do eliminacji na szczeblu centralnym, który odbędzie się 10 grudnia w Warszawie.

Galeria zdjęć - kliknij

Pierogi, uszka, surówki i faszerowane dynie …


To się działo dzisiaj na warsztatach kulinarnych, na których po raz kolejny spotkaliśmy się w gościnnym w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gniewie. Mięciutkie ciasto, pyszne farsze: z grzybami, ziemniakami i twarogiem, kapusta i grzybami do tego surówka z kapusty - palce lizać. Z zapałem wałkowaliśmy ciasto, ze skupieniem sklejaliśmy pierogi, gotowaliśmy je, smażyliśmy i ze smakiem zajadaliśmy się nimi. Przygotowane smakołyki zawieźliśmy także na Zamek w Gniewie, żeby podziękować panu Dyrektorowi i i firmie Polmlek za pomoc w organizacji Powiatowego Festiwalu Kultury Zdrowia Seniora.

Dziękujemy Zosi i Bożence - naszym kulinarnym autorytetom, od których wiele się możemy nauczyć. Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Seniorze, trzymaj formę" dofinansowanego ze środków Powiatu Tczewskiego.

Galeria zdjęć - kliknij

Wycieczka do Gdańska


Kolejne kulturalne wydarzenie na Gniewskim UTW - wycieczka do Gdańska, która odbyła się 23 listopada b.r. Wyjechaliśmy wcześnie, bo już o godz. 8 - ej. Nasz pierwszy cel to Archikatedra w Oliwie, o której opowiedziała nam zaprzyjaźniona pani przewodnik Elżbieta Żukowska. Trafiliśmy akurat na mszę, która odbywała się w ramach rekolekcji "Kobieta jest boska". Następnie - spacer po Parku Oliwskim. A zaraz po tym przejazd od Opery Bałtyckiej na spektakl "Opera Si". To nie koniec atrakcji. Czekał na nas jeszcze Długi Targ oraz Centrum św. Jana, w którym trwały przygotowania do wykonania Kantaty 108 Męczenników - upamiętniającej 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, oraz 20-tą rocznicę beatyfikacji przez Jana Pawła II, 108 męczenników z czasów II Wojny Światowej.

Galeria zdjęc - kliknij

Powiatowy Festiwal Zdrowia Seniora


Zdrowie seniorów to nie tylko dobre fizyczne samopoczucie, to także radość ze wspólnego działania, rozwijania pasji i zainteresowań: muzycznych, tanecznych, teatralnych, malarskich, kulinarnych, sportowych i wielu innych, bo tak bogate i ciekawe może być życie osób starszych, jeśli zostanie im zaproponowana atrakcyjna oferta zajęć, spotkań, imprez. Ma ono wtedy srebrne barwy, uśmiech i jest pełne energii, o czym można było się przekonać podczas Powiatowego Festiwalu Kultury Zdrowia Seniora, realizowanego w ramach projektu „Seniorze, trzymaj formę”, a dofinansowanego ze środków Gminy Gniew i Powiatu Tczewskiego. W spotkaniu uczestniczyli słuchacze uniwersytetów III wieku z Czerska, Pelplina i Gniewa. Festiwal odbył się w Gminnym Ośrodku Sportu 15 listopada, praktycznie w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Seniora.

Aby stworzyć odpowiednią atmosferę i dobry nastrój, uczestnicy zaśpiewali piosenkę „Kochajmy się”. Akompaniowała na akordeonie p. B. Brzezińska. W programie tego integracyjnego spotkania znalazł się pokaz japońskiego kata, czyli standardowej formy ruchu, postawy w sztukach walki i sporcie zaprezentowany przez słuchaczy gniewskiego UTW przygotowanych przez p. K. Maruta; pełen ciepła i humoru występ seniorów z Pelplina; egzotyczna i energetyczna zumba gold z gniewskimi tancerkami prowadzonymi przez p. A. Biernat ze starogardzkiej szkoły tańca „Esta Fiesta”; piosenka o różnego rodzaju aktywnościach gniewskiego UTW zaprezentowana przez grupę DUET (Depeesowsko – Uniwersyteckiej Ekipy Teatralnej). Pięknym zakończeniem prezentacji dorobku uniwersytetów był występ słuchaczy UTW z Czerska: zespołu wokalnego „Seniorinki”, kabaretu „Morowe babki” oraz pana Jerzego Warczaka, który zachwycił nas swoimi piosenkami, porwał do tańca i wspólnego śpiewania. Pan Jerzy zaśpiewał także hymn naszego miasteczka, dopisując zwrotkę, poświęconą seniorom.

Dla uczestników Festiwalu przygotowano także inne atrakcje. Działały stanowiska:

 • kosmetyczne formy Amway, gdzie można było zrobić sobie np. makijaż;

 • medyczne z zaprzyjaźnionymi pracownikami ZOZ Medical w Gniewie, gdzie m.in. mierzono ciśnienie, badano poziom cukru we krwi, udzielano porad;

 • uniwersyteckie z domowymi poradami na dobre zdrowie ( m.in. nalewki, soki, octy, zakwasy buraczane i kurdybanek;

 • wolontariatu opiekuńczego, zachęcającego do działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

 • Fundacji „Zdrowo Jem Zdrowo Żyję”, której pracownik, dzięki profesjonalnemu badaniu na certyfikowanym urządzeniu, pozwalającym określić m.in. stan kości, wody czy tłuszczu w organizmie, dokonywał analizy składu ciała

Na uczestników Festiwalu czekał także poczęstunek, przygotowany w dużej mierze przez słuchaczki gniewskiego UTW. Były więc różnego rodzaju sałatki, własnoręcznie pieczony chleb, smalec z białej fasoli, pasta z soczewicy, zupa brokułowa, bo przecież wszystko musiało być zdrowe, ekologiczne i dietetyczne. Całości dopełniały jogurty, serki, kaszki i soczki sponsorowane przez firmę Polmlek, której bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji naszego przedsięwzięcia.

Słuchacze Gniewskiego UTW składają także gorące podziękowania dla pani dyrektor, pracowników Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych za pomoc w przygotowaniu hali na potrzeby Festiwalu. Dziękujemy bardzo panu Mirosławowi Narlochowi – dyrektorowi SP Nr 1 w Gniewie oraz panu Olkowi Cieszyńskiemu za użyczenie sprzętu nagłaśniającego oraz czuwanie nad właściwą stroną akustyczną spotkania. Bez ZOZ Medical w Gniewie, firmy Amway, Domu Pomocy Społecznej w Gniewie nie byłoby tak ciekawie i za Ich aktywną obecność serdecznie dziękujemy.

Jesteśmy przekonani, że Powiatowy Festiwal Zdrowia Seniora na stałe wejdzie w harmonogram imprez organizowanych przez Gniewski Uniwersytet III Wieku. Przyjaciele, do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć - kliknij

Wycieczka do Elbląga


W sobotę 19 października pojechaliśmy na wycieczkę do Elbląga. Najpierw zwiedziliśmy to miasto, jadąc autobusem po najciekawszych i rozpoznawalnych miejscach: stocznia elbląska, browar, wojewódzki szpital zespolony, nowe dzielnice. Potem odwiedziliśmy bardzo ciekawe Muzeum Archeologiczno - Historyczne, obejrzeliśmy film holograficzny "Historie ponad granicami". Razem z przewodnikiem wędrowaliśmy po zrekonstruowanej elbląskiej starówce. Wieczorem zaś w Teatrze Miejskim obejrzeliśmy występ "Kaczmarski - 4 pory niepokoju". Przekonaliśmy się, że pozostający nieco w cieniu pobliskiego Gdańska, Elbląg należy do tych miast, o których można powiedzieć że mają w sobie to “coś”. I choć II wojna światowa odcisnęła na zabytkowej zabudowie swoje piętno, to miasto odzyskuje dawny blask. Zachęcamy do odwiedzenia tego pięknego miasta.

Galeria zdjęć - kliknij

Spartakiada w Pszczółkach


W piątek, 18 października olimpijska drużyna Gniewskiego UTW wzięła udział w Spartakiadzie podsumowującej projekt "Seniorzy na Orliki", finansowany ze środków Fundacji Orły Sportu. Wcześniej gniewianie dwukrotnie spotykali się na hali sportowej (dziękujemy GOSiR za udostępnienie boiska), by przygotować się do zawodów. Treningi oraz stale utrzymywana niezła forma (różnego rodzaju gimnastyki, zumba gold, nordic walking) miały niewątpliwy wpływ na wynik spotkania. Oczywiście - wygraliśmy, ale nasi przeciwnicy z Pszczółek i Tczewa walczyli bardzo dzielnie i ogromne brawa także dla nich. Po zawodach - smaczny poczęstunek. Bardzo dziękujemy naszym koleżankom i kolegom z Pszczółek za zaproszenie na Spartakiadę. Ponownie spotkamy się w Tczewie 16 listopada. Do zobaczenia!

Galeria zdjęć - kliknij

Truskawiec 2019


Ponad 50-osobowa grupa słuchaczy UTW i nie tylko z Gniewa, Tczewa, Subków i innych miejscowości przebywała w sanatorium „Południowy” w Truskawcu na Ukrainie. Reperowaliśmy nie tylko nasze zdrowie (po kilka zabiegów dziennie, w tym słynny ozokeryt), ale też poznawaliśmy najciekawsze i najpiękniejsze miejsca Ukrainy, jej historię, obyczaje i tradycje. Wycieczki, wieczorki tematyczne, rozmowy w pięknym Zimowym Ogrodzie i pijalni wód Naftusi i Marii mocno nas zintegrowały. Stanowiliśmy bardzo zgraną grupę, która potrafiła zorganizować sobie czas wolny, pomóc wtedy, kiedy była ku temu potrzeba i wspólnie wypoczywać.

Galeria zdjęć - kliknij

Jubileusz 5-lecia Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku


16 września 2019 r. na Zamku w Gniewie odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu gniewskiego uniwersytetu połączona z inauguracją roku akademickiego 2019/2020. Licznie zebranych słuchaczy oraz gości w imieniu grupy Polmlek po staropolsku powitał kasztelan Zamku pan Jarosław Struczyński.

Uroczystość zaszczycili ją swoją obecnością pan Maciej Czarnecki – Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, pani Joanna Kamińska- wiceburmistrz Miasta i Gminy Gniew, pani Karolina Liebrecht – sekretarz Gminy, pan Ryszard Świlski – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, pani Barbara Bałka – Pełnomocnik Marszałka ds. Polityki Senioralnej, pani Agnieszka Zabłocka Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Koordynacji Polityki Społecznej ROPS Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Prowadząca spotkanie szczególnie serdecznie powitała przedstawicieli instytucji, przedsiębiorstw, organizacji, dzięki którym gniewski UTW mógł w ciągu minionych 5 lat zrealizować wiele projektów, zorganizować mnóstwo przedsięwzięć służących rozwijaniu pasji i zainteresowań słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku oraz promujących piękno Ziemi Gniewskiej, jej bogactwo kulturowe i historyczne.

Następnie uniwersytecki chór zaśpiewał studencką pieśń hymniczną Gaudemaus Igitur i, nawiązując do 100-lecia Republiki Gniewskiej, Pieśń Konfederatów Barskich. Wykład inauguracyjny pt. „Siła optymizmu i pozytywnego myślenia” wygłosiła pani dr Irena Sorokosz – prorektor ds. organizacyjnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Bardzo wzruszającym momentem uroczystości było wręczenie laureatkom konkursu Pomorskie dla Seniora nagród w kategorii Senior Zwyczajny Niezwyczajny i Przyjaciel Seniora. Po odczytaniu laudacji Wicemarszałek Ryszard Świlski wręczył dyplomy oraz upominki pani Mirosławie Przesławskiej – wolontariuszce w Domu Pomocy Społecznej w Gniewie oraz pani Marioli Palth – pracownicy DPS w Gniewie.

Jubileusz 5-lecia Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku to doskonała okazja do podziękowań instytucjom, organizacjom, przedsiębiorstwom, osobom którzy przez 5 lat działalności Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku pomagali realizować marzenia, współorganizowali wiele przedsięwzięć, wspierali też finansowo uniwersyteckie pomysły. Podziękowania i drobne upominki wręczono przedstawicielom samorządu: panu Maciejowi Czarneckiemu, pani Joannie Kamińskiej – oraz pani Karolinie Liebrecht.. Burmistrz Miasta i Gminy Gniew pogratulował Uniwersytetowi jubileuszu i życząc dalszego rozwoju i satysfakcji z działania przekazał bon na 500 zł.

Dziękując przedstawicielom zakładów pracy, organizacji, prowadząca spotkanie stwierdziła, iż są jak „jak miód na nasze nienajmłodsze już serca, jak odkryty przez Jana III Sobieskiego kurdybanek, który leczy wszelkie dolegliwości”. Tytuł Przyjaciół Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku otrzymali: ZOZ Medical Gniew, GOSiR Gniew, Biblioteka Gniew, ZSP Gniew, SP Nr 1 Gniew, Inwest – Kom Gniew, BNP Paribas Gniew, CAG Gniew, Referat Promocji i Informacji, OSP Gniew, Hotel Na Wzgórzu, Środowiskowy Dom Samopomocy, DPS Gniew, Przedsiębiorstwo Dominex, Kongsberg Maritime oraz Zamek w Gniewie.

Podziękowano też wykładowcom, instruktorom, którzy zachęcali słuchaczy GUTW do aktywności fizycznej, dbali o ich kondycję, rozwijali pasje i zainteresowania, pomagali w realizacji wszelkich przedsięwzięć, widzieli w seniorach ludzi młodych duchem, otwartych i aktywnych.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na dziedziniec zamkowy na otwarcie wystawy fotograficznej „Różne oblicza srebrnej aktywności” oraz jubileuszowy tort.

Uroczystość została dofinansowana ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności poprzez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Pokolenia w programie Działaj Lokalnie oraz wsparcia Gminy Gniew.

 Galeria zdjęć - kliknij

Znamy już wyniki II Olimpiady ”Senior Obywatel”


Eliminacje powiatowe odbyły się 15 września w Pelplinie podczas Jarmark Cysterski w Pelplinie 2019. Do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 26 października, z Gminy Gniew zakwalifikowało się 4 słuchaczy ze Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku: Walentyna Czapska, Andrzej Gocek, Bogdan Olszewski i Wiesława Tomaszewska. Na wydarzeniu pojawiła się także pani zastępca burmistrza Miasta i Gminy Gniew Joanna Kamińska, aby wręczyć upominki seniorom z naszej gminy. Pytania Olimpiady dotyczyły transformacji ustrojowej Polski, trójpodziału władzy, systemów rządzenia, podstaw ustroju politycznego Polski, Unii Europejskiej, NATO oraz NGO. Gratulujemy naszym seniorom oraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Olimpiada "Senior Obywatel" po raz pierwszy odbyła się w 2017 r. Jej celem jest pogłębianie wiedzy obywatelskiej osób starszych na temat Konstytucji RP oraz innych aktów prawnych regulujących prawa i obowiązki obywateli, rozszerzenie aktywności obywatelskiej seniorów oraz powiększenie wiedzy seniorów z zakresu politologii i wiedzy o społeczeństwie.
Organizatorem Olimpiady jest Fundacja Barbary Średniawy przy współpracy z Pomorską Delegaturą Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Galeria zdjęć - kliknij

Gniewskie Senioralia


W tym roku Senioralia były wielkim świętem nie tylko dla słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku, ale też osób starszych z Gminy Gniew, którzy w tym dniu mieli okazję zobaczyć i poczuć niemal wszystkimi zmysłami, co to znaczy aktywność 60+. Bardzo cieszymy się, że z naszego zaproszenia do wspólnej zabawy skorzystali niektórzy starsi mieszkańcy Ziemi Gniewskiej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku na Rynku Starego Miasta będzie nas jeszcze więcej.

Aktywność seniorów, ich inicjatywy, zaangażowanie w życie lokalnej wysoko ocenił w swoim przemówieniu pan Maciej Czarnecki - Burmistrz Miasta i Gminy Gniew. Życzył uczestnikom Senioraliów dobrej zabawy, satysfakcji i radości ze wspólnych działań. Pani Halina Kaczmarek zapowiedziała, że słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku będą aktywnie pracować przez cały rok, aby podczas następnego Święta Seniorów otrzymać klucze do miasta.

Następnie przed słuchaczami gniewskiego UTW i mieszkańcami miasta wystąpił zespół „Błękitna Wstęga” pod kierownictwem pani Krystyny Tamowicz i przy akompaniamencie pani Jadwigi Mielke zaśpiewał kilka piosenek, które wzruszały i bawiły, a „Miasteczko Gniew” odśpiewali wszyscy seniorzy.

Uroczystego otwarcia Seniorliów dokonano bardzo głośno - gwiżdżąc na trąbkach, świstawkach i gwizdkach. Tegoroczne Święto Seniorów nawiązywało do 100. rocznicy powstania Republiki Gniewskiej, stąd zaproszenie do udziału w żywej grze miejskiej „Odkryj najmniejsze państwo świata”. Jej uczestnicy musieli m.in. odczytać zaszyfrowaną wiadomość, podliczyć ile pieniędzy jeszcze brakuje na kupno sztandaru dla Straży Ludowej, odróżnić rozmaryn od majeranku, przenosić meldunki. Po mieście poruszali się z przepustkami, bo wiadomo wróg nie śpi! Na koniec, za odgadnięcie hasła otrzymywali paszporty lub certyfikaty honorowego obywatela Republiki Gniewskiej.

Działał także Punkt Medyczny Powiatowej Straży Ludowej, gdzie panie pielęgniarki, dokonując podstawowych badań, stwierdzały przydatność do służby w rezerwie Straży porucznika Józefa Głowackiego i wydawały zaświadczenie będące podstawą do zaprowiantowania. Uczestnik Seniorlaiów udawał się z takim zaświadczeniem do kuchni polowej obsługiwanej przez uniwersyteckich kucharzy, gdzie otrzymywał solidną porcję kiełbaski z grilla. Wielką atrakcją było także zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia w fotobudce.

Po zakończeniu gry miejskiej całą głośno i z przytupem rozgwizdana grupa ruszyli w stronę restauracji „Zamkowa”, gdzie uroczyście otworzono Strefę Seniora. Bardzo dziękujemy pani Elżbiecie Kołodziejczyk za tę cenną inicjatywą, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, które chcą się spotykać w przyjaznym miejscu, nawiązywać nowe znajomości i mile spędzać swój wolny czas przy kawie za 1 zł. Pani Elżbieta sprawiła uczestnikom Święta wielką niespodziankę, przekazując im vouchery z 20% rabatem na wszystkie napoje, ciasta, posiłki zakupione w restauracji „Zamkowa”. Pierwszy dzień Gniewskich Senioraliów zakończył rozmowami przy kawie i cieście i złożeniem deklaracji członkostwa w Gniewskim Uniwersytecie III Wieku przez kolejnych osiem osób.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania pierwszego dnia Gniewskich Seniorlaiów. Szczególne słowa podziękowania należą się pracownikom Referatu Promocji i Informacji UMiG w Gniewie, którzy zadbali o logistyczną stronę całego przedsięwzięcia oraz fotograficzne dokumentowanie jego przebiegu.

Uroczystość została dofinansowana ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności poprzez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Pokolenia w programie Działaj Lokalnie oraz wsparcia Gminy Gniew.

Galeria zdjęć - kliknij

„Różne oblicza srebrnej aktywności"


Można być staruszkiem mając dwadzieścia lat i można być młodzieńcem mając lat 60 czy 80. Wszystko zależy od tego, jak o sobie myślimy. Celem projektu „Różne oblicza srebrnej aktywności" jest właśnie zmiana myślenia o sobie osób starszych w Gminie Gniew. Chcemy przekonać seniorów, że warto być aktywnym: w większym stopniu zadbać o własną sprawność fizyczną, włączać się w lokalne inicjatywy kulturalne i społeczne, budować więzi wewnątrz i międzypokoleniowe. Celem projektu jest również przekonanie mieszkańców, że osoby starsze to jednostki aktywne, twórcze, kreatywne, otwarte na nowe pomysły, że są to liderzy i animatorzy wielu ciekawych przedsięwzięć. A. Kępiński w „Rytmie życia” pisał - „Podobnie jak jesień może być najpiękniejszą porą roku, tak i starość może być najlepszym okresem życia, w którym osiąga się życiową mądrość i czuje prawdziwy smak życia, a to, co się w ciągu życia przeżyło, daje poczucie rzetelnego dzieła”. I tego spełnienia się wszystkim seniorom życzymy.

Projekt sfinansowano w ramach programu „Działaj Lokalnie” ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego poprzez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Pokolenia oraz Gminy Gniew.

Galeria zdjęć - kliknij

Olimpiada ”Senior Obywatel”

 

Olimpiada ”Senior Obywatel” po raz pierwszy odbyła się w 2017 r. Jej celem jest pogłębianie wiedzy obywatelskiej osób starszych na temat Konstytucji RP oraz innych aktów prawnych regulujących prawa i obowiązki obywateli, rozszerzenie aktywności obywatelskiej seniorów oraz powiększenie wiedzy seniorów z zakresu politologii i wiedzy o społeczeństwie.

Organizatorem Olimpiady jest Fundacja Barbary Średniawy przy współpracy z Pomorską Delegaturą Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i Obszarem Metropolitarnym Gdańsk – Sopot – Gdynia.

Do II Olimpiady „Senior Obywatel” przygotowywali się także słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku, uczestniczyli w szkoleniu organizowanym przez Powiat Tczewski. Eliminacje powiatowe odbyły się 15 września w Pelplinie podczas Jarmarku Cysterskiego. Pytania dotyczyły transformacji ustrojowej Polski, trójpodziału władzy, systemów rządzenia, podstaw ustroju politycznego Polski, Unii Europejskiej, NATO, NGO. W Olimpiadzie wzięło udział ogółem 14 osób z Gniewa, Pelplina i Tczewa. Do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 26 października, z Gminy Gniew zakwalifikowało się 4 słuchaczy UTW: Walentyna Czapska, Andrzej Gocek, Bogdan Olszewski i Wiesława Tomaszewska. Wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali dyplomy i upominki.

Spotkanie z Pełnomocnikiem Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Polityki Senioralnej


Spotkanie w Domu Pomocy Społecznej z panią Barbarą Bałką Pełnomocnikiem Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Polityki Senioralnej odbyło się 7 sierpnia 2019 r. Urząd Miasta i Gminy Gniew reprezentowali burmistrz Maciej Czarnecki, wiceburmistrz Joanna Kamińska oraz sekretarz Karolina Liebrecht.
Na spotkaniu przedyskutowane zostały między innymi kwestie aktywizacji seniorów. Jednym z zadań Gminnej Rady ds. Seniorów w Gniewie jest aktywizacja środowisk wiejskich. Gniewski Uniwersytet III Wieku proponuje osobom starszym zamieszkałym na wsi między innymi organizację wycieczek rowerowych, wyjazdów na basen w Kwidzynie czy solanki w Grudziądzu. Rada zachęca też do tworzenia Klubów Seniora z wykorzystaniem świetlic wiejskich. Kolejną pozytywną informacją jest to, że w restauracji Zamkowa w Gniewie uruchomiona zostanie Strefa Seniora. Cyklicznie, co środę w godzinach 11:00 – 14:00 będzie to miejsce spotkań osób starszych z całej Gminy Gniew. Goście będą mogli wypić kawę, zjeść ciasto oraz lody. Uroczyste otwarcie Strefy już we wrześniu.
Seniorzy w Gniewie zostali ponadto docenieni przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. W konkursie dla osób, które podejmują skuteczne inicjatywy na rzecz seniorów Gmina Gniew ma swoich swoich laureatów. Zaszczytny tytuł „Seniora zwyczajnego-niezwyczajnego" otrzymała Pani Mirosława Przesławska.
Z kolei tytuł Przyjaciela Seniorów otrzymała Pani Mariola Plath. Na co dzień jest pracownikiem DPS w Gniewie, gdzie prowadzi świetlice terapii i zajęć.
Na zakończenie spotkania głos zabrała pani Barbara Bałka, która bardzo pozytywnie odniosła się do działalności zarówno Gminnej Rady ds. Seniorów jak i Gniewskiego UTW. Poinformowała jednocześnie o powstającej Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego, w którym to dokumencie powinny znaleźć się zadania z zakresu aktywnej polityki senioralnej. Pani Pełnomocnik przypomniała także o kolejnym Forum Rad Seniorów, które odbędzie się już 4 września b.r. oraz zwołanym przez Marszałka Województwa Pomorskiego I Forum UTW, które odbędzie się 7 października b.r.

Galeria zdjęć - kliknij

„Senior Obywatel”

    

W środę 14 sierpnia b.r., grupa seniorów, uczestników II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej im. Pawła Adamowicza „Senior Obywatel” wzięła udział w spotkaniu z p. Agnieszką Kapała-Sokalską, członkinią zarządu województwa.
Podczas spotkania, które odbyło się w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku, seniorzy mieli okazję zgłębić wiedzę m.in. na temat samorządu, dotyczących go regulacji prawnych, zadań samorządu województwa, samorządowych jednostek organizacyjnych. Poza tym była to okazja do dyskusji o sytuacji społecznej, demograficznej i gospodarczej na Pomorzu. Nie obyło się również bez dyskusji o sprawach bieżących dot. kraju i województwa.
Gniewskich uczestników II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej na spotkaniu reprezentowały panie; Iwona Kitta i Walentyna Czapska

II Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej


6 słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku przygotowuje się do II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej "Senior Obywatel". I powiatowy etap Olimpiady odbędzie 15 września b.r. o godz. 11:00 w Pelplinie w ramach Jarmarku Cysterskiego, drugi - wojewódzki w październiku. Wcześniej:
- wykłady w Centrum Szkolenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku (najbliższy już 8 sierpnia)
- w okresie 9-12 września szkolenia w Starostwie Powiatowym w Tczewie,
-14 sierpnia o godz. 12:00 w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku przy ul. Okopowej 21/26 odbędzie się spotkanie z Wicemarszałek Pomorza – Panią Agnieszką Kapała-Sokalską.
Materiały do Olimpiady otrzymaliśmy już wcześniej. Bardzo dziękujemy za nie paniom Alicji Szczepińskiej - Mian oraz pani Barbarze Sinkiewicz.
Trzymajcie za nas kciuki!

III Senioriada w Morzeszczynie


Za nami kolejne zawody sportowe , tym razem Senioriada na wesoło w Morzeszczynie. Pomimo porannego deszczu, pogoda dopisała i stawiło się 7 drużyn z powiatu tczewskiego i starogardzkiego, które uczestniczyły w tajemniczo brzmiących konkurencjach, m.in. : latające gąbki, rajstopki na start, syzyfowa praca. Sporo było zabawy, ale też nie brakowało wielkich emocji. Zawody ukończyliśmy na II miejscu. Wyprzedziły nas Kulice. Brawa dla zwycięzców! Gratulujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Morzeszczynie, Kołu Gospodyń Wiejskich za wspaniałą organizację Spartakiady. Do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć - kliknij

Gra Miejska z okazji 100 – lecia Republiki Gniewskiej


W sobotę, 6 lipca świętowaliśmy 100-lecie Republiki Gniewskiej. Oficjalne obchody tej ważnej dla miasta uroczystości poprzedziła gra miejska pt. "Odkryj najmniejsze państwo świata", przygotowana przez słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Grę realizowaliśmy w doborowym towarzystwie, gdyż razem z nami byli pani Joanna Kamińska i Maciej Czarnecki - Burmistrzowie Miasta i Gminy Gniew. Bardzo za to dziękujemy. Uczestnicy tej historycznej zabawy musieli przejść 7 stanowisk, poruszali się po mieście z przepustkami, przenosili meldunki, pracowali nad zaszyfrowaną wiadomością, pomagali zwijać bandaże, podliczali datki na sztandar dla Straży Ludowej. Za wykonanie wszystkich zadań czekała niespodzianka, której nie zdradzimy, gdyż chcemy zachęcić wszystkich do poznawania historii najmniejszego państwa świata poprzez udział w grze miejskiej.

Galeria zdjęć - kliknij

Wycieczka do Krakowa

Kraków nasz stary to gród pamiątek,
gród wielkiej chwały i wielkości.
Stąd dziejów naszych snuje się wątek,
tu królów naszych spoczęły kości.

W. Bełza

 

Przepiękna, pozostająca na zawsze w naszej pamięci wycieczka do Krakowa. Wspaniałe zabytki, ciekawe wystawy i warsztaty, wieczorne spacery, koncert muzyki klezmerskiej i inne atrakcje wypełniały każdy dzień pobytu w dawnej stolicy Polski. Zachwyciła nas także Wieliczka, gdzie jedną z niespodzianek był obiad w podziemnej restauracji.

Wycieczkowa grupa Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku była z daleka rozpoznawalna dzięki żółtym chustom z emblematem UTW, stąd też pani przewodnik przywoływała do siebie „kolonistów” z Gniewa. Ogromne i serdeczne podziękowania za perfekcyjną organizację wycieczki dla pań Haliny Kaczmarek oraz Ewy Dunajskiej.

Galeria zdjęć - kliknij

Różne oblicza srebrnej aktywności”


Można być staruszkiem, mając dwadzieścia lat i można być młodzieńcem, mając lat 60 czy 80. Wszystko zależy od tego, jak o sobie myślimy. Celem projektu „Różne oblicza srebrnej aktywności jest właśnie zmiana myślenia o sobie osób starszych w Gminie Gniew. Chcemy przekonać seniorów, że warto być aktywnym: w większym stopniu zadbać o własna sprawność fizyczną, włączać się w lokalne inicjatywy kulturalne i społeczne, budować więzi wewnątrz i międzypokoleniowe. Rozumiemy, że aktywność nie tylko „dodaje lat dożycia”, ale też „życia do lat”. Podsumowaniem projektu będzie wystawa fotograficzna pt. „Różne oblicza srebrnej aktywności”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowanie w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego poprzez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Pokolenia oraz Gminy Gniew.


Zakończenie roku akademickiego 2018/2019


Rok akademicki 2019/2019 zakończyliśmy 31 maja 2019 r. w pięknych okolicznościach przyrody i przyjaznego otoczenia Hotelu na Wzgórzu. Było uroczyście, bo świętowaliśmy 5-lecie działalności naszego Uniwersytetu. Rozpoczęliśmy występem chóru uniwersyteckiego, który zaśpiewał nie tylko dawną studencką pieśń Gaudeamus Igitur, ale też wesołą Majową piosenkę i Canon Mozarta. Dziękujemy pięknie panu Krystianowi Zimnemu za współpracę i przygotowywanie nas do udziału w przeglądach muzycznych, okolicznościowych i religijnych uroczystościach.
Podsumowując pięciolecie działalności gniewskiego UTW, chcieliśmy podziękować tym słuchaczom, którzy inicjowali, aktywnie włączali się w organizację różnorodnych przedsięwzięć, realizację projektów. Cieszymy się, a wręcz jesteśmy dumni, że takich pozytywnie zakręconych osób jest dużo. Dyplomy gratulacyjne oraz symboliczne upominki (przydatne na lato wiatraczki chłodzące z opcją zraszania) otrzymało 45 osób - 1/3 uniwersytetu. Podziękowania (słoiczki z pszczelim pyłkiem kwiatowym dla zdrowotności) za wspieranie szeregu uroczystości w bieżącym roku akademickim przekazano 24 osobom. A wszyscy słuchacze gniewskiego UTW otrzymali żółte chusty z emblematem uniwersytetu. Dobrze się będą komponować z naszymi niebieskimi koszulkami. Zakończenie roku akademickiego to także doskonała okazja do pochwalenia się kolejnym naszym dziełem, jakim jest książeczka "Śladami ludzi i wydarzeń". Bezpłatne egzemplarze otrzymali autorzy wspomnień. Całość działań Gniewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oddaje specjalnie napisany na tę okazję wiersz pani Czesławy Krzemińskiej, której bardzo dziękujemy za ujęcie w poetyckiej formie tego, czym na codzień żyjemy.
A na zakończenie - oczywiście zabawa z poczęstunkiem. Chrzest przeszedł nasz nowy nabytek - gazowy grill, przy którym pracowali odziani w profesjonalne fartuchy i nakrycia głowy nasi panowie.
Zakończenie roku akademickiego nie oznacza całkowitego zaprzestania naszych działań. Już 17 czerwca wyjeżdżamy na wycieczkę do Krakowa. Co tydzień będą odbywać się bliższe i dalsze wyprawy rowerowe. 6 lipca - organizacja "żywej" gry miejskiej "Odkryj najmniejsze państwo świata", 7 lipca - Senioriada w Morzeszczynie. Wszystkim życzymy udanego letniego wypoczynku i nabierania sił do dalszej pracy.

Galeria zdjęć - kliknij

II Regionalna Olimpiada Sportowa UTW


Aktywność to zdrowie i należy o tym pamiętać w każdym wieku. Podczas II Regionalnej Olimpiady Seniorów w Gniewie wystąpiło aż sześć klubów i stowarzyszeń zrzeszających osoby w senioralnym wieku. 27 maja na hali sportowej w Gniewie dojrzali sportowcy rywalizowali między innymi w pchnięciu kulą, biegu na 60 m, w strzelaniu z wiatrówki i kręglach. Sport to nie tylko wysiłek fizyczny, ale też sposób na wzmocnienie mięśni i pracy serca. Jeśli trening odbywa się z innymi ludźmi- pozytywnie wpływa na życie towarzyskie. Zawody w Gniewie rozpoczęły się wspólnym tańcem wszystkich drużyn przygotowanym przez jedną z członkiń Gniewskiego Uniwersytetu trzeciego Wieku (GUTW). Uczestnicy tegorocznej olimpiady zaprezentowali się w różnych dziedzinach sportu: nordic walking, pchnięcie kulą, bule, kręgle, tenis stołowy, strzelanie z wiatrówki, bieg na 60 m, tenis stołowy w dwóch kategoriach: mężczyźni i kobiety. Frekwencja na tegorocznej Olimpiadzie Seniorów udowodniła, że aktywność daje największą satysfakcję. Podczas olimpiady rywalizowały drużyny z: Tczewa, Kulic, Pelplina, Morzeszczyna, Pszczółek i Gniewu. Teren zawodów obejmował halę sportową, boisko trawiaste przy ośrodku, strzelnicę, a dzięki przychylności zarządców, również w zamkową kręgielnię. Seniorzy sprawdzali swoje siły łącząc rywalizację z dobrą zabawą. Zwycięscy poszczególnych kategorii zostali nagrodzeni podczas oficjalnego zakończenia olimpiady. Nagrody wręczyły wiceburmistrz Gniewu Joanna Kamińska, wiceburmistrz Pelplina Ewa Nowogrodzka, oraz w imieniu organizatorów pełniąca obowiązki dyrektora Gminnego Sportu i Rekreacji w Gniewie Beata Osiak i prezes UTW w Gniewie Walentyna Czapska. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane dzięki dotacji programu ASOS oraz środków Gminy Gniew. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu i pomogli w jego organizacji.

Galeria zdjęć - kliknij

Warsztaty fotograficzne


Wschód słońca 9 maja w Gniewie - godz. 4:52. O tej porze byliśmy już na skarpie i wypatrywaliśmy słońca. I pojawiło się, wschodziło szybko, nabierając barw, wielkości i oświetlając trwające jeszcze w półmroku nadwiślańskie tereny. Nasze zdjęcia robione przez amatorów telefonem komórkowym nie umywają się do zdjęć profesjonalistów - naszych mistrzów pani Agnieszki i pana Przemka, którym bardzo dziękujemy za wspólny spacer o wschodzie słońca i dostarczenie nam wielu bardzo pozytywnych emocji.

Galeria zdjęć - kliknij

„Żeby być zdrowym, trzeba żyć mądrze”


16 maja br. w Sali Kameralnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie odbył się wykład dr Uniwersytetu Gdańskiego - p. Michała Kubiaka poświęcony aktywności fizycznej osób starszych. Było to ciekawe spotkanie i budujące dla tych, którzy dbają o sprawność fizyczną. Jak podają wyniki badań - bycie aktywnym wydłuża nam życie o 7 lat i powoduje, że wyglądamy dużo młodziej, niż nasi równolatkowie. Zachęcamy więc do spacerów, marszów, jazdy na rowerze, gimnastyki i realizacji własnych pomysłów na aktywność. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu "Seniorze, trzymaj formę", dofinansowanego ze środków Powiatu Tczewskiego.

Galeria zdjęć - kliknij

VII Ogólnopolski Marsz Nordic Walking Studentów UTW


11 maja 2019 r. w Leśniczówce w Bielawkach odbył się VII Ogólnopolski Marsz Nordic Walking Studentów UTW z Pelplina, Gniewu i Lignów Szlacheckich.
Głównym organizatorem marszu jest Stowarzyszenie „Akademia Złotego Wieku” – UTW w Wejherowie.
Celem akcji jest zachęcanie studentów UTW do aktywności sportowej, integracji środowiska studenckiego oraz promocji czynnego spędzania wolnego czasu.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowywane ze środków Powiatu Tczewskiego oraz ministerialnego programu ASOS.

Galeria zdjęć - kliknij

Koło olimpijskie


Rozpoczęły się przygotowania do II Regionalnej Olimpiady Studentów UTW i Organizacji Seniorskich. Działa już koło olimpijskie, a w nim treningi:
bule - wtorki, 10:30 po ćwiczeniach karate
kręgle - środy, godz. 18:00
nordic walking - czwartki, 10:30 po zajęciach karate
tenis stołowy - poniedziałki, godz. 18:00 i czwartki po
zajęciach karate,
strzelanie z wiatrówki - wtorki, godz. 18:00
kula - po 15 maja
bieg na 60 m - 14 i 21 maja godz. 18:45

Galeria zdjęć - kliknij

Nowa gra miejska

W piątek, 12 kwietnia plac Grunwaldzki w Gniewie pełen był seniorów i to nie tylko z Gniewu. Na zaproszenie Gniewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyjechali do nas mieszkańcy Pszczółek, którzy wspólnie z gniewskimi seniorami testowali nową grę miejską, stworzoną przez nasz uniwersytet, dzięki której odkrywali sekrety urody królowej Marysieńki. Swoją zabawę uczestnicy gry rozpoczęli w Sali Kameralnej biblioteki, gdzie zapoznano gości z zasadami gry miejskiej. Początek królewskiej przygody gości z Pszczółek miał miejsce przy kamienicy gniewskiego Bajarza, przy której rozdano uczestnikom karty do gry. Następnie seniorzy odwiedzali kolejno punkty, w których wykonywali zadania, zdobywając składniki receptury odnalezione przez królową Marysieńkę, by na sam koniec odkryć sekret zdrowia, młodości i urody królowej. Uczestnicy gry, by rozwiązać zagadkę przeszli ulicami Starego Miasta, odwiedzili Ogród Historii i kościół św. Mikołaja. Udział w grze wszyscy będą mogli wziąć już niebawem, podczas Gniewskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja.

Do zobaczenia!

Galeria zdjęć - kliknij

Posiedzenie Pomorskiej Rady ds. Polityki Senioralnej

 

W środę 13 marca w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Pomorskiej Rady ds. Polityki Senioralnej. Spotkanie miało charakter roboczy, głównym tematem było natomiast omówienie regulaminu konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniora".

Spotkanie otworzyła Agnieszka Kapała-Sokalska, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Propozycje regulaminu zgromadzonym przedstawiła Barbara Bałka – Koordynator Zespołu ds. polityki senioralnej (ROPS). W tym roku nagroda „Pomorskie dla Seniora" zostanie przyznana w trzech kategoriach.

 • Zwyczajny-Niezwyczajny Senior
 • Samorząd przyjazny seniorom
 • Przyjaciel Seniora

W obradach uczestniczyła także Walentyna Czapska - przedstawiciel Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku.

Galeria zdjęć - kliknij

Swojski chleb Bożenki


Pierwsze warsztaty kulinarne dofinansowane ze środków Powiatu Tczewskiego w ramach projektu "Seniorze, trzymaj formę" odbyły się we wtorek 12 marca w pomieszczeniach Środowiskowego Domu Samopomocy, za co bardzo dziękujemy panu Stanisławowi Lamkiewiczowi - kierownikowi MGPS w Gniewie oraz pani Barbarze Markiewicz - kierownik Domu. Podziwialiśmy małe arcydzieła - efekt pracy terapii zajęciowej. Jak się dowiedzieliśmy - będą do nabycia podczas Jarmarku Wielkanocnego.
A my przyszliśmy po to, by upiec swojski chleb Bożenki. Warsztaty prowadziła pani Bożena Chmielecka. Połączenie składników, rośnięcie ciasta, potem pieczenie w bardzo profesjonalnie urządzonej kuchni (gratulacje!) trochę się przeciągnęło. Bardzo dziękujemy młodym pracownikom ŚDS, że pozostali z nami! W międzyczasie smakowaliśmy chleb upieczony przez pana Bogdana, na który położyliśmy peklowaną słoninkę (palce lizać) pani Zosi. Przygotowaliśmy też twarogową pastę z makrelą. Chlebem i pastą poczęstujemy nasze koleżanki i kolegów podczas czwartkowych zajęć gimnastyki. Smacznego!

Galeria zdjęć - kliknij

Dzień Kobiet z zumbą i salsą


Po raz kolejny Dzień Kobiet świętowałyśmy ze szkołą tańca Esta Fiesta ze Starogardu Gdańskiego. Z panią Anią Biernat, instruktorką zumby gold i właścicielką Esty spotykamy się co tydzień na warsztatach tanecznych. W tym roku pojechałyśmy do Fojutowa, gdzie czekała nas moc atrakcji: dwugodzinne warsztaty zumby i salsy, zumba w basenie, zabawa z niecodziennymi niespodziankami (jak to bywa na Dniu Kobiet), ognisko z kiełbaskami. Każda z uczestniczek wyjazdu otrzymała też upominkowy T-shirt. A poza tym - piękne tereny do spacerowania: akwedukty, wieża widokowa, kanał Brdy. Piękny, udany weekend!

Galeria zdjęć - kliknij

VI Forum Rad Seniorów

 

6 marca b.r. w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyło się VI Forum Rad Seniorów. W spotkaniu oprócz członków rad uczestniczyli także samorządowcy: radni, wójtowie i burmistrzowie. Zebranych powitała pani Agnieszka Kapała - Sokalska - członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Spotkanie prowadzili pracownicy Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego - pani Barbara Bałka oraz Maciej Kochański. Omówiony został dokument " Badanie społeczne dot. sytuacji mieszkańców woj. pomorskiego w wieku 60+", przedstawiono założenia konkursu "Pomorskie dla seniora", zachęcono do udziału w konkursie "Seniorzy w akcji". W trakcie dyskusji poruszono m.in. temat aktywizacji zawodowej seniorów, karty seniora, mieszkań dla seniorów, programu "Srebrna sieć". Gminę Gniew reprezentowali Walentyna Czapska oraz Andrzej Gocek.

Galeria zdjęć- kliknij

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku


5 marca b.r. w Sali Konferencyjno - Bankietowej odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku. W jego pierwszej części p. Beata Chmielecka przedstawiła kierowaną do osób starszych ofertę banku BGŻ BNP Paribas. Uczestnicy zebrania otrzymali materiały informacyjne. Bank BGŻ wspiera działalność Gniewskiego UTW, za co bardzo dziękujemy. Następnie pani Weronika Weremko wygłosiła wykład "Dieta osób w wieku starszym", który spotkał się z bardzo żywym odbiorem słuchaczy. Zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia, dla uczestników spotkania na II śniadanie przygotowano jogurty oraz jabłka.
Zasadniczym tematem Walnego Zebrania było przyjęcie sprawozdania finansowego z działalności Stowarzyszenia GUTW w 2018 roku. Walentyna Czapska - prezes stowarzyszenia przedstawiła część merytoryczną, zaś przewodnicząca komisji rewizyjnej - pani Ewa Dunajska - omówiła sprawozdanie z kontroli działalności finansowej Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku. Walne Zebranie Członków przyjęło 3 uchwały, w tym także o udzieleniu Zarządowi absolutorium. Uczestnicy spotkania otrzymali także opracowane i wydane w ramach projektu "Welcome to Gniew" malarskie pocztóweczki oraz kolorową publikację "Spacer po Gniewie" w języku polskim i angielskim.

  

Galeria zdjęć - kliknij

Podsumowanie kursu komputerowego

Pół roku zajęć, które odbywały się dwa razy w tygodniu i każde z nich trwało ok. 4 godz. Można? Oczywiście, że można i dodatkowo czerpać z tego zadowolenie, mieć satysfakcję ze zdobytej wiedzy i umiejętności. Trzeba powiedzieć, że dzięki kursowi komputerowemu wykluczenie cyfrowe już nam nie grozi. Podsumowaniem zajęć były też pięknie wydane albumy "Piękno naszego miasta" oraz "Przyroda wokół nas", autorstwa oczywiście uczestników kursu, którzy spotkali się na uroczystym obiedzie w restauracji "Hotelu na Wzgórzu". Brawo, kursanci! Piękne podziękowania dla pana Olka Cieszyńskiego za serce i cierpliwość w przekonywaniu słuchaczy gniewskiego UTW, że komputer to narzędzie przyjazne osobom starszym. Dziękujemy też Fundacji Partycypacji Społecznej za organizację kursu komputerowego dla dwóch grup naszego uniwersytetu. Mamy nadzieję, że wiosną ruszy kolejna edycja. To była naprawdę wspaniała przygoda!

Galeria zdjęć - kliknij

Konkurs "Gniew - gród nad Wisłą i Wierzycą"


5 lutego na Zamku odbył się V Konkurs "Gniew - gród nad Wisłą i Wierzycą". W tym roku po raz pierwszy wzięła w nim udział drużyna Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku i należy powiedzieć, że godnie reprezentowała tę najstarszą w Gniewie placówkę oświatową. Gratulujemy organizatorom organizacji wydarzenia, w którym bierze udział coraz więcej miłośników historii i które swoim zasięgiem obejmuje miejscowości leżące również po drugiej stronie Wisły.

Galeria zdjęć - kliknij

"Lekcja wolności"



W niedzielę 27 stycznia na Zamku w Gniewie gościliśmy aktorów teatru Tczewskiego Uniwersytetu III Wieku, którzy wystąpili ze spektaklem "Lekcja wolności". Było to dla nas niezwykłe i poruszające przeżycie. Aktorzy mówili o tym, czym jest dla nich wolność w aspekcie osobistym, podkreślali, że wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. W spektaklu wykorzystano fragmenty polskiej literatury, mówiącej o tożsamości narodowej, walce o wolność kraju, ludzi a także do jakich ekstremalnych czynów doprowadza jej utrata. Spektakl ze słuchaczami Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku obejrzała wiceburmistrz pani Joanna Kamińska, która podziękowała aktorom za przedstawienie oraz wręczyła im paszporty Honorowego Obywatela Republiki Gniewskiej.

Galeria zdjęć - kliknij


Święta Bożego Narodzenia


Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą Jasełka, wystawiane w kościołach, szkołach a także w Gniewskim Uniwersytecie III Wieku. Przygotowała je grupa DUET pod kierownictwem pani Marioli Plath, realizując Jej autorski scenariusz z motywem adopcji. Było to bardzo wzruszające widowisko, które zostało poprzedzone kolędami chóru uniwersyteckiego z chórmistrzem p. Krystianem Zimnym.

Galeria zdjęć - kliknij

Kolejne sportowe zwycięstwo

17 listopada w II LO w Tczewie uczestniczyliśmy w Spartakiadzie Sportowej, organizowanej przez Tczewski Uniwersytet III Wieku. W zwodach wzięły udział 4 drużyny z Tczewa, Pszczółek i Gniewa. Nasza drużyna okazała się bezkonkurencyjna i zajmując I miejsce powtórzyła sukces z ubiegłego roku. Po zakończeniu zawodów odtańczyliśmy taniec belgijski i uczestniczyliśmy w ćwiczeniach tai - chi. Gratulacje dla naszych uniwersyteckich złotek.

Galeria zdjęć - kliknij

Andrzejkowe tańce w kręgu

W piątkowy wieczór słuchacze Gniewskiego UTW spotkali się na przedandrzejkowej zabawie w Sali Konferencyjno - Bankietowej na ul. Wiślanej. Na stołach pojawiły się potrawy przygotowane podczas warsztatów kulinarnych oraz m.in. nasza ulubiona drożdżówka z budyniem. Podczas zabawy serwowano także świeżo wyciskane soki. To było dla ciała, a dla ducha - za sprawą pani Ani Kaźmierczak wspaniała zabawa w rytmie tańców bałkańskich, rosyjskich, żydowskich, greckich. Dużo radości dostarczył nam didżej Gabryś, który przygotował dla nas mix naszych ulubionych piosenek. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej niezapomnianej imprezy, a Jurkowi za zdjęcia i filmiki.

Galeria zdjęć - kliknij

"Przy wspólnym europejskim stole"

Gniewski Uniwersytet III Wieku realizuje projekt "Przy wspólnym europejskim stole", dofinansowanym przez Gminę Gniew. W jego ramach odbywają się warsztaty kulinarne, prowadzone przez pana Dominika Dillera. Podsumowaniem projektu będzie wieczór pod hasłem "Tanecznym krokiem przez Europę". Nie zabraknie też potraw różnych krajów, w tym naszego polskiego poczciwego bigosu oraz pikantnej węgierskiej zupy gulaszowej. Dla wielbicieli zup przygotowaliśmy także malutką książeczkę kucharską "Przy wspólnym europejskim stole".

Książeczka kucharska - kliknij

V Przegląd Chórów Pomorskich


W kościele w Nowej Cerkwi 27 października odbył się V Przegląd Chórów Pomorskich.

Zebranych powitała, w imieniu głównego organizatora przeglądu, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Morzeszczynie Celina Miller.

Radość z kolejnej edycji Przeglądu w kościele w Nowej Cerkwi wyraził tamtejszy proboszcz ks. kanonik Stanisław Borzyszkowski.

Podczas uroczystości 5-lecie działalności obchodził chór Labris z Morzeszczyna – współorganizator tego wydarzenia.

Po Przeglądzie wszyscy goście mieli okazję spotkać się w Domu Strażaka w Nowej Cerkwi na gdzie nie zabraknie oczywiście jubileuszowego tortu. Gratulujemy organizatorom wspaniałej uroczystości, która jej uczestnikom dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

Gminę Gniew reprezentowały 3 chóry: Schola Cantorum Gymevensis, Exaudi Deus z Piaseczna oraz Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. W podzięce za występy otrzymaliśmy piękne statuetki witrażowego słowika. Dziękujemy panu Krystianowi Zimnemu za przygotowanie nas do Przeglądu.

 Tradycją związaną z Przeglądem jest również nagranie całego koncertu, a następnie wydanie bezpłatnej płyty promocyjnej. W tym roku realizacją nagrania zajmie się Radio Głos z Pelplina. Tam również będzie można posłuchać transmisji z tego wydarzenia.

Galeria zdjęć - kliknij

Przed dniem Wszystkich Świętych...

Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma.
– Wisława Szymborska


Przed dniem Wszystkich Świętych spotkaliśmy się na gniewskim cmentarzu, żeby wspomnieć ludzi zasłużonych dla naszego miasteczka i gminy. Naszym przewodnikiem był pan Andrzej Solecki wspomagany przez p. panią Krystynę Tamowicz i p. Waldemara Szmyta. Zatrzymaliśmy się przy miejscu spoczynku autora hymnu Gniewa - pana Jana Balbusy, gniewskiej poetki pani Wiktorii Sidorowicz, białoruskiego aktora Andreja Błażewica, rzeźbiarzy Alojzego Dmochewicza i Zbigniewa Demskiego, przedwojennego kupca J.A. Kleina, wiceburmistrza Wojciecha Szulca i wielu innych gniewian, którzy zostawili po sobie w naszej pamięci trwały ślad.

Galeria zdjęć- kliknij


Złota jesień Seniora


16 października grupa słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku pojechała do Gdańska, by uczestniczyć w konferencji dot. ewaluacji projektu "Złota jesień seniora", realizowanym przez Fundację dla Gdańska i Pomorza. Dzięki temu projektowi uczestniczyliśmy w wielu ciekawych wykładach i warsztatach, pojechaliśmy na wycieczkę do Franka, poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi. Podczas konferencji wysłuchaliśmy wystąpienia pochodzącego z Gniewu i i często odwiedzającego nasze miasteczko dr Tomasza Czuby, wzięliśmy udział w ciekawej debacie nt. demokracji. Program konferencji obejmował także zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej. Zostaliśmy także poczęstowani obiadem. Bardzo dziękujemy za organizację spotkania panu Maciejowi Urbankowi - autorowi projektu "Złota jesień seniora"

Galeria zdjęć - kliknij

Marsz Nordic Walking „Dla Niepodległej”


"Kulturalnie, zdrowo i sportowo" pod takim hasłem przebiegał marsz nordic walking na trasie Opalenie - Nowy Dwór Kwidzyński. Gminę Gniew reprezentował Gniewski Uniwersytet III Wieku, mieszkańcy Gniewa, Jelenia i Opalenia. Tak jak w zeszłym roku wyruszyliśmy z Opalenia i po przejściu przez most na Wiśle w okolicach Korzeniewa spotkaliśmy się z grupą z Nowego Dworu, która wyszła nam na przywitanie. Wspólnie przeszliśmy około 13 km do Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze gdzie czekała na nas moc atrakcji związanych z szeroko rozumianą Kulturą jak i zdrowym stylem życia. Przed uczestnikami imprezy wystąpił zespół Pas de Nom działający przy GOK Kwidzyn, a wszyscy chętnie mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych. Dla uczestników marszu i wszystkich uczestników imprezy przygotowany był przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Kwidzyn jak i z Opalenia posiłek regeneracyjny, który cieszył się sporym zainteresowaniem z racji swoich walorów zdrowotnych. Natomiast w jeden z klas Szkoły Podstawowej uczestnicy mieli możliwość obejrzenia Teatru Cieni przygotowanego przez zespół "Nowodworzacy". Każdy z uczestników Marszu Nordic Walking miał również okazję wzięcia udziału w loterii, w której do wygrania było sporo nagród. Na zakończenie imprezy wystąpiła Grupa z Opalenia z pokazem "Fire Show". To była fascynująca przygoda, do przeżycia której zapraszamy w przyszłym roku.

Galeria zdjęć - kliknij

Jesień - bardzo aktywny czas dla słuchaczy gniewskiego UTW


Jesień jest bardzo aktywnym czasem dla słuchaczy gniewskiego UTW: zajęcia stałe, kursy, imprezy sportowo - rekreacyjne, no i wycieczki. Ostatnia z nich odbyła się w piątek do pobliskiego Kwidzyna, który, co prawda odwiedzamy co tydzień, jadąc na basen, ale tak naprawdę nie znaliśmy jego historii. Była więc okazja, by z przewodnikiem zwiedzić katedrę, muzeum, przypomnieć sobie młode lata, zasiadając w dawnej szkolnej ławce. Wielkie dzięki Halince za organizację wycieczki oraz Jurkowi za zdjęcia.

Galeria zdjęć - kliknij

Uniwersyteckie wilki morskie

9 w skali Beauforta! Taki rejs do Karlskrony tylko zahartował naszych dzielnych słuchaczy Gniewskiego UTW i w tej chwili niestraszny im żaden sztorm, duże fale i silny wiatr. Mimo, iż niektórych Neptun silnie doświadczył, to następnego dnia gotowi byli do zwiedzania Malmö i Lund. Już teraz zapowiadamy, że wszyscy uczestnicy wycieczki przy najbliższej okazji otrzymają tytuł wilków morskich.

Galeria zdjęć - kliknij

IV sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu

1 października w Muzeum Polin odbyła się IV sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Przyjęto Deklarację Programową, w której określono także kierunki polityki senioralnej. OPS pozytywnie oceniło przygotowanie dokumentu Polityka społeczna wobec osób starszych do roku 2030. Zwrócono przy tym uwagę na nierozwiązane problemy dotykające seniorów: wzrastające koszty utrzymania i w związku z tym pogarszająca się sytuacja materialna osób starszych, niezadowalające zasady i wysokości waloryzacji rent i emerytur, coraz bardziej utrudniony dostęp do świadczeń medycznych. Podczas obrad Parlamentu wymieniono także nasze miasteczko, w którym w ostatnim czasie przyjęto uchwałę o powołaniu Gminnej Rady d/s Seniorów i nadania jej statutu. Wybory do tej rady odbędą się po zakończeniu wyborów samorządowych.

Galeria zdjęć - kliknij

Powiatowe Senioralia

Za nami Powiatowe Senioralia, które zainaugurowały nowy rok akademicki 2018/2019. Były to dwa wspaniałe dni zabawy, nauki i dalszego rozszerzania współpracy z innymi uniwersytetami III wieku, lokalną społecznością, integracji wewnątrzpokoleniowej. 
Dzisiaj chcemy podziękować wszystkim, którzy pomagali nam w organizacji tego przedsięwzięcia, które zostało zrealizowane przy finansowym wsparciu Gminy Gniew oraz Powiatu Tczewskiego. Jesteśmy wdzięczni naszym sponsorom, panom Maciejowi Czarneckiemu i Adamowi Klimczakowi. Serdecznie też dziękujemy naszym przyjaciołom - pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Gniewie. Bez Was, kochani, nie moglibyśmy zrealizować naszego pomysłu na początek roku akademickiego. Dziękujemy Klaudii Krzyżanowskiej za wzruszające i mądre spotkanie nt. misji w Etiopii. 
Szczególnie serdecznie dziękujemy naszym koleżankom i kolegom za przygotowanie miejsca na spotkanie, za logistyczne rozpracowanie imprezy oraz za wręcz wzorową i pełną zaangażowania organizację gry miejskiej "Odkryj najmniejsze państwo świata". Jesteście wielcy!

Galeria zdjęć - kliknij


Kurs komputerowy

 

W czwartek, 20 września b.r. o godz. 11,00 w Sali Kameralnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie odbędzie się spotkanie organizacyjne dla uczestników kursu komputerowego. Zostały utworzone dwie grupy warsztatowe, do których zgłoszenia przyjmowaliśmy jeszcze przed wakacjami. Kurs organizuje dla naszych słuchaczy Fundacja Partycypacji Społecznej, za co bardzo dziękujemy.

W grodzisku bractwa rycerskiego Kerin

Za nami kolejna wycieczka rowerowa, którą długo będziemy pamiętać. Po pierwsze - przejechaliśmy 56 km, po drugie - towarzyszyła nam piękna pogoda i trochę jesienne już krajobrazy Niziny Walichnowskiej, po - trzecie - spotkaliśmy się z fantastycznym młodym człowiekiem, pasjonatem historii, po czwarte - była to wycieczka pod znakiem orła, z którym zetknęliśmy się w starożytnej Grecji, Rzymie i wczesnym średniowieczu. A wszystko to za sprawą pana Roberta Nowakowskiego z Bractwa Rycerskiego Kerin w Subkowach, któremu jeszcze raz dziękujemy za piękną opowieść, zabawy z łukiem i oszczepem, ognisko i stworzenie wspaniałej atmosfery podczas pobytu w grodzisku Kerin. Dziękujemy też naszej koleżance Grażynie, która namówiła nas na prawie całodniową wyprawę. Było warto!

Galeria zdjęć - kliknij

Czytamy „Przedwiośnie” S. Żeromskiego


Po raz kolejny uczestniczyliśmy w akcji Narodowego Czytania. W tym roku Prezydencka Para zaprosiła do czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Fragmenty tej ważnej dla Polaków powieści czytaliśmy na gniewskim Rynku, po którym autor "Przedwiośnia" razem z Janem Kasprowiczem przechadzali się w 1920 r. Obaj literaci byli zaangażowani w akcję plebiscytową na Warmii i Mazurach. W Ratuszu spotkali się z ówczesnym starostą gniewskim - Franciszkiem Czarnowskim. Organizatorem akcji Narodowego Czytania była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, a fragmenty powieści czytali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie z opiekunem - panią Mirosławą Janicką, wolontariusze biblioteki oraz słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Czytanie "Przedwiośnia" ubarwił niespotykany pojazd i jego kierowca.

Galeria zdjęć - kliknij

Retoryka – o sztuce przemawiania


"Jak przebiega komunikacja językowa. Na początku było … Perswazja i manipulacja językowa Chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa. Retoryka – o sztuce przemawiania" to tematy i wątki warsztatów z dr Jarosławem Ochem z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.                                                                                                      

W Sali Kameralnej Biblioteki spotkaliśmy się z panem dr. Jarosławem Ochem z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, który wygłosił wykład nt. komunikacji językowej. Dowiedzieliśmy się, jakie powinno być tempo mówienia (ok. 120 słów na minutę), by zwrócić uwagę słuchających, jak utrzymać kontakt wzrokowy ze słuchaczem i że przed publicznym występem bardzo pomocne jest żucie gumy (mięśnie twarzy ulegają rozluźnieniu). W spotkaniu wzięli udział także uczniowie IV klasy gniewskiego Technikum i myślę, że i im wykład się bardzo podobał. Mogliśmy go zorganizować dzięki współpracy z Fundacją dla Gdańska i Pomorza, która realizuje projekt Złota Jesień Seniora.

Galeria zdjęć - kliknij

Rowerowi Włóczykije na Święcie Raka i Owcy, oczywiście w Rakowcu.


Bardzo dziękujemy panu sołtysowi za pamięć i zaproszenie nas na bardzo udany festyn, który przyciągnął wielu mieszkańców nie tylko sołectwa Rakowiec. Pogoda dopisała, wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, konkursy, muzyka i pyszne jedzonko, słowem było naprawdę super. Gratulujemy organizatorom wspaniałej imprezy. Oczywiście, polecamy się na przyszłość. I tak, jak obiecaliśmy - zapraszamy Rakowiec do Gniewu na spacer z Janem III Sobieskim uliczkami Starego Miasta.

Galeria zdjęć - kliknij

Kociewie na Helu


Spełniliśmy nasze małe marzenie - wycieczka rowerowa nad morzem. Wczesnym rankiem wyruszaliśmy dwoma samochodami do Władysławowa. Tam wypożyczyliśmy rowery (pozdrawiamy bardzo miłego i pomocnego pana z Turystycznej Wypożyczalni w Chłapowie) i pojechaliśmy na Hel. Pogoda nam dopisała: słońcem trochę wiaterku i piękne widoki. Po drodze - Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Chałupy, no i koniec lub początek Polski - Cypel w Helu. W Helu zostawiliśmy rowery i wróciliśmy pociągiem do Władysławowa. Tu pojawił się problem z samochodem: niby nie blondynka, a zapomniała wyłączyć światła i rozładował się akumulator... No cóż wypadki chodzą po ludziach, ale dzięki pomocy pana z wypożyczalni udało nam się problem rozwiązać. Polecamy wszystkim wycieczkę rowerową po Półwyspie Helskim.

Galeria zdjęć - kliknij

II Igrzyska Sportowe Seniorów


3 sierpnia w Morzeszczynie odbyły się II Igrzyska Sportowe dla Seniorów. Uczestniczyły w nich zespoły z Lubichowa, Smętowa, Pelplina, Morzeszczyna, Skarszew, no i z Gniewu. Zawody sportowe "na wesoło" miały bardzo emocjonujący przebieg, dostarczyły nam mnóstwo pozytywnych przeżyć i wrażeń. Organizatorzy zapewnili poczęstunek (kiełbaski z grilla, ciasto, kawa, napoje). Dziękujemy organizatorowi - Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Morzeszczynie, Kołu Gospodyń Wiejskich z tej miejscowości za przygotowanie Igrzysk. Było nam bardzo miło, tym bardziej, że zajęliśmy I miejsce.

Galeria zdjęć - kliknij

Święto Kociewia na Jarmarku Dominikańskim

Od kilkunastu lat w programie Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, etnokraina Kociewie ma swój dzień. W tym roku był to 2 sierpień. Święto Kociewia rozpoczęło się Korowodem Kociewskim – przemarszem od Zielonej Bramy na Targ Węglowy. Uczestniczyli w nim wszyscy zainteresowani wsparciem Kociewia: koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, zespoły folklorystyczne, orkiestry, przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń. Kolejny element Święta Kociewia to Unikaty z Kociewia, czyli szeroka prezentacja dorobku kulturalnego, artystycznego oraz promocja Regionu. Uczestnikami Święta Kociewia byli także mieszkańcy naszej gminy: zespół Piaseckie Kociewiaki, Gniewski Uniwersytet III Wieku, radni.

Galeria zdjęć - kliknij

Zakończenie zajęć w roku akademickim 2017/2018.

19 czerwiec to dla słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku zakończenie zajęć w roku akademickim 2017/2018. Spotkaliśmy się w gościnnym Hotelu na Wzgórzu, by podsumować najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy, pogratulować koleżankom i kolegom wytrwałości w nabywaniu wiedzy i nowych umiejętności oraz podziękować za aktywność i ogromne zaangażowanie nie tylko w działalność na rzecz Gniewskiego UTW, ale też dla szerszej społeczności: mieszkańców Gniewu (np. Noc Muzeów) i organizacji seniorskich Powiatu Tczewskiego (np. VI Marsz Nordic Walking, I Olimpiada Sportowa). Najbardziej aktywni słuchacze uniwersytetu zostali wyróżnieni udziałem w wycieczce do ozdobnych ogrodów Frank Raj, którą organizowana jest w ramach projektu Złota Jesień Seniora przez Fundację dla Gdańska i Pomorza.
Uroczystość zakończenia roku akademickiego to okazja do podziękowań, wspomnień, śpiewu, tańca i smakowania jak zawsze pysznej drożdżówki z budyniem oraz pikantnej zupy tajskiej, którą dzień wcześniej razem z panem Adamem Kowalewskim ugotowały nasze koleżanki.
Słuchacze Gniewskiego UTW serdecznie dziękują za współpracę i wspieranie naszych przedsięwzięć Urzędowi Miasta i Gminy Gniew, firmie Inwest-Kom, Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Domowi Pomocy Społecznej, Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Szkole Podstawowej Nr 1, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Centrum Aktywnych Gniew, Ochotniczej Straży Pożarnej, ZOZ Medical w Gniewie. Bez Was nie moglibyśmy zrealizować wszystkich naszych planów i pomysłów.

Więcej zdjęć - kliknij

 

„Złota jesień seniora”

„Złota jesień seniora”, taki tytuł nosi projekt realizowany przez Fundację dla Gdańska i Pomorza, m.in. dla słuchaczy Gniewskiego UTW. Dzięki współpracy z tą Fundacją mogliśmy uczestniczyć w wykładach, warsztatach i wycieczkach. Projekt trać będzie do końca 2018 r., a do tej pory odbyły się zajęcia:

 • Aktywność fizyczna dla seniorów (zajęcia w plenerze: nauczanie prawidłowej techniki nordic walking), które podczas VI Marszu Nordic Walking poprowadził dr Michał Kubiak z Uniwersytetu Gdańskiego
 • Zajęcia „Szczęśliwej drogi”, czyli bezpieczeństwo na drodze, przypomnienie przepisów i zmiany, które zaszły w ostatnich latach, obalanie stereotypów, wpływ edukacji na poziom bezpieczeństwa. Poprowadziła je pani Weronika Chmielowiec
 • Prawa i obowiązki klienta przed urzędem – zarys prawa administracyjnego przedstawił prawnik Jakub Żak
 • Zajęcia poetyckie oraz oratorskie - Od koturna po happening podczas Nocy Bibliotek zrealizowała pani Magdalena Pawlak
 • Etykieta przy stole i podczas spotkań towarzyskich – wykład wygłosiła p. Dagmara Łuczka
 • Na działce i w ogrodzie – ogród botaniczny we Franku z wykładem p. Marka Urbanka

Więcej zdjęć - kliknij

Spotkanie z ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 Gniewski Uniwersytet III Wieku bierze udział w projekcie Złota Jesień Seniora przygotowanym i realizowanym przez Fundację dla Gdańska i Pomorza. Dzisiaj w Pszczółkach uczestniczyliśmy w spotkaniu z ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, p. Jarosławem Gowinem, który wręczył nam listy gratulacyjne. Panu wicepremierowi wręczyliśmy upominek: nasze przewodniki turystyczne "Rowerem po Ziemi Gniewskiej w wersji light", "Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa" oraz książeczkę z twórczością słuchaczy GUTW - "Zatrzymaj się w zachwycie". Pan minister zapewniał, że w drodze do Warszawy zapozna się z naszymi wydawnictwami.

Więcej zdjęć - kliknij

Olimpiada Sportowa Uniwersytetów III Wieku i Organizacji Seniorskich


Rekord za rekordem pada,
Olimpiada, olimpiada.
Młodość seniorami włada,
Olimpiada, olimpiada 

 14 czerwca odbyła się na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji I Regionalna Olimpiada Sportowa Uniwersytetów III Wieku i Organizacji Seniorskich. Przygotowania do niej trwały kilka miesięcy i wymagał zaangażowania lokalnego środowiska. Dziękujemy  więc przede wszystkim dyrektorowi i pracownikom GOSiR w Gniewie, nauczycielom i młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjlnych w Gniewie, dzielnym strażakom z gniewskiej OSP, p. prezesowi i cierpliwemu kierowcy firmy Inwest – Kom, pracownikom ZOZ Medical, Stowarzyszeniu CAG w Gniewie, naszym trenerom i sędziom: p. Ninie Strelau, Arturowi Osiakowi, Bartoszowi Zabrockiemu, p. Lucynie Pykron, Pawłowi Łysko, Grzegorzowi Połomskiemu, Kazimierzowi Marutowi, Sławomirowi Kensickiemu Ryszardowi Gawłowi.
Olimpiada została dofinansowana ze środków Gminy Gniew i Powiatu Tczewskiego. Honorowy patronat nad nią objął Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W 6 konkurencjach sportowych wzięło udział ponad 70 zawodników UTW z Tczewa, Pelplina, Gniewa oraz Kluby Seniora z Morzeszczyna i Kulic. A oto zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach:

Wyścig rowerowy kobiet
1 miejsce    - Lidia Wysocka UTW Pelplin
2 miejsce    - Elżbieta Jurczyńska UTW Tczew
3 miejsce    - Barbara Różyńska UTW Tczew

Wyścig rowerowy mężczyzn
1 miejsce    - Ryszard Sztyber UTW Gniew
2 miejsce    - Jan Paszek UTW Gniew
3 miejsce    - Andrzej Czerwiński UTW Pelplin

Pchnięcie kulą kobiet
1 miejsce    - Jolanta Iglewska  UTW Tczew
2 miejsce    - Lidia Wysocka UTW Tczew
3 miejsce    - Mirosława Narloch z Klubu Seniora Morzeszczyn

Pchnięcie kulą mężczyzn
1 miejsce    - Henryk Łania UTW Gniew
2 miejsce    - Zbigniew Gardzielewski z KS Morzeszczyn
3 miejsce    - Józef Arendt z UTW Gniew

Bieg na 60 m kobiet
1 miejsce    - Celina Piaskowska UTW Gniew
2 miejsce    - Iwona Gałeczka UTW Tczew
3 miejsce    - Zofia Bielecka UTW Pelplin

Bieg na 60 m mężczyzn
1 miejsce    - Henryk Łania UTW Gniew
2 miejsce    - Ryszard Sztyber UTW Gniew
3 miejsce    - Zbigniew Gardzielewski KS Morzeszczyna

Nordic walking kobiet
1 miejsce    -  Lidia Wysocka UTW Pelplin
2 miejsce    - Lidia Piekarska, KS Morzeszczyn
3 miejsce    - Helena Łatka UTW Gniew

Nordic walking mężczyzn
1 miejsce    -  Andrzej Solecki, Mieczysław Boratyn UTW Gniew
2 miejsce    - Jan Paszek UTW Gniew

Tenis stołowy kobiet
1 miejsce    -  Grażyna Danowska UTW Gniew
2 miejsce    - Celina Mueller KS Morzeszczyn
3 miejsce    - Edyta Godula UTW Gniew

Tenis stołowy mężczyzn
1 miejsce    -  Kazimierz Szpojnarowicz KS Morzeszczyn
2 miejsce    - Jan Kamrowski KS Kulice
3 miejsce    - Bogumił Tyburski UTW Tczew

Bule
1 miejsce    -  Lidia Gaweł UTW Gniew
2 miejsce    - Elżbieta Gardzielewska KS Morzeszczyn
3 miejsce    - Henryk Tomczyk KS Kulice

Klasyfikacja drużynowa:
1 miejsce    - UTW Gniew - 14 medali (9 złotych, 2 srebrne, 3 brązowe)
2  miejsce    - KS Morzeszczyn – 7 medali ( 1 złoty, 4 srebrne, 2 brązowe)
3 miejsce    - UTW Tczew – 6 medali ( 1 złoty, 3 srebrne, 2 brązowe)
4 miejsce    - UTW Pelplin – 4 medale (2 złote, 2 brązowe)
5 miejsce    - KS Kulice – 2 medale (1 srebrny, 1 brązowy)

Więcej zdjęć - kliknij


  

"Złota jesień seniora"

Kolejne wydarzenie organizowane wspólnie z Fundacją dla Gdańska i Pomorza - spotkanie z sympatyczną panią Weroniką Chmielowiec i wykład nt. „Szczęśliwej drogi”, czyli bezpieczeństwo na drodze, przypomnienie przepisów
i zmiany, które zaszły w ostatnich latach, obalanie stereotypów, wpływ edukacji na poziom bezpieczeństwa". Okazuje się, że pewne informacje związane z naszym uczestnictwem w ruchu drogowym były dla nas nowością, co świadczy, że stan wiedzy Rowerowych Włóczykijów wymagał odświeżenia. Bardzo dziękujemy pani Weronice za wykład i spotkanie przy ognisku, które przygotowaliśmy na terenie Eko Centrum Heliantus w Gniewie. Słowa podziękowania dla pana Łukasz Ogonowskiego oraz pana Jana Czyżewskiego za pomoc w rozpaleniu ogniska.

Więcej zdjęć - kliknij

Noc muzeów

Przed nami Gniewska Noc Muzeów, we współorganizację której mocno się zaangażowaliśmy. Pomysł na tę imprezę kulturalną został zaczerpnięty z naszej gry miejskiej, którą prezentowaliśmy w październiku ubiegłego roku. 30 słuchaczy Gniewskiego UTW podczas dzisiejszej Nocy Muzeów będzie czekało na zwiedzających w różnych punktach Starego Miasta w Gniewie z ciekawymi opowieściami, zagadkami i niespodziankami. To, co widzicie na zdjęciach - to nasza próba generalna. Zapraszamy na Gniewską Noc Muzeów.

Więcej zdjęć - kliknij

Spotkanie w świetlicy DPS

W piątkowe przedpołudnie w świetlicy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie spotkaliśmy się z członkami Stowarzyszenia Klub Inicjatyw Seniora z Gdańska. Przy Stowarzyszeniu działa zespół teatralny "Przystanek 21", i on właśnie zaprezentował mieszkańcom DPS oraz słuchaczom gniewskiego UTW spektakl słowno - muzyczny "Ogród uczuć i myśli". Było to przepiękne przedstawienie z ogromną dozą radości i miłości. Wzruszaliśmy się przy wierszach Tuwima, Mickiewicza, Gałczyńskiego, włączaliśmy się w śpiewanie piosnek, ba - nawet tańczyliśmy. Bardzo dziękujemy naszym nowym przyjaciołom z Gdańska. Obiecali, że za rok przyjadą z nowym programem. Po spektaklu nasz uniwersytecki przewodnik, pani Krystyna Tamowicz oprowadziła gości po Zamku i gniewskiej starówce.

Więcej zdjęć - kliknij

VI Marsz Nordic Walking Studentów UTW

Końcówka tygodnia to czas bardzo atrakcyjny dla słuchaczy gniewskiego UTW. Dzień po Majówce z historią - w Brodach Pomorskich odbył się VI Marsz Nordic Walking Studentów UTW. Wzięli w udział nie tylko gniewianie, ale także mieszkańcy Morzeszczyna i Pelplina. Marsz to jedno z zadań projektu "Strefa aktywnego seniora", dofinansowanego przez Powiat Tczewski. Na terenie "Leśnej Polany" uczestników imprezy powitał pan Stanisław Marciniak - prezes koła łowieckiego "Kociewiak", zarządzającego tym terenem. Rozgrzewkę przed wymarszem w 5 - kilometrową trasę oraz instruktaż prawidłowego chodzenia z kijkami poprowadził dr Michał Kubiak z Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Majówka z historią


11 maja w parku Domu Pomocy Społecznej w Gniewie odbył się festyn Majówka z historią, zorganizowany w ramach projektu "Śladami ludzi i wydarzeń" dofinansowanego przez Powiat Tczewski. Motywem przewodnim spotkania - dziedzictwo regionalne Kociewia: taniec, śpiew, potrawy. Zebranych gości powitał dyrektor DPS - pan Mieczysław Matysiak, zapraszając do wspólnej zabawy. Festyn rozpoczął się występem Błękitnej Wstęgi, która we wrześniu będzie świętować jubileusz 15-lecia działalności. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w mini - konkursie, w którym należało odnaleźć zdjęcie opisane w wylosowanym wierszyku. W tym celu została przygotowana plenerowa wystawa fotograficzna " Wędrówki uliczkami Starego Miasta z Janem Sobieskim - starostą gniewskim". Najbardziej emocjonującym punktem programu Majówki był pokaz mody historycznej i współczesnej, w którym wzięła udział także grupa młodzieży z gniewskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, co było dla nas miłą niespodzianką. Bardzo Wam dziękujemy, nasi młodzi przyjaciele. Pokaz mody zachwycił strojami, modelkami i dowcipnym komentarzem pani Marioli Plath. Jak przystało na Majówkę - był także poczęstunek: wspaniała zupa szczawiowa oraz kociewska szneka, ale nie z glancem, tylko z budyniem. Przez cały czas działała też fotobudka Patryka i Emilki.

Więcej zdjęć - kliknij

Wycieczka do Gdańska

8 maja prawie 50 – osobowa grupa słuchaczy gniewskiego UTW zwiedzała gdańską Starówkę. Dzięki przewodnikowi na nowo odkrywaliśmy miejsca już nam znane, obok których przechodziliśmy wielokrotnie, nie znając ich historii, tajemnic i ciekawostek. Opowiadał o nich zaprzyjaźniony z gniewskimi przewodnikami pan Stanisław. Co zobaczyliśmy? Dom Uphagena – jedyną w Polsce i jedną z niewielu na świecie mieszczańską kamienicę z XVIII wieku udostępniona do zwiedzania. Zachwyciła nas wystawa bursztynów, piękne pomieszczenia Ratusza i wspaniały bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy. Cieszymy się, że wiele zabytków jest odnawianych, m.in. - Kościół Mariacki.
Na koniec – coś z nowoczesności – przejażdżka kołem widokowym, tunel po Wisłą i powrót do Gniewu. Pogoda nam dopisała, kondycja również. Jesteśmy gotowi na dalsze krajoznawcze wędrówki.

Więcej zdjęć- kliknij

 


Wycieczka na sopockie Targi Seniora

4 kwietnia słuchacze Gniewskiego UTW wybrali się na kolejne Targi Seniora, które w dniach 14 - 15 kwiecień odbywają się w Sopocie. Otworzył je prezydent Sopotu - Jacek Karnowski. Obecny był także pan Paweł Orłowski - członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
Odwiedzający Targi mogli zapoznać się z bogatą ofertą usług i produktów przyjaznych seniorom prezentowanych zarówno przez przedsiębiorców, jak i organizacje oraz instytucje. Nasi słuchacze znaleźli tu m.in. wyroby prozdrowotne, sprzęt rehabilitacyjny, oferty z zakresu: pielęgnacji ciała i urody, opieki nad osobami starszymi, rehabilitacji, zdrowego żywienia, wypoczynku i podróży, edukacyjne oraz propozycje aktywnego spędzania wolnego czasu. Jak co roku Targom towarzyszył bogaty program edukacyjno – kulturalny, m.in. pokazy na scenie, warsztaty ruchowe i artystyczne, wykłady na temat zdrowego stylu życia. Była również możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad ekspertów.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, otwarte w marcu 2017 r. Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej zdjęć - kliknij

Jak przygoda to tylko w Warszawie!


I było właśnie jak w tej piosence - ciekawie, atrakcyjnie, z miłymi niespodziankami, wesoło. Zobaczyliśmy dużo, począwszy od Starego Miasta i Zamku Królewskiego, po Muzeum Pieniądza, Szopena, Powstania Warszawskiego ks. Popiełuszki. Byliśmy na Powązkach, w Wilanowie, Świątyni Opatrzności Bożej. Uczestniczyliśmy w czekoladowych warsztatach w sklepie Wedla. Jeździliśmy metrem, podziwialiśmy Warszawę z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki. Będąc w studio telewizyjnym przekonaliśmy się, że telewizja to faktycznie wielka magia. Ogromne podziękowania za organizację dla Halinki, Ewy i naszego sympatycznego kierowcy - pana Michała.

Więcej zdjęć - kliknij


Zaproszenie do sanatorium w Truskawcu


"Nasz uniwersytet organizuje wyjazd do sanatorium "Południowy" w Truskawcu na Ukrainie. Zapraszamy do obejrzenia filmiku na YouTubie o tej miejscowości. To naprawdę urokliwe i spokojne miasteczko. Kliknijcie w link i sami się o tym przekonacie"

https://youtu.be/4htIsCCSzPw
https://youtu.be/eZDjqAEHIn0

Walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze Stowarzyszenia GUTW

2 marca b.r. w Sali Kameralnej odbyło się Walne Zabranie Członków Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku, poświęcone podsumowaniu działalności w roku 2017. Podczas spotkania przyjęto jednogłośnie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Komisji Rewizyjnej z kontroli działalności Stowarzyszenia,zatwierdzenia sprawozdania finansowego Stowarzyszenia oraz podziału dodatniego wyniku finansowego za rok 2017, udzielenia absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia. W marcu tego roku kończy się określona Statutem Stowarzyszenia GUTW kadencja Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. Walne Zebranie przyjęło w tej sprawie uchwały o wyborze Zarządu i Komisji Rewizyjnej na lata 2018-20122 w niezmienionym składzie, t.j.:
Zarząd:
Walentyna Czapska - prezes Stowarzyszenia GUTW
Halina Kaczamrek - wiceprezes
Hanna Laska - sekretarz
Leszek Bulik - skarbnik
Komisja Rewizyjna:
Ewa Dunajska - przewodnicząca
Mirosława Przesławska
Elżbieta Zielińska

Podczas zebrania uroczyście przyjęto nowych członków Stowarzyszenia, którzy otrzymali indeksy, identyfikatory oraz uniwersyteckie koszulki. Powodzenia i satysfakcji w działaniu.
W końcowej części spotkania pani Halina Kaczmarek omówiła plan trzydniowej wycieczki do Warszawy, na którą jedziemy już 13 marca.

Więcej zdjęć - kliknij

Warsztaty z pisania projektu z edukacji kulturowej

Reprezentacja Gniewskiego UTW uczestniczyła w szkoleniu z projektowania działań w obszarze edukacji kulturowej oraz budowy i wzmacniania partnerstw międzysektorowych, które odbyło się 02-03 marca w Ośrodku Rehabilitacyjno - Wypoczynkowym w Sobieszewie. Warsztaty z tworzenia projektów prowadziła Patrycja Terciak, a budowania i wzmacniania partnerstw międzysektorowych - Eliza Gryszko. Spotkanie niewątpliwie poszerzyło naszą wiedzę z zakresu pisania projektów, przyniosło wiele inspiracji i pomysłów. Uśmiechnęłyśmy się do siebie ze skojarzenia Gniewski Uniwersytet III Wieku w programie Bardzo Młoda Kultura.
Przed nami najtrudniejsze - napisanie projektu z edukacji kulturowej.

Więcej zdjęć - kliknij

Rada Seniorów

23 lutego w Urzędzie MiG odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone powołaniu Gniewskiej Rady d/s Seniorów, któremu patronowała pani Maria Taraszkiewicz - Gurzyńska - Burmistrz Miasta i Gminy Gniew. Na spotkanie zaproszono panią Barbarę Bałka oraz pana Macieja Kisałę z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Uczestnikami zebrania byli przedstawiciele Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Domu Pomocy Społecznej, ZOZ Medical w Gniewie, Klubu Seniora, Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Zebrani dyskutowali nad problemami osób starszych w naszej Gminie, analizowali projekt statutu Rady d/s Seniorów i jednogłośnie podkreślili konieczność powołania tego organu reprezentującego osoby starsze, które stanowią blisko 25% ogółu mieszkańców Gminy Gniew. Jest to początek działań ukierunkowanych na powołanie uchwałą Rady Miejskiej w Gniewie organu  konsultacyjnego, doradczego Burmistrza MiG Gniew.

Przystąpienie do Ogólnopolskiego Porozumienia UTW


Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku znalazło się w grupie ponad 150 uniwersytetów należących do Ogólnopolskiego Porozumienia UTW. Cieszymy się z tej przynależności. Będziemy czerpać wiedzę z doświadczeń innych uniwersytetów i dzielić się swoimi osiągnięciami

Gala tańca korowodowego

"W weekend się bawimy, od środy pościmy", pod taki hasłem odbyła się gala tańca korowodowego i nie tylko. Karnawałowa zabawa, w której uczestniczyło ponad 50 słuchaczy Gniewskiego UTW odbyła się 9 lutego w Sali Bankietowej "Wiślana" w Gniewie. Jej uczestników powitały Walentyna Czapska oraz Halina Kaczmarek, które poinformowały o wyróżnieniu, jakie  Stowarzyszenie GUTW otrzymało w ramach konkursu na ekologiczną inicjatywę obywatelską, organizowanym przez Fundację Ziemia i Ludzie. Realizatorzy projektu „Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa zostali obdarowani drobnymi upominkami ufundowanymi przez tę fundację.
W dalszej części galę tańca korowodowego poprowadziła pani Małgorzata Miechocka z gdyńskiej KLANZY.
Dziękujemy wszystkim za wspaniałą atmosferę, wspólne tańce i długie Polaków rozmowy przy zastawionych stołach. Szczególne podziękowania dla pani Małgosi Lisieckiej i Dominika Dillera za przygotowanie sali i poczęstunku oraz dla pana Jurka Maliszewskiego za zdjęcia i filmiki.
Przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu „Przedłuż młodość tańcem”, dofinansowanym ze środków Gminy Gniew.

Więcej zdjęć - kliknij

"Opowiedz..."

Grupa Rowerowych Włóczykijów latem realizowała projekt "Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa". Postanowiliśmy podzielić się naszymi wrażeniami z uczestnictwa w nim i tym samym wziąć udział w konkursie "Opowiedz...". Zachęcamy do obejrzenia naszego fotoreportażu, do którego podajemy link
vimeo.com/254821024

Życzymy tylko dobrych wrażeń i zachęcamy do wędrowania z nami pełnymi atrakcji szlakami Ziemi Gniewskiej.

Warsztaty fotograficzne

3 lutego 4 słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku wzięło udział w warsztatach fotograficznych, zorganizowanych przez Fundację "Pokolenia" w Tczewie. Po części teoretycznej uczestnicy wędrowali po ulicach Tczewa w poszukiwaniu tematu do fotoreportażu. Wszystkim bardzo się podobał materiał przygotowany przez p. Grażynę i p. Elę pt. "Remontujemy mieszkanie", wzbogacony wierszowanym tekstem. Kto wie, może to będzie początek nowej tradycji - "Fotoreportaże z działalności Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku”.

Fundacja Pokolenia_warsztaty_prezentacja_2018

Współpraca z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Z zamieszczanych na Facebooku i stronie Gniewskiego UTW harmonogramów zajęć wynika, że oferta kierowana do słuchaczy jest bardzo różnorodna. Największą popularnością cieszą się zajęcia promujące aktywność fizyczną i zachęcające do zdrowego trybu życia. W bieżącym roku planujemy także organizację Regionalnej Olimpiady Studentów Uniwersytetów III Wieku. Biorąc powyższe pod uwagę, zwróciliśmy się do Rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku prośbą o objęcie patronatu nad Gniewskim Uniwersytetem III Wieku. Z dumą i satysfakcją zamieszczamy odpowiedź Rektora tej uczelni, pana Waldemara Moska. Bardzo cieszymy się z nawiązanej współpracy.


Podziel się wspomnieniami

2018 to Rok Polski Niepodległej. Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku włącza się w obchody tego ważnego dla naszego kraju wydarzenia. Prosimy więc o spisanie wspomnień związanych z naszą Małą Ojczyzną - Gniewem. Jak ciekawe są to opowiadania, przekonaliśmy się, czytając naszą książeczkę "Przystanąć w zachwycie".

Kontakt - W. Czapska, H. Kaczmarek, H. Laska, E. Schmidt. Zapraszamy!


"Rola UTW  w procesie aktywizacji kulturalnej seniorów"

                  Czytaj całość - kliknij

 

"Mam prawo wiedzieć i działać"


Kilka miesięcy temu Gniewski Uniwersytet III Wieku zgłosił udział do projektu "Mam prawo wiedzieć i działać". W ramach tego projektu w maju 2017 r. w Rembiszewie koło Warszawy uczestniczyliśmy w dwudniowym szkoleniu nt. zrównoważonego rozwoju, w listopadzie przedstawicielka Fundacji przyjechała do Gniewu i wygłosiła wykład nt. udziału seniorów w działaniach na rzecz lokalnego środowiska. Otrzymaliśmy także "Podręcznik dla Seniora - lidera lokalnych inicjatyw ekologicznych". W ramach działalności sekcji edukacji ekologicznej zgłosiliśmy do konkursu nasz projekt "Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa", który wcześniej otrzymał dofinansowanie w programie "Działaj lokalnie". Miło nam poinformować, iż zdobyliśmy wyróżnienie w konkursie na najciekawszą inicjatywę lokalną. Uczestnicy projektu otrzymali także drobne upominki.

 

Spotkanie opłatkowe

18 grudnia słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku spotkali się na przedświątecznej uroczystości w Sali Konferencyjno - Bankietowej na ul. Wiślanej w Gniewie. Były kolędy, życzenia, prezenty i wspaniała serdeczna atmosfera. Na stołach królowała drożdżówka, barszcz i paszteciki przygotowane przez uczestniczki warsztatów kulinarnych, które odbyły się w gościnnym Hotelu na Wzgórzu. Dziękujemy wszystkim za wzbogacenie wigilijnego stołu. Szczególne słowa podziękowania dla pana Krystiana Zimnego, za to, że był razem z nami i przygotował chór do kolędowania.
Jeszcze raz życzymy magicznych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w rodzinnym gronie i wśród przyjaciół.

Zdjęcia ze spotkania - kliknij

       

     


Stare drzewa

Stare drzewa - ich majestat nas zadziwia, zachwyca i zniewala. Jako element przyrody są dobrem wspólnym integralnie związanym z historią naszej lokalnej społeczności. Z obserwacji oraz rozmów przeprowadzonych wśród członków Gniewskiego UTW wynikało, że istnieje potrzeba wykorzystania przyrody Ziemi Gniewskiej, jej historii, atrakcji turystycznych do integracji środowiska senioralnego oraz wypromowania zdrowego sposobu spędzania czasu wolnego z wykorzystaniem tego, co w Gminie Gniew najcenniejsze. Seniorzy zwracali też uwagę, że mieszkając w Gniewie, niektórzy od urodzenia, nie do końca znają historię swojego regionu. Nie mając odpowiedniej wiedzy, nie mogą też przekazać jej młodszemu pokoleniu: swoim dzieciom i wnukom. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i już w ubiegłym roku napisaliśmy i zrealizowaliśmy projekt „Rowerem po Ziemi Gniewskiej w wersji light”, a w bieżącym – nastąpiła jego kontynuacja. Dzięki programowi Działaj lokalnie zdobyliśmy środki na realizację projektu „Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa”.Chcieliśmy zaprosić mieszkańców Gminy Gniew na wędrówkę po parkach, lasach, drogach i bezdrożach - wszędzie tam, gdzie szumią drzewa. W ramach projektu zorganizowaliśmy cykl wycieczek pieszych i rowerowych szlakiem gniewskich pomników przyrody, starych drzew i alej. Fotorelacje z wycieczek zamieszczaliśmy na blogu "Rowerowi Włóczykije", internetowej stronie UTW, Facebooku. Jednym z działań projektowych były warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które zorganizowali nam i przeprowadzili dzielni strażacy z OSP Opalenie. Odbyły się one w pięknie położonej Stanicy Husarskiej  w Tymawie. Tu też zorganizowaliśmy plenerową wystawę zdjęć z rowerowych i pieszych wypraw. Spotkaliśmy się też z panią Dorotą Cyburą, która w parku przy posesji Gniewskie Młyny 1 opowiedziała nam, jak walczyć ze szrotówkiem kasztanocowiaczkiem.  I tu właśnie spotkała nas niespodzianka – w gęstym parkowym poszyciu udało nam się odnaleźć  bluszczyk kurdybanek – ulubione zioło Jana III Sobieskiego, które wg legendy, miał zabrać pod Wiedeń, by chroniło jego wojsko przed różnego rodzaju schorzeniami.

Efektem końcowym projektu było opracowanie i wydanie książeczki „Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią starze drzewa”, w której to drzewa opowiadają o sobie: kiedy zostały posadzone, jak się czują, jakie historyczne wydarzenia i ludzie towarzyszyli im w trakcie ich zielonego życia.

Swoje działania oparliśmy na dwóch dokumentach: „Lokalny program kształtowania zadrzewień przydrożnych w mieście i gminie Gniew” oraz „Inwentaryzacja pomników przyrody ożywionej w Gminie Gniew 2016 r.” Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tymi bardzo ciekawymi i potrzebnymi opracowaniami.

Dziękujemy Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności, która poprzez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Pokolenia w Tczewie pozwoliła rozwijać nasze pasje i spełniać marzenia.

Więcej zdjęć - kliknij

„Szlachetne zdrowie ...”


1 grudnia w świetlicy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie odbył się finał Powiatowego Testu Wiedzy o Zdrowiu Seniora, który był jednym z zadań projektu "...że nic nad zdrowie" dofinansowanego ze środków Powiatu Tczewskiego. W eliminacjach do konkursu wzięło udział blisko 80 osób z UTW Gniew i Tczew. Do finału zakwalifikowało się 12 osób z Gniewskiego UTW, które nie popełniły żadnego błędu, wypełniając 2 testy wstępne. Finał został rozegrany w formie popularnej Familiady. Drużyny wykazały się podobnym wysokim poziomem wiedzy o zdrowiu seniora, było dużo emocji i dobrej zabawy. Nie zabrakło także żartu na początku Familiady. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dzięki którym mogą zrobić w rodzinnym gronie lub z przyjaciółmi świąteczne zdjęcie. Podczas uroczystości można było obejrzeć wystawę fotograficzną "Uliczkami Starego Miasta z Janem Sobieskim - starostą gniewskim". Uczestnicy spaceru z królem Janem otrzymali w upominku własne zestawy zdjęć. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Gminy Gniew - projekt "W Gniewie wszystko jest Sobieskie" oraz Powiatu Tczewskiego w projekcie "...że nic nad zdrowie". Zaprezentowano także książeczkę "Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa", której wydanie zostało sfinansowane w konkursie "Działaj lokalnie IX", a projekt realizowała grupa Rowerowych Włóczykijów.
Kiedy już wszystkie emocje opadły, można było zrobić sobie podstawowe badania, łącznie z EKG i zapoznać się z fachową literaturą medyczną. Opiekę medyczną zapewniły nam panie pielęgniarki z przychodni Medical w Gniewie. Bardzo dziękujemy.
Wszystkim uczestnikom wydarzenia oraz naszym czytelnikom życzymy oczywiście zdrowia!

Więcej zdjęć - kliknij

Lista najzdrowszych warzyw, owoców oraz sportów dla seniora 



Wizyta w sanatorium "Szachtar"


Gniewski Uniwersytet III Wieku otrzymał zaproszenie do udziału w wizycie studyjnej organizowanej przez biuro "Gold Tour" z Prudnika w sanatorium "Szachtar" w Truskawcu na Ukrainie. Oczywiście, skorzystaliśmy z zaproszenia i kilka słów oraz zdjęć o tym wyjeździe. Truskawiec to jedno z najstarszych i najbardziej znanych uzdrowisk na Ukrainie. Położony na malowniczym przedgórzu Karpat w odległości 100 km od Lwowa i 90 km od ukraińsko-polskiej granicy. Jest tu 15 źródeł unikalnych w skali światowej:m.in Naftusia, Sofia, Maria, Bronisława, Józia, Edward. Sanatorium "Szachtar" jest jednym z najlepszych balneologicznych ośrodków w Truskawcu. Jest to duży siedmiopiętrowy kompleks, obejmujący część sypialną, pokoje 1, 2, 3 osobowe z łazienkami, centrum medyczne i diagnostyczne, stołówkę i kawiarnię. Można tu korzystać z dużego basenu rehabilitacyjnego, sauny, siłowni, pijalni wód, wypożyczalni rowerów, biblioteki, salonu kosmetycznego.
Goście „Górnika” mogą liczyć na smaczne wyżywienie. Na każdy z trzech posiłków można samemu wybrać z MENU te potrawy, które nam odpowiadają. Dania są przygotowywane zgodnie z zaleceniami lekarzy. W skład indywidualnych diet wchodzą pyszne surówki. Do każdego posiłku serwowane są owoce.
Warto rozważyć organizację wyjazdu do Truskawca jesienią przyszłego roku. Jest to, biorąc  pod uwagę ofertę sanatorium, stosunkowo niedrogi wyjazd.

Więcej zdjęć - kliknij

Bezpieczeństwo osób starszych

10 listopada w świetlicy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie słuchacze Gniewskiego UTW oraz mieszkańcy DPS spotkali się z przedstawicielami policji oraz biura rzecznika praw konsumenta. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Tczewie z Naczelnikiem Dariuszem Krasulą oraz panią Anną Kinder. Komisariat Policji w Gniewie reprezentował Komendant Grzegorz Pek oraz dzielnicowi. Na spotkaniu obecna była także pani Maria Taraszkiewicz Gurzyńska - Burmistrz Miasta i Gminy Gniew.
Tematem spotkania było bezpieczeństwo seniorów. Pan Tomasz Kotlenga omówił temat praw konsumenckich dotyczących reklamacji, gwarancji i rękojmi oraz jak umiejętnie z nich korzystać. Funkcjonariusze policji natomiast zapoznali seniorów z zagrożeniami na jakie narażeni są ludzie starsi i jak się przed nimi ochronić. Poprawie bezpieczeństwa służą aplikacje „Moja komenda” i „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Policjanci przekonywali zebranych do korzystania z tych aplikacji, ponieważ zapewniają stały i szybki kontakt z policją, jak i informują o ewentualnych zagrożeniach w naszej okolicy.

Więcej zdjęć - kliknij

Wyjazd na Gdańskie Dni Seniora

 

30 października słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku wyjechali do Gdańska, aby uczestniczyć w ostatnim z Dni Seniora, organizowanych przez Urząd Miasta Gdańska, Fundację Niezłomni oraz Centrum Medyczne Synexus.
Mogliśmy skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, zwiedzić Muzeum Solidarności i dzięki uprzejmości pani Dudziak z Urzędu Miejskiego w Gdańsku – uczestniczyć w koncercie „Muzyka dla zdrowia”, który dla seniorów przygotowały i zagrały panie doktor. A po  tych wszystkich atrakcjach – odpocząć w kawiarni Europejskiego Centrum Solidarności przy dobrej kawie i ciastku.
Wyjazd na Gdańskie Dni Seniora został dofinansowany ze środków Powiatu Tczewskiego w ramach projektu „...że nic nad zdrowie”.

Więcej zdjęć - kliknij

„Seniorzy mieszkańcom Ziemi Tczewskiej”

W sobotę, 21 października, w hali sportowej Powiatowego Centrum Sportu przy II Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie odbyła się I Powiatowa Spartakiada Seniorów pod hasłem „Seniorzy mieszkańcom Ziemi Tczewskiej”.

W zawodach wzięły udział trzy drużyny: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gniewie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pelplinie i Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tczewie. Odbyło się siedem konkurencji sportowo-sprawnościowych, w których we wszystkich bezapelacyjnie zwyciężyli zawodnicy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gniewie. Drugie miejsce zajął Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 Czytaj całość - kliknij 


Więcej zdjęć - kliknij


Kawiarenka historyczna

W środę, 2 października w Pracowni Orange odbyła się kolejna kawiarenka historyczna, zorganizowana w ramach projektu " W Gniewie wszystko jest Sobieskie", dofinansowanego ze środków Gminy Gniew.

O niezwykłym człowieku - J.A. Klienie opowiadał pan Andrzej Solecki, który też przygotował bardzo ciekawą prezentację o gniewskim kupcu, wielkim patriocie, działaczu społecznym i samorządowym. Uczestnicy spotkania zapoznali się z cząstką zbiorów historycznych prelegenta - autentycznymi szyldami kupieckiej firmy J.A. Kleina, godłem kupców gniewskich, a nawet urządzeniem do nabijania w butelkę ... korków. Było to bardzo ciekawe spotkanie, inspirujące do dalszego poznawania historii naszego miasteczka. Bardzo dziękujemy, panie Andrzeju.


Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 na Gniewskim Uniwersytecie III Wieku.

2 października rozpoczęliśmy nowy 2017/2018 rok akademicki. Do południa było bardzo uroczyście i oficjalnie, po południu - integracyjne spotkanie uniwersytetów III wieku powiatu tczewskiego. O godz. 8,00 uczestniczyliśmy w mszy św. w naszym kościele parafialnym. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za modlitwę w intencji słuchaczy gniewskiego UTW.

Czytaj całość - kliknij

Wiecej zdjęć - kliknij

W Gniewie wszystko jest Sobieskie.

2 października po południu na gniewskim rynku spotkali się słuchacze uniwersytetów III wieku z Gniewa, Pelplina i Tczewa oraz seniorzy z Morzeszczyna. Przywitała ich starościńska para Jan Sobieski i jego ukochana żona Marysieńka, która w swoim przemówieniu podkreśliła, że w Gniewie wszystko jest Sobieskie. Jan Sobieski zachęcił studencką brać do udziału w grze miejskiej, dzięki której poznają jego tajemniczego przyjaciela.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Spektakl "PrzeŻycia"


Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku serdecznie zaprasza na spektakl pt. „PrzeŻycia” w aktorskim wykonaniu studentów TUTW, a w reżyserii Piotra Weintza. Premiera sztuki odbędzie się dnia 29 czerwca 2017 r., o godz. 17 w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
Opis spektaklu:

Radości, te małe i duże; smutki chwilowe oraz towarzyszące przez dłuższy okres czasu; doświadczenia szczęścia pomieszane z tragicznymi wydarzeniami ludzkiego istnienia - takie są "PrzeŻycia". Spektakl dla tych wszystkich, którzy odczuwają, egzystują zarówno śmiejąc się, jak i płacząc, a co najważniejsze, mimo wszystko, pragną żyć realizując siebie.
Oczywiście - jedziemy. Zbiórka jak zwykle na przystanku Latochy 29 czerwiec, godz. 16:00.

PLAKAT - kliknij

Zielona wiedza dla Uniwersytetów III Wieku

21 i 22 czerwca przedstawicielki Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku wzięły udział w projekcie "Zielona wiedza dla Uniwersytetów III Wieku" organizowanego przez fundację "Ziemia i ludzie". Pracowaliśmy nad stworzeniem lokalnej inicjatywy ekologicznej. Cały czas chodziła nam po głowie zamkowa fosa, w której można by stworzyć przyjazne mieszkańcom miejsce rekreacyjne. Co Wy na to?

Kilka zdjęć - kliknij

Wycieczka na Litwę


4 czerwca późnym wieczorem wróciliśmy z czterodniowej wycieczki na Litwę. Przywieźliśmy ze sobą mnóstwo wrażeń i wzruszeń, które w dużej mierze zawdzięczamy naszym przyjaciołom z Polskiego Uniwersytetu III Wieku, z którym spotkaliśmy się w Ejszyszkach. Przyjęli nas bardzo gościnnie i serdecznie. Jeszcze raz dziękujemy panu Antoniemu Jankowskiemu - prezesowi Polskiego Uniwersytetu, pani Jadwidze Sienkiewicz - wicemer Ejszyszek, panu staroście tej miejscowości i wszystkim, z którymi spotkaliśmy się w Ejszyszkach.

Kilka zdjęć autorstwa Jurka Maliszewskiego przypomni nam te wzruszające chwile - kliknij

Spotkanie integracyjne


25 maja w ogrodach DPS w Pelplinie uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym przez Pelpliński Uniwersytet III Wieku. Przedsięwzięcie zostało przygotowane także dzięki wsparciu finansowemu Gniewskiego UTW. Wspaniała pogoda, smaczny poczęstunek, ciekawe konkursy oraz muzyka i tańce, tańce, tańce spowodowały, że poznaliśmy się bardziej i można powiedzieć - zaprzyjaźniliśmy się. Witamy się przecież na koncertach w Bibliotece i Muzeum Diecezjalnym.
Bardzo dziękujemy pani Dorocie Sakowskiej oraz pracownikom pelplińskiej biblioteki za zaproszenie nas już po raz trzeci na festyn radości, słońca, dobrej zabawy i przyjaźni.

Więcej zdjęć - kliknij

„Akademia Obywatela Seniora”

Słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku uczestniczyli w warsztatach „Akademia Obywatela Seniora” dla przedstawicieli organizacji seniorskich zamierzających zainicjować utworzenie GMINNEJ RADY SENIORÓW. Szkolenie obyło się w dniach 22- 24 maja br. w Podegrodziu koło Nowego Sącza. Podczas warsztatów dyskutowaliśmy o formach współpracy organizacji seniorskich z samorządem, przykładach dobrych praktyk w tym zakresie, uczyliśmy się krok po kroku, w jaki sposób przygotować się do utworzenia gminnej rady seniorów. Kontakt z naszymi trenerami będzie trwał nadal. Pan Wojciech Nalepa oraz p. Jachimowicz będą monitorować nasze działania i być może w przyszłości spotkamy się w Gniewie. Rozważamy także przystąpienie do Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów III Wieku. Otrzymaliśmy też zaświadczenia o ukończeniu warsztatów "Akademia Obywatela Seniora". Nasz dzień warsztatowy był bardzo napięty, ale znaleźliśmy trochę czasu, by zwiedzić Podgrodzie, jedną z najstarszych miejscowości w Małopolsce, a w nim Muzeum Lachów Sądeckich. Ostatniego dnia, wykorzystując wolny czas przed odjazdem pociągu zwiedziliśmy w Nowym Sączu muzeum - Miasteczko Galicyjskie.

Więcej zdjęć - kliknij


V Marsz Nordic Walking Studentów UTW

 

„Dopóki końce dwa
ma droga.
Siły i chęci zbudzi w człowieku
Marsz Almea Matris Trzeciego Wieku!”                                                                                                                                                   
refren piosenki Marszu Nordic Walking Studentów UTW

6 maja b.r. w lasach wokół leśniczówki Bielawki odbył się V Marsz Nordic Walking Studentów UTW. Organizatorami lokalnymi tego sportowo-rekreacyjnego przedsięwzięcia były UTW w Gniewa i Pelplina. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Gniew, Pelplin i Powiatu Tczewskiego.
Kiedy przyjechaliśmy do leśniczówki, czekali na nas studenci z Pelplina przy pięknie nakrytych stołach, ognisku i muzyce. Ale nie był to czas na odpoczynek. Cel V Marszu Nordic Walking to przejście z kijkami 5 km, a potem pełna integracja przy grochówce, kiełbaskach i krupniokach z ogniska, kociewskiej drożdżówce i kawie.
Do wyruszenia w trasę przygotował nas pan Kazimierz Marut  - rozgrzewka i pokaz (nie do końca udany) japońskiego kata.
5 km przebyliśmy bez problemów. Mieliśmy więc siły, by wspólnie bawić się przy ognisku: tańce, kółeczka, pociągi. Dopisywała pogoda, humory. Nikt nie miał ochoty kończyć wspólnej zabawy.
Do zobaczenia za rok na VI Marszu Nordic Walking.
 

Więcej zdjęć - kliknij

Konkurs wiedzy o zdrowiu Seniora


Więcej informacji - kliknij

W Teatrze Muzycznym


To było fascynujące przeżycie! Spektakl "Notre Dame de Paris" w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przytaczam fragment recenzji - "Notre Dame de Paris" już od pierwszych dźwięków pierwszej z piosenek tej pop-opery przekonuje, że mamy do czynienia z dziełem doskonałym, perfekcyjnie zaprogramowanym na sukces, gdzie każdy ton, gest czy ruch jest starannie zaplanowany i obliczony na określony efekt. Udaje się to dzięki talentom solistów oraz doskonale przygotowanym tancerzom i akrobatom. W Muzycznym powstał kolejny hit, który z pewnością podbije serca widzów" . 
I tak w istocie było. Wchodziliśmy z teatru wzruszeni, pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyliśmy na scenie.

Więcej zdjęć - kliknij

„Żeby chronić, trzeba poznać”


Rusza kolejny  projekt, tym razem ekologiczny – „Żeby chronić, trzeba poznać”. Środki na jego realizację otrzymaliśmy z Gminy Gniew. 10 kwietnia ruszyliśmy szlakiem gniewskich pomników przyrody. Początek spaceru wiódł nietypowym szlakiem przez park miejski. Potem pani Dorota Cybura oprowadziła nas po gniewskich pomnikach przyrody. Czy wiecie, że w samym Gniewie jest ich 11: jeden na cmentarzu, a pozostałe dziesięć wokół kościoła. Pani Dorota opowiedziała nam, jak można określić wiek drzewa, jego witalność, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać, żeby przedłużać życie drzewa. Polecamy wszystkim opracowanie pani D. Cybury - "Inwentaryzacja pomników przyrody w Gminie Gniew".

Więcej zdjęć - kliknij

Warsztaty Wielkanocne


W Hotelu na Wzgórzu w Gniewie odbyły się wielkanocne warsztaty kulinarne, które dla słuchaczek i przyjaciół Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku poprowadził pan Dominik Diller. Gościliśmy tu nie po raz pierwszy. Wcześniej uczyliśmy się piec kociewski szandar, przygotowywać sałatki i surówki, grillować warzywa, a 11 kwietnia pan Dominik pokazywał nam, jak można wyczarować z warzyw i owoców ozdoby świątecznego i nie tylko stołu. Niespodzianką były chipsy warzywne. Nam najbardziej smakowały marchewkowe. Na zakończenie warsztatów próbowaliśmy przygotować i ozdobić czekoladowe jajo, jako że Wielkanoc za pasem.             

Warsztaty odbywały się w ramach projektu, „… że nic nad zdrowie” dofinansowanego ze środków Powiatu Tczewskiego.

Więcej zdjęć - kliknij
 

„Okiem, pędzlem, słowem przez cztery pory roku”


Projekt pod powyższym tytułem realizuje od dwóch miesięcy grupa malarska Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku.  W każdy wtorek w Sali Wystawowej Biblioteki odbywają się warsztaty, które prowadzi pani Grażyna Tomaszewicz. Tematem przewodnim zajęć są cztery pory roku. Dzisiaj prezentujemy część prac studentów GUTW dotyczących budzącej się wiosny. Zostały one zebrane w wystawę w Sali Kameralnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie. Oglądając obrazy zachwycą nas wiosenne kwiaty: rozkwitające krokusy, magnolie, tulipany, gałązki bzu i wiśni  pani Czesławy Krzemińskiej, margaretki i maki pani Sylwii Piotrowicz, krzewy forsycji pani Danuty. Będziemy także podziwiać kociewskie wierzby pani Bożeny Chmieleckiej, zieleniejący las pana Zdzisława  Mielke. Wiosennie ożywią wystawę rechoczące żabki pani Cz. Krzemińskiej, śpiewające ptaszki – gil, rudzik pani Iwony Kitty oraz rozpościerający skrzydła bocian pani S. Piotrowicz.  Pani Janina Lisewska zaprosiła nas do romantycznego ogrodu.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi oczywiście 21 marca w Dzień Wiosny, ale będzie ją można także obejrzeć już 17 marca b.r. podczas spotkania nt. „Krótka historia Niziny Walichnowskiej i Wisły na przestrzeni dziejów. Serdecznie zapraszamy.

Więcej obrazów - kliknij

Dzień Kobiet na Gniewskim Uniwersytecie III Wieku

Słuchaczki Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku są Irena Kwiatkowska w serialu „Czterdziestolatek” – żadnej pracy się nie boją, także i w ważne dla nas święto – Dzień Kobiet. I tak – spotkanie z tej okazji rozpoczęło się na poważnie – Walnym Zebraniem członków Stowarzyszenia, podczas którego przyjęto i zatwierdzono sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności gniewskiego uniwersytetu za 2016 r. oraz udzielono Zarządowi absolutorium. W poczet członków stowarzyszenia przyjęto 7 następnych słuchaczy. Na zajęcia GUTW uczęszcza obecnie 126 osób.

Czytaj całość....

Więcej zdjęć - kliknij

„Chińskich wspomnień czar.”


10 lutego w gościnnej świetlicy Domu Pomocy Społecznej słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku spotkali się z panem Kazimierzem Marutem, tym razem nie na ćwiczeniach, ale na prezentacji dot. Pobytu naszego Mistrza w Chinach i Japonii. Pan Kazik opowiadał nam o kulturze, zwyczajach, turystycznych ciekawostkach obu krajów. Opowiadaniom i zdjęciom towarzyszyły kadzidełka, herbatka parzona po chińsku oraz ciasteczka z chińskimi wróżbami. Mistrz w tradycyjnym chińskim stroju wylosował ciasteczko o treści - "Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać." Taki właśnie jest nasz pan Kazik.

Dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia na ćwiczeniach."

Więcej zdjęć - klinij

Dziwne materii pomieszanie


1 lutego b.r. na Zamku w Gniewie gościliśmy Tczewski Uniwersytet III Wieku oraz chór „Echo” z mądrym i poruszającym przedstawieniem „Dziwne materii pomieszanie”.   W spektaklu ukazany jest zarówno świat polityki, duchowości, jak również ludzkich odczuć. Fragmenty tekstów, zaczerpnięte z każdej części trylogii Henryka Sienkiewicza, tworzą oryginalną wariację teatralną, mającą na celu zachęcić widza do odpowiedzi na pytania: czy poruszone w sztuce kwestie są także aktualne dzisiaj?

Czytaj całość artkułu i zobacz więcej zdjęć

"Pod skrzydłami kociewskich aniołów"


Kliknij, aby zobaczyć i przeczytać całość

„Aby święta Bożego Narodzenia był bliskością i spokojem, a Nowy Rok – dobrym czasem”


Tak życzył przed laty Konstanty Ildefons Gałczyński i słowa te stały się myślą przewodnią przedświątecznego spotkania słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku, jakie odbyło się 19 grudnia w Sali Konferencyjno – Bankietowej na ulicy Wiślanej w Gniewie. W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób, a swoją obecnością zaszczycili ją pani Maria Taraszkiewicz- Gurzyńska – Burmistrz Miasta i Gminy Gniew oraz Wiceburmistrz - pan Tomasz Sikora. Prowadząca spotkanie podkreśliła, że mijający 2016 r. był dobrym czasem dla Stowarzyszenia, które, włączając się aktywnie we wszelkie środowiskowe działania, zostało zauważone i docenione podczas Gminnej i Powiatowej Gali Wolontariatu.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć- kliknij

Pod skrzydłami kociewskich aniołów


W  świetlicy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie odbywają się niezwykłe przedświąteczne warsztaty. Z papierowej masy, kleju domowej roboty, opakowań szklanych i plastikowych powstają anioły w sukienkach w kociewskie i nie tylko wzory. Zajęcia prowadzi pani Renata Muller.  Biorą w nich udział nie tylko słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu, ale również mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Aqua aerobik usprawnia ciało

Słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku, dzięki projektowi „W pełni aktywnego życia, w pełni sił” dofinansowanemu ze środków Powiatu Tczewskiego, od kilku miesięcy na basenie w Kwidzynie uczestniczą w ćwiczeniach gimnastycznych w wodzie.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Życzliwi i uśmiechnięci

  „Życie nie składa się tylko z wielkich poświęceń i obowiązków, ale przede wszystkim z drobiazgów. Uśmiechy i życzliwość rozdawane na co dzień, są tym, co zdobywa i zatrzymuje serca i daje pocieszenie.” To piękne motto Humprey’a Davy’ego przyświecało organizatorom tegorocznego dnia życzliwości w Gniewie.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Spotkanie integracyjne Klubów Seniora

8 grudnia w świetlicy w Dzierżążnie odbył się I Turniej Klubów Seniora z Morzeszczyna, Lubichowa, Gniewa, Smętowa. Do wspólnej zabawy włączył się Gniewski Uniwersytet III Wieku. Aby wziąć udział w Turnieju należało przygotować taniec, skecz nt. „Emeryt u lekarza”, piosenkę, zaprezentować rękodzieło oraz potrawę wigilijną z ryby. Zumbę gold uczestniczkom turnieju pomogła przygotować instruktorka Szkoły Tańca „Esta Fiesta” ze Starogradu Gdańskiego – pani Ania Biernat.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

„Trening pamięci”

W połowie listopada b.r. słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku uczestniczyli w warsztatach „Trening pamięci”, organizowanych w ramach projektu „W pełni aktywnego życia, w pełni sił” dofinansowanego ze środków Powiatu Tczewskiego. W pracowni Orange zajęcia prowadziła pani Agnieszka Szwarc z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tczewie. Pani psycholog bardzo mocno podkreślała, iż nie można dopuścić do tego, by nasze szare komórki się rozleniwiły. Badania dowodzą, że gimnastykując umysł możemy znacząco poprawić pamięć, szybkość myślenia i zdolności twórcze!

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Wykłady z zakresu profilaktyki zdrowotnej

Podczas sopockich Targów Seniora nawiązaliśmy kontakt z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed w Gdańsku. Placówka ta od 2014 roku realizuje spotkania dla Seniorów z całego Pomorza. Od początku istnienia przygotowano m.in. ponad 200 wykładów, konferencji i spotkań o charakterze teoretyczno-praktycznym. Wykłady Akademii Seniora Swissmed od nowego sezonu 2016/2017 mają charakter otwarty. Skierowane są zarówno do osób starszych, a także do opiekunów i ich rodzin. Podczas spotkania prezentowana jest aktualna wiedza z zakresu medycyny, profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Efektem współpracy Gniewskiego Uniwersytetu z Centrum Aktywizacji Seniorów są cotygodniowe wykłady ( w formie transmisji na żywo)z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Odbywają się one w czwartki o godz.11:00 w pracowni Orange na Placu Grunwaldzkim w Gniewie. Słuchacze GUTW  uczestniczyli w wykładzie nt.

 • Polipragmazja. Czy tabletka jest potrzebna na każdą dolegliwość?
 • Cholesterol cichy zabójca. Jak się przed nim bronić?

W czwartek, 24 listopada odbędzie się transmisja na żywo wykładu „Wady postawy dorosłych”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 Podajemy także adres Centrum Opieki  i Aktywności Seniora Swissmed w Gdańsku.

Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed

Gdańsk, Wileńska 44. 

tel. 58 524 15 03/04 

www.klubinicjatywseniora.blogspot.com

www.swissmed.com.pl/coas

Smaki dojrzałego lata

Pomimo jesiennej aury w towarzystwie słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Gniewie nie trudno jest ponownie zasmakować lata, bowiem dzisiaj, tj. 19 października razem z nimi lato uchwycili słuchacze zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Pelplina, Klub Emeryta z Morzeszczyna, członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Nicponi oraz Aktywni na Plus. A wszystko to za sprawą imprezy integracyjnej pt. "Smaki dojrzałego lata", w programie której nie zabrakło występu kabaretowego "Kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa" w wykonaniu grupy DUET, prezentacji i degustacji słodkich przetworów zimowych, pysznej zupy grzybowej i przede wszystkim wspólnych tańców i śpiewów.

Więcej zdjęć

 

Gniewski UTW na Senioraliach

Na zaproszenie siostrzanego stowarzyszenia dwuosobowa delegacja gniewskiego UTW w dniach 15- 17 wrzesień uczestniczyła w obchodach Jubileuszu  5 –lecia działalności Kołobrzeskiego Uniwersytetu III Wieku oraz IV Senioraliach organizowanych w woj. zachodniopomorskim.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego 2016/2017 powiązana z jubileuszem odbyła się w Regionalnym Centrum Kultury. Przyjechało wiele uniwersytetów z całej Polski. Podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego wykład niezwykle ciekawie i żywiołowo wygłosiła pani profesor Iwona Wiśniewska Salamon. Przemawiali także poseł na Sejm RP, starosta kołobrzeski oraz prezydent miasta. Z okazji jubileuszu przygotowano wspaniały tort. Następnego dnia prezydent Kołobrzegu przekazał klucze do miasta słuchaczom uniwersytetów III wieku i w ten sposób rozpoczęły się Senioralia. Zaproszeni goście uczestniczyli w zajęciach fakultatywnych (tańce Latina, zajęcia na basenie, trening personalny) oraz przejażdżce turystyczną ciuchcią po Kołobrzegu. W sobotę, 17 września barwnym pochodem wszyscy przeszli ulicami Kołobrzegu i uczestniczyli w przeglądzie twórczości uniwersytetów III wieku. Słuchano chórów, solistów, oglądano występy zespołów tanecznych i kabaretów.

Był to dla nas niezwykle miły i pożyteczny wyjazd. Dowiedziałyśmy się, jak działają inne uniwersytety, w jaki sposób samorządy wspierają UTW, nawiązałyśmy nowe kontakty. Mamy nadzieję na współpracę, wymianę doświadczeń i wspólne spotkania ze słuchaczami uniwersytetów III wieku w całej Polsce.

 

Gniewski Uniwersytet III Wieku na Sopockich Targach Seniora  

W sobotę, 22 października słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku skorzystali z zaproszenia organizatorów i uczestniczyli w pierwszym dniu Targów Seniora w Sopocie. Pomimo przygody z awarią autobusu na trójmiejskiej obwodnicy, był to wyjazd ze wszech miar przyjemny, pożyteczny i spędzony doborowym uniwersyteckim towarzystwie. Podczas Targów prezentowano m.in.: produkty i usługi przyjazne seniorom dla osób aktywnych i tych wymagających wsparcia, bezpłatne badania m.in. badanie gęstości kości, badanie wzroku, słuchu, skóry, pomiar ciśnienia, poziomu cukru, badanie stóp. Były też warsztaty artystyczne, komputerowe, ogrodnicze, dietetyczne, opiekuńcze. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia taneczne i gimnastyczne, tai chi, kącik mody i urody, jarmark zdrowego żywienia, degustacje. Z dużą ciekawością obejrzeliśmy występy kabaretu Senior i Ta, bo my przecież też mamy w tej kwestii coś do powiedzenia.                                                                                        Nawiązaliśmy kontakt z  Akademią Aktywnego Seniora SWISSMED w Gdańsku. Mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to ciekawymi wykładami z zakresu profilaktyki i ochrony zdrowia.

Więcej zdjęć - kliknij

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 na Gniewskim Uniwersytecie III Wieku

3 października b.r. w Refektarzu Zamku Gniew odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Co prawda, nie było

Gaudeamus igitur, ale równie pięknie i dostojnie zabrzmiał na początku hymn  Gniewa. Licznie stawili się stęsknieni za aktywnym udziałem w zajęciach słuchacze GUTW (ponad 100 osób).  Swoją obecnością zaszczycili uroczystość pani Maria Tarszakiewicz – Gurzyńska – burmistrz Miasta i Gminy Gniew, pan Tomasz Sikora – wiceburmistrz MiG Gniew, pani Jadwiga Mielke – Dyrektor  PiMBP w Gniewie oraz pani Mariola Plath – przedstawiciel Domu Pomocy Społecznej w Gniewie.

W imieniu gości głos zabrał pan Tomasz Sikora, wyrażając słowa uznania dla działalności Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku przedstawił założenia Gminy Gniew odnośnie rewitalizacji, tej „twardej” i społecznej, w której szczególne miejsce do działań będą mieli słuchacze GUTW. Pan wiceburmistrz zaoferował współpracę z Uniwersytetem i w przyszłości wygłoszenie wykładu, czego z niecierpliwością będziemy oczekiwać. Już nawet wiemy, jaki to będzie temat, ale na razie ma to być niespodzianka, także dla pana Tomasza Sikory.

Wykład inauguracyjny na temat „Folklor kociewski – tradycje i współczesność” wygłosił pan Ryszard Szwoch – historyk, znawca Kociewia, autor wielu opracowań książkowych i kilkuset artykułów dot. naszego regionu. Słuchacze Uniwersytetu przynieśli swoje indeksy i prelegent długo dokonywał wpisów do tego studenckiego dokumentu.

Po wykładzie nastąpiła immatrykulacja, czyli uroczyste przyjęcie w poczet Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku nowych słuchaczy, którzy przy tej okazji otrzymali indeksy oraz tzw. „niezbędnik studenta”, czyli notes, długopis oraz życzenia na nowy rok akademicki. Podobne upominki otrzymali wszyscy słuchacze GUTW.

Harmonogram stałych działań na V semestr przedstawiła pani Halina Kaczmarek. Grafik zajęć jest bardzo napięty. Na każdy dzień tygodnia przewidziano do wyboru 1 lub 2 zajęcia. Walentyna Czapska przypomniała zebranym, że oprócz działań, ujętych w tygodniowym harmonogramie, uczestniczymy także w realizacji projektów „W pełni aktywnego życia, w pełni sił”, „Zróbmy sobie raj”, „Seniorzy na start”, „DUET – Depeesowsko – Uniwersytecka Ekipa Teatralna”, „Smaki dojrzałego lata” oraz „Rowerem po Ziemi Gniewskiej w wersji light”. Uczestnicy tego ostatniego projektu w okresie wakacyjnym przejechali ponad 400 km, ciesząc się dobrym zdrowiem i wyśmienitym samopoczuciem. Otrzymali też upominki, jakie przyszły  na adres GUTW z Ministerstwa Sportu i Turystki. Są  to poradniki  „Seniorze, trzymaj formę”.

Słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku wypełnili też formularz do Ogólnopolskiej Karty Seniora. Od 1 października wszystkie działania uniwersytetu zostały ubezpieczone od NNW.

Na zakończenie uroczystości zaśpiewano depeesowsko – uniwersytecką piosenkę „Kochajmy się”. Następnie słuchacze i goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Wszystkim słuchaczom Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku życzymy wytrwałości, twórczych działań, zdobywania wiedzy, aktywności i kolejnych sukcesów.

Więcej zdjęć- kliknij

Zaproszenie


Podziękowania


Goście z Wileńszczyzny

Słuchacze GUTW  blisko rok temu nawiązali kontakt z Polskim Uniwersytetem III Wieku w Solecznikach na Litwie, który niedawno świętował 5-tą rocznicę swojego powstania. Uniwersytetowi przewodniczy pan Antoni Jankowski, postać niezwykle zasłużona dla litewskiej Polonii  i rozwoju polskiego szkolnictwa w tym kraju, wieloletni kierownik wydziału oświaty w rejonie solecznickim, autor podręcznika do języka polskiego, były dyrektor Solecznickiego Domu Dziecka.

Czytaj całość- klikinj

W odwiedzinach u Pelplińskiego Uniwersytetu III Wieku

12 maja b.r. w piękny, słoneczny dzień słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku pojechali na zaproszenie zaprzyjaźnionego uniwersytetu do Pelplina. Wspaniałą niespodzianką dla nas był spektakl poetycko – muzyczny przygotowany przez uczniów klas I-III ZKiW Nr 1 poświęcony Janowi Pawłowi II. Dzieci swoją recytacją, rapowaniem, pięknymi i mądrymi tekstami zachwyciły wszystkich.

Czytaj całość - kliknij


Chodzić każdy może…




7 maja b.r. w opaleńskiej „Maciejówce” spotkały się dwa uniwersytety III wieku: z Gniew i Pelplina,  by wziąć udział w IV Marszu Nordic Walking Studentów UTW. Zebranych powitała pani Maria Taraszkiewicz – Gurzyńska - Burmistrz Miasta i Gminy Gniew. Podkreślając ogromną rolę ruchu i aktywnego życia dla zdrowia człowieka, życzyła wszystkim uczestnikom samych przyjemności ze spaceru i wspólnego pokonywania zaplanowanej trasy.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij



Zapraszamy na basen do Kwidzyna.
 



Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku od lutego 2016 r. realizuje projekt „W pełni aktywnego życia, w pełni sił”, który otrzymał dofinansowanie Powiatu Tczewskiego. Jednym z zaplanowanych i z powodzeniem realizowanych zadań jest gimnastyka w wodzie, która odbywa się na basenie w Kwidzynie. Z tej formy aktywności fizycznej i profilaktyki zdrowotnej słuchacze Uniwersytetu korzystają dwa razy w tygodniu. Zajęcia prowadzi pani Halina Bukowska.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij




„W pełni aktywnego życia, w pełni sił” - kurs komputerowy
 

Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku prowadzi bardzo ożywioną działalność. Codziennie praktycznie coś się dzieje. Uczestniczymy także w wydarzeniach organizowanych przez miasto czy inne instytucje. Istnieje więc potrzeba szybkiego komunikowania się bez ponoszenia zbędnych kosztów. Takie możliwości stwarza poczta elektroniczna.

Czytaj całość - kliknij

  

Słodkie reminiscencje z Dnia Kobiet


Co prawda, Dzień Kobiet daleko za nami, ale pozostały przepisy na pyszne ciasta przygotowane na tę uroczystość przez same panie. Oto kilka propozycji, które warto wykorzystać  na specjalne okazje. Życzymy smacznego.

PRZEPISY - kliknij

Dzień Kobiet w Gniewskim Uniwersytecie III Wieku

8 marca w Sali Konferencyjnej na ul. Wiślanej słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconemu oczywiście Dniu Kobiet. Z tej też okazji wykład dedykowany kobietom z okazji ich święta wygłosiła psycholog pani Małgorzata Aszyk. W swoim wystąpieniu podkreśliła niezmiernie ważną rolę właściwego czerpania z trzech podstawowych źródeł energii w życiu każdego człowieka: oddychania, picia i odżywiania. Kłóciło się to trochę ze smakowitymi wypiekami, które pyszniły się na stołach i nie było siły, by po nie nie sięgnąć. Babeczki, serniki, murzynki, jabłeczniki, ciasta z kremem przygotowały same słuchaczki gniewskiego uniwersytetu, za co bardzo, bardzo dziękujemy. Przepisy na te pyszności zamieścimy wkrótce na naszej stronie. Spotkanie z panią psycholog zostało dofinansowane przez Powiat Tczewski w ramach projektu „W pełni aktywnego życia, w pełni sił”. Bardzo też dziękujemy panu Dominikowi Diller z Hotelu na Wzgórzu za pomoc w organizacji spotkania.

  


DZIEŃ KOBIET

    

Z okazji Dnia Kobiet wszystkiego co najlepsze, spełnienia marzeń,
zadowolenia
z siebie, dużo szczęścia i uśmiechu
oraz wiele radości życiowej

kochanym słuchaczkom Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku

życzy Zarząd Stowarzyszenia GUTW


Inauguracja Roku Kronikarzy Gniewskich na Gniewskim Uniwersytecie III Wieku

28 stycznia 2016 r. w Sali Bankietowej na ulicy Wiślanej miała miejsce inauguracja Roku Kronikarzy Gniewskich w najstarszej uczelni naszego miasteczka.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili Burmistrz Miasta i Gminy Gniew – pani Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie – pani Jadwiga Mielke, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie- pani Wioleta Połomska, kierownik Referatu Promocji i Informacji  - pani Magdalena Frost – Guz, przedstawiciele firmy Invest – Kom w Gniewie - pan Bartosz Pokacki i pani Małgorzata Fortuna.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij


Nordic Walking


Nadworny lekarz królów polskich, Wojciech Oczko jest autorem powiedzenia „Ruch jest  w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”.

Jego słuszność potwierdzają słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku, uczestnicząc w różnych formach aktywności fizycznej: gimnastyce usprawniającej, warsztatach zumby gold, no i, oczywiście, cotygodniowych wycieczkach rowerowych od wiosny do późnej jesieni, zimowych spacerach. Wszystkie te aktywności to pozytywny i zbawienny dla samopoczucia zastrzyk energii.

Zima to także dobry czas, by chodzić z kijkami. Niewystarczająca ilość światła słonecznego sprawia, że co roku wiele osób boryka się z depresją sezonową. Jednym z powodów gorszego nastroju jest obniżenie poziomu serotoniny. Spacery nordic walking wspomagają produkcję hormonu szczęścia oraz wyzwalają endorfiny, które również poprawiają humor i dają poczucie spełnienia.

Poniżej zdjęcia z zimowego spaceru, jako zachęta dla tych, którzy zamierzają dołączyć do naszych aktywnych słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Zapraszamy w każdy poniedziałek na godz. 9:30, zbiórka przy budynku dawnej Gazowni na ul. Piłsudskiego.

Więcej zdjęć - kliknij





Czytaj całość - kliknij



Jubileusz
Polskiego Uniwersytetu III Wieku w Solecznikach

"Bądź z nami tu z uśmiechem na twarzy,
Póki życie trwa, tyle jeszcze się zdarzy.
Wędruj z nami też z uśmiechem na twarzy,
Póki życie trwa, można o wszystkim marzyć.” 
                                                
                                                                               M. Kalinowska

Z takim przesłaniem Gniewski Uniwersytet III Wieku otrzymał zaproszenie na uroczystość 5-lecia działalności Polskiego Uniwersytetu III Wieku w Solecznikach, która odbędzie się 15 stycznia w Jaszunach. Gratulujemy Koleżankom i Kolegom wspaniałego Jubileuszu. Nasz dopiero za 3 lata. Niestety, nie możemy skorzystać z zaproszenia, ale przesyłamy słuchaczom Polskiego Uniwersytetu najserdeczniejsze życzenia.

List gratulacyjny

Życzenia na Boże Narodzenie














Przepis na Szandar kociewski - kliknij


Festyn w DPS - "Uniwersytet ziemniakożerców".

Gniewski Uniwersytet III Wieku tym razem zagościł w Domu Pomocy Społecznej. W parku przy DPS było pieczenie ziemniaków, domowe przetwory, wiersze o kartoflach i piosenki o ziemniakach.

Więcej informacji i zdjęć - kliknij


 

Uroczysta inauguracja roku Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku

Wszyscy studenci rozpoczęli 1 października nowy rok akademicki. Uroczystą inaugurację roku zorganizował też Gniewski Uniwersytet III Wieku. Gościem specjalnym była pisarka Jolanta Szwalbe z wykładem „Cieszmy się życiem”.

Więcej informacji i zdjęcia - kliknij

 




Międzynarodowy Dzień Osób Starszych





Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016