ARCHIWUM

ARCHIWUM

„Złota jesień seniora”

„Złota jesień seniora”, taki tytuł nosi projekt realizowany przez Fundację dla Gdańska i Pomorza, m.in. dla słuchaczy Gniewskiego UTW. Dzięki współpracy z tą Fundacją mogliśmy uczestniczyć w wykładach, warsztatach i wycieczkach. Projekt trać będzie do końca 2018 r., a do tej pory odbyły się zajęcia:

  • Aktywność fizyczna dla seniorów (zajęcia w plenerze: nauczanie prawidłowej techniki nordic walking), które podczas VI Marszu Nordic Walking poprowadził dr Michał Kubiak z Uniwersytetu Gdańskiego
  • Zajęcia „Szczęśliwej drogi”, czyli bezpieczeństwo na drodze, przypomnienie przepisów i zmiany, które zaszły w ostatnich latach, obalanie stereotypów, wpływ edukacji na poziom bezpieczeństwa. Poprowadziła je pani Weronika Chmielowiec
  • Prawa i obowiązki klienta przed urzędem – zarys prawa administracyjnego przedstawił prawnik Jakub Żak
  • Zajęcia poetyckie oraz oratorskie - Od koturna po happening podczas Nocy Bibliotek zrealizowała pani Magdalena Pawlak
  • Etykieta przy stole i podczas spotkań towarzyskich – wykład wygłosiła p. Dagmara Łuczka
  • Na działce i w ogrodzie – ogród botaniczny we Franku z wykładem p. Marka Urbanka

Więcej zdjęć - kliknij

Spotkanie z ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 Gniewski Uniwersytet III Wieku bierze udział w projekcie Złota Jesień Seniora przygotowanym i realizowanym przez Fundację dla Gdańska i Pomorza. Dzisiaj w Pszczółkach uczestniczyliśmy w spotkaniu z ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, p. Jarosławem Gowinem, który wręczył nam listy gratulacyjne. Panu wicepremierowi wręczyliśmy upominek: nasze przewodniki turystyczne "Rowerem po Ziemi Gniewskiej w wersji light", "Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa" oraz książeczkę z twórczością słuchaczy GUTW - "Zatrzymaj się w zachwycie". Pan minister zapewniał, że w drodze do Warszawy zapozna się z naszymi wydawnictwami.

Więcej zdjęć - kliknij

Olimpiada Sportowa Uniwersytetów III Wieku i Organizacji Seniorskich


Rekord za rekordem pada,
Olimpiada, olimpiada.
Młodość seniorami włada,
Olimpiada, olimpiada 

 14 czerwca odbyła się na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji I Regionalna Olimpiada Sportowa Uniwersytetów III Wieku i Organizacji Seniorskich. Przygotowania do niej trwały kilka miesięcy i wymagał zaangażowania lokalnego środowiska. Dziękujemy  więc przede wszystkim dyrektorowi i pracownikom GOSiR w Gniewie, nauczycielom i młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjlnych w Gniewie, dzielnym strażakom z gniewskiej OSP, p. prezesowi i cierpliwemu kierowcy firmy Inwest – Kom, pracownikom ZOZ Medical, Stowarzyszeniu CAG w Gniewie, naszym trenerom i sędziom: p. Ninie Strelau, Arturowi Osiakowi, Bartoszowi Zabrockiemu, p. Lucynie Pykron, Pawłowi Łysko, Grzegorzowi Połomskiemu, Kazimierzowi Marutowi, Sławomirowi Kensickiemu Ryszardowi Gawłowi.
Olimpiada została dofinansowana ze środków Gminy Gniew i Powiatu Tczewskiego. Honorowy patronat nad nią objął Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W 6 konkurencjach sportowych wzięło udział ponad 70 zawodników UTW z Tczewa, Pelplina, Gniewa oraz Kluby Seniora z Morzeszczyna i Kulic. A oto zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach:

Wyścig rowerowy kobiet
1 miejsce    - Lidia Wysocka UTW Pelplin
2 miejsce    - Elżbieta Jurczyńska UTW Tczew
3 miejsce    - Barbara Różyńska UTW Tczew

Wyścig rowerowy mężczyzn
1 miejsce    - Ryszard Sztyber UTW Gniew
2 miejsce    - Jan Paszek UTW Gniew
3 miejsce    - Andrzej Czerwiński UTW Pelplin

Pchnięcie kulą kobiet
1 miejsce    - Jolanta Iglewska  UTW Tczew
2 miejsce    - Lidia Wysocka UTW Tczew
3 miejsce    - Mirosława Narloch z Klubu Seniora Morzeszczyn

Pchnięcie kulą mężczyzn
1 miejsce    - Henryk Łania UTW Gniew
2 miejsce    - Zbigniew Gardzielewski z KS Morzeszczyn
3 miejsce    - Józef Arendt z UTW Gniew

Bieg na 60 m kobiet
1 miejsce    - Celina Piaskowska UTW Gniew
2 miejsce    - Iwona Gałeczka UTW Tczew
3 miejsce    - Zofia Bielecka UTW Pelplin

Bieg na 60 m mężczyzn
1 miejsce    - Henryk Łania UTW Gniew
2 miejsce    - Ryszard Sztyber UTW Gniew
3 miejsce    - Zbigniew Gardzielewski KS Morzeszczyna

Nordic walking kobiet
1 miejsce    -  Lidia Wysocka UTW Pelplin
2 miejsce    - Lidia Piekarska, KS Morzeszczyn
3 miejsce    - Helena Łatka UTW Gniew

Nordic walking mężczyzn
1 miejsce    -  Andrzej Solecki, Mieczysław Boratyn UTW Gniew
2 miejsce    - Jan Paszek UTW Gniew

Tenis stołowy kobiet
1 miejsce    -  Grażyna Danowska UTW Gniew
2 miejsce    - Celina Mueller KS Morzeszczyn
3 miejsce    - Edyta Godula UTW Gniew

Tenis stołowy mężczyzn
1 miejsce    -  Kazimierz Szpojnarowicz KS Morzeszczyn
2 miejsce    - Jan Kamrowski KS Kulice
3 miejsce    - Bogumił Tyburski UTW Tczew

Bule
1 miejsce    -  Lidia Gaweł UTW Gniew
2 miejsce    - Elżbieta Gardzielewska KS Morzeszczyn
3 miejsce    - Henryk Tomczyk KS Kulice

Klasyfikacja drużynowa:
1 miejsce    - UTW Gniew - 14 medali (9 złotych, 2 srebrne, 3 brązowe)
2  miejsce    - KS Morzeszczyn – 7 medali ( 1 złoty, 4 srebrne, 2 brązowe)
3 miejsce    - UTW Tczew – 6 medali ( 1 złoty, 3 srebrne, 2 brązowe)
4 miejsce    - UTW Pelplin – 4 medale (2 złote, 2 brązowe)
5 miejsce    - KS Kulice – 2 medale (1 srebrny, 1 brązowy)

Więcej zdjęć - kliknij


  

"Złota jesień seniora"

Kolejne wydarzenie organizowane wspólnie z Fundacją dla Gdańska i Pomorza - spotkanie z sympatyczną panią Weroniką Chmielowiec i wykład nt. „Szczęśliwej drogi”, czyli bezpieczeństwo na drodze, przypomnienie przepisów
i zmiany, które zaszły w ostatnich latach, obalanie stereotypów, wpływ edukacji na poziom bezpieczeństwa". Okazuje się, że pewne informacje związane z naszym uczestnictwem w ruchu drogowym były dla nas nowością, co świadczy, że stan wiedzy Rowerowych Włóczykijów wymagał odświeżenia. Bardzo dziękujemy pani Weronice za wykład i spotkanie przy ognisku, które przygotowaliśmy na terenie Eko Centrum Heliantus w Gniewie. Słowa podziękowania dla pana Łukasz Ogonowskiego oraz pana Jana Czyżewskiego za pomoc w rozpaleniu ogniska.

Więcej zdjęć - kliknij

Noc muzeów

Przed nami Gniewska Noc Muzeów, we współorganizację której mocno się zaangażowaliśmy. Pomysł na tę imprezę kulturalną został zaczerpnięty z naszej gry miejskiej, którą prezentowaliśmy w październiku ubiegłego roku. 30 słuchaczy Gniewskiego UTW podczas dzisiejszej Nocy Muzeów będzie czekało na zwiedzających w różnych punktach Starego Miasta w Gniewie z ciekawymi opowieściami, zagadkami i niespodziankami. To, co widzicie na zdjęciach - to nasza próba generalna. Zapraszamy na Gniewską Noc Muzeów.

Więcej zdjęć - kliknij

Spotkanie w świetlicy DPS

W piątkowe przedpołudnie w świetlicy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie spotkaliśmy się z członkami Stowarzyszenia Klub Inicjatyw Seniora z Gdańska. Przy Stowarzyszeniu działa zespół teatralny "Przystanek 21", i on właśnie zaprezentował mieszkańcom DPS oraz słuchaczom gniewskiego UTW spektakl słowno - muzyczny "Ogród uczuć i myśli". Było to przepiękne przedstawienie z ogromną dozą radości i miłości. Wzruszaliśmy się przy wierszach Tuwima, Mickiewicza, Gałczyńskiego, włączaliśmy się w śpiewanie piosnek, ba - nawet tańczyliśmy. Bardzo dziękujemy naszym nowym przyjaciołom z Gdańska. Obiecali, że za rok przyjadą z nowym programem. Po spektaklu nasz uniwersytecki przewodnik, pani Krystyna Tamowicz oprowadziła gości po Zamku i gniewskiej starówce.

Więcej zdjęć - kliknij

VI Marsz Nordic Walking Studentów UTW

Końcówka tygodnia to czas bardzo atrakcyjny dla słuchaczy gniewskiego UTW. Dzień po Majówce z historią - w Brodach Pomorskich odbył się VI Marsz Nordic Walking Studentów UTW. Wzięli w udział nie tylko gniewianie, ale także mieszkańcy Morzeszczyna i Pelplina. Marsz to jedno z zadań projektu "Strefa aktywnego seniora", dofinansowanego przez Powiat Tczewski. Na terenie "Leśnej Polany" uczestników imprezy powitał pan Stanisław Marciniak - prezes koła łowieckiego "Kociewiak", zarządzającego tym terenem. Rozgrzewkę przed wymarszem w 5 - kilometrową trasę oraz instruktaż prawidłowego chodzenia z kijkami poprowadził dr Michał Kubiak z Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Majówka z historią


11 maja w parku Domu Pomocy Społecznej w Gniewie odbył się festyn Majówka z historią, zorganizowany w ramach projektu "Śladami ludzi i wydarzeń" dofinansowanego przez Powiat Tczewski. Motywem przewodnim spotkania - dziedzictwo regionalne Kociewia: taniec, śpiew, potrawy. Zebranych gości powitał dyrektor DPS - pan Mieczysław Matysiak, zapraszając do wspólnej zabawy. Festyn rozpoczął się występem Błękitnej Wstęgi, która we wrześniu będzie świętować jubileusz 15-lecia działalności. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w mini - konkursie, w którym należało odnaleźć zdjęcie opisane w wylosowanym wierszyku. W tym celu została przygotowana plenerowa wystawa fotograficzna " Wędrówki uliczkami Starego Miasta z Janem Sobieskim - starostą gniewskim". Najbardziej emocjonującym punktem programu Majówki był pokaz mody historycznej i współczesnej, w którym wzięła udział także grupa młodzieży z gniewskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, co było dla nas miłą niespodzianką. Bardzo Wam dziękujemy, nasi młodzi przyjaciele. Pokaz mody zachwycił strojami, modelkami i dowcipnym komentarzem pani Marioli Plath. Jak przystało na Majówkę - był także poczęstunek: wspaniała zupa szczawiowa oraz kociewska szneka, ale nie z glancem, tylko z budyniem. Przez cały czas działała też fotobudka Patryka i Emilki.

Więcej zdjęć - kliknij

Wycieczka do Gdańska

8 maja prawie 50 – osobowa grupa słuchaczy gniewskiego UTW zwiedzała gdańską Starówkę. Dzięki przewodnikowi na nowo odkrywaliśmy miejsca już nam znane, obok których przechodziliśmy wielokrotnie, nie znając ich historii, tajemnic i ciekawostek. Opowiadał o nich zaprzyjaźniony z gniewskimi przewodnikami pan Stanisław. Co zobaczyliśmy? Dom Uphagena – jedyną w Polsce i jedną z niewielu na świecie mieszczańską kamienicę z XVIII wieku udostępniona do zwiedzania. Zachwyciła nas wystawa bursztynów, piękne pomieszczenia Ratusza i wspaniały bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy. Cieszymy się, że wiele zabytków jest odnawianych, m.in. - Kościół Mariacki.
Na koniec – coś z nowoczesności – przejażdżka kołem widokowym, tunel po Wisłą i powrót do Gniewu. Pogoda nam dopisała, kondycja również. Jesteśmy gotowi na dalsze krajoznawcze wędrówki.

Więcej zdjęć- kliknij

 


Wycieczka na sopockie Targi Seniora

4 kwietnia słuchacze Gniewskiego UTW wybrali się na kolejne Targi Seniora, które w dniach 14 - 15 kwiecień odbywają się w Sopocie. Otworzył je prezydent Sopotu - Jacek Karnowski. Obecny był także pan Paweł Orłowski - członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
Odwiedzający Targi mogli zapoznać się z bogatą ofertą usług i produktów przyjaznych seniorom prezentowanych zarówno przez przedsiębiorców, jak i organizacje oraz instytucje. Nasi słuchacze znaleźli tu m.in. wyroby prozdrowotne, sprzęt rehabilitacyjny, oferty z zakresu: pielęgnacji ciała i urody, opieki nad osobami starszymi, rehabilitacji, zdrowego żywienia, wypoczynku i podróży, edukacyjne oraz propozycje aktywnego spędzania wolnego czasu. Jak co roku Targom towarzyszył bogaty program edukacyjno – kulturalny, m.in. pokazy na scenie, warsztaty ruchowe i artystyczne, wykłady na temat zdrowego stylu życia. Była również możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad ekspertów.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, otwarte w marcu 2017 r. Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej zdjęć - kliknij

Jak przygoda to tylko w Warszawie!


I było właśnie jak w tej piosence - ciekawie, atrakcyjnie, z miłymi niespodziankami, wesoło. Zobaczyliśmy dużo, począwszy od Starego Miasta i Zamku Królewskiego, po Muzeum Pieniądza, Szopena, Powstania Warszawskiego ks. Popiełuszki. Byliśmy na Powązkach, w Wilanowie, Świątyni Opatrzności Bożej. Uczestniczyliśmy w czekoladowych warsztatach w sklepie Wedla. Jeździliśmy metrem, podziwialiśmy Warszawę z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki. Będąc w studio telewizyjnym przekonaliśmy się, że telewizja to faktycznie wielka magia. Ogromne podziękowania za organizację dla Halinki, Ewy i naszego sympatycznego kierowcy - pana Michała.

Więcej zdjęć - kliknij


Zaproszenie do sanatorium w Truskawcu


"Nasz uniwersytet organizuje wyjazd do sanatorium "Południowy" w Truskawcu na Ukrainie. Zapraszamy do obejrzenia filmiku na YouTubie o tej miejscowości. To naprawdę urokliwe i spokojne miasteczko. Kliknijcie w link i sami się o tym przekonacie"

https://youtu.be/4htIsCCSzPw
https://youtu.be/eZDjqAEHIn0

Walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze Stowarzyszenia GUTW

2 marca b.r. w Sali Kameralnej odbyło się Walne Zabranie Członków Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku, poświęcone podsumowaniu działalności w roku 2017. Podczas spotkania przyjęto jednogłośnie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Komisji Rewizyjnej z kontroli działalności Stowarzyszenia,zatwierdzenia sprawozdania finansowego Stowarzyszenia oraz podziału dodatniego wyniku finansowego za rok 2017, udzielenia absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia. W marcu tego roku kończy się określona Statutem Stowarzyszenia GUTW kadencja Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. Walne Zebranie przyjęło w tej sprawie uchwały o wyborze Zarządu i Komisji Rewizyjnej na lata 2018-20122 w niezmienionym składzie, t.j.:
Zarząd:
Walentyna Czapska - prezes Stowarzyszenia GUTW
Halina Kaczamrek - wiceprezes
Hanna Laska - sekretarz
Leszek Bulik - skarbnik
Komisja Rewizyjna:
Ewa Dunajska - przewodnicząca
Mirosława Przesławska
Elżbieta Zielińska

Podczas zebrania uroczyście przyjęto nowych członków Stowarzyszenia, którzy otrzymali indeksy, identyfikatory oraz uniwersyteckie koszulki. Powodzenia i satysfakcji w działaniu.
W końcowej części spotkania pani Halina Kaczmarek omówiła plan trzydniowej wycieczki do Warszawy, na którą jedziemy już 13 marca.

Więcej zdjęć - kliknij

Warsztaty z pisania projektu z edukacji kulturowej

Reprezentacja Gniewskiego UTW uczestniczyła w szkoleniu z projektowania działań w obszarze edukacji kulturowej oraz budowy i wzmacniania partnerstw międzysektorowych, które odbyło się 02-03 marca w Ośrodku Rehabilitacyjno - Wypoczynkowym w Sobieszewie. Warsztaty z tworzenia projektów prowadziła Patrycja Terciak, a budowania i wzmacniania partnerstw międzysektorowych - Eliza Gryszko. Spotkanie niewątpliwie poszerzyło naszą wiedzę z zakresu pisania projektów, przyniosło wiele inspiracji i pomysłów. Uśmiechnęłyśmy się do siebie ze skojarzenia Gniewski Uniwersytet III Wieku w programie Bardzo Młoda Kultura.
Przed nami najtrudniejsze - napisanie projektu z edukacji kulturowej.

Więcej zdjęć - kliknij

Rada Seniorów

23 lutego w Urzędzie MiG odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone powołaniu Gniewskiej Rady d/s Seniorów, któremu patronowała pani Maria Taraszkiewicz - Gurzyńska - Burmistrz Miasta i Gminy Gniew. Na spotkanie zaproszono panią Barbarę Bałka oraz pana Macieja Kisałę z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Uczestnikami zebrania byli przedstawiciele Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Domu Pomocy Społecznej, ZOZ Medical w Gniewie, Klubu Seniora, Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Zebrani dyskutowali nad problemami osób starszych w naszej Gminie, analizowali projekt statutu Rady d/s Seniorów i jednogłośnie podkreślili konieczność powołania tego organu reprezentującego osoby starsze, które stanowią blisko 25% ogółu mieszkańców Gminy Gniew. Jest to początek działań ukierunkowanych na powołanie uchwałą Rady Miejskiej w Gniewie organu  konsultacyjnego, doradczego Burmistrza MiG Gniew.

Przystąpienie do Ogólnopolskiego Porozumienia UTW


Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku znalazło się w grupie ponad 150 uniwersytetów należących do Ogólnopolskiego Porozumienia UTW. Cieszymy się z tej przynależności. Będziemy czerpać wiedzę z doświadczeń innych uniwersytetów i dzielić się swoimi osiągnięciami

Gala tańca korowodowego

"W weekend się bawimy, od środy pościmy", pod taki hasłem odbyła się gala tańca korowodowego i nie tylko. Karnawałowa zabawa, w której uczestniczyło ponad 50 słuchaczy Gniewskiego UTW odbyła się 9 lutego w Sali Bankietowej "Wiślana" w Gniewie. Jej uczestników powitały Walentyna Czapska oraz Halina Kaczmarek, które poinformowały o wyróżnieniu, jakie  Stowarzyszenie GUTW otrzymało w ramach konkursu na ekologiczną inicjatywę obywatelską, organizowanym przez Fundację Ziemia i Ludzie. Realizatorzy projektu „Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa zostali obdarowani drobnymi upominkami ufundowanymi przez tę fundację.
W dalszej części galę tańca korowodowego poprowadziła pani Małgorzata Miechocka z gdyńskiej KLANZY.
Dziękujemy wszystkim za wspaniałą atmosferę, wspólne tańce i długie Polaków rozmowy przy zastawionych stołach. Szczególne podziękowania dla pani Małgosi Lisieckiej i Dominika Dillera za przygotowanie sali i poczęstunku oraz dla pana Jurka Maliszewskiego za zdjęcia i filmiki.
Przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu „Przedłuż młodość tańcem”, dofinansowanym ze środków Gminy Gniew.

Więcej zdjęć - kliknij

"Opowiedz..."

Grupa Rowerowych Włóczykijów latem realizowała projekt "Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa". Postanowiliśmy podzielić się naszymi wrażeniami z uczestnictwa w nim i tym samym wziąć udział w konkursie "Opowiedz...". Zachęcamy do obejrzenia naszego fotoreportażu, do którego podajemy link
vimeo.com/254821024

Życzymy tylko dobrych wrażeń i zachęcamy do wędrowania z nami pełnymi atrakcji szlakami Ziemi Gniewskiej.

Warsztaty fotograficzne

3 lutego 4 słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku wzięło udział w warsztatach fotograficznych, zorganizowanych przez Fundację "Pokolenia" w Tczewie. Po części teoretycznej uczestnicy wędrowali po ulicach Tczewa w poszukiwaniu tematu do fotoreportażu. Wszystkim bardzo się podobał materiał przygotowany przez p. Grażynę i p. Elę pt. "Remontujemy mieszkanie", wzbogacony wierszowanym tekstem. Kto wie, może to będzie początek nowej tradycji - "Fotoreportaże z działalności Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku”.

Fundacja Pokolenia_warsztaty_prezentacja_2018

Współpraca z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Z zamieszczanych na Facebooku i stronie Gniewskiego UTW harmonogramów zajęć wynika, że oferta kierowana do słuchaczy jest bardzo różnorodna. Największą popularnością cieszą się zajęcia promujące aktywność fizyczną i zachęcające do zdrowego trybu życia. W bieżącym roku planujemy także organizację Regionalnej Olimpiady Studentów Uniwersytetów III Wieku. Biorąc powyższe pod uwagę, zwróciliśmy się do Rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku prośbą o objęcie patronatu nad Gniewskim Uniwersytetem III Wieku. Z dumą i satysfakcją zamieszczamy odpowiedź Rektora tej uczelni, pana Waldemara Moska. Bardzo cieszymy się z nawiązanej współpracy.


Podziel się wspomnieniami

2018 to Rok Polski Niepodległej. Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku włącza się w obchody tego ważnego dla naszego kraju wydarzenia. Prosimy więc o spisanie wspomnień związanych z naszą Małą Ojczyzną - Gniewem. Jak ciekawe są to opowiadania, przekonaliśmy się, czytając naszą książeczkę "Przystanąć w zachwycie".

Kontakt - W. Czapska, H. Kaczmarek, H. Laska, E. Schmidt. Zapraszamy!


"Rola UTW  w procesie aktywizacji kulturalnej seniorów"

                  Czytaj całość - kliknij

 

"Mam prawo wiedzieć i działać"


Kilka miesięcy temu Gniewski Uniwersytet III Wieku zgłosił udział do projektu "Mam prawo wiedzieć i działać". W ramach tego projektu w maju 2017 r. w Rembiszewie koło Warszawy uczestniczyliśmy w dwudniowym szkoleniu nt. zrównoważonego rozwoju, w listopadzie przedstawicielka Fundacji przyjechała do Gniewu i wygłosiła wykład nt. udziału seniorów w działaniach na rzecz lokalnego środowiska. Otrzymaliśmy także "Podręcznik dla Seniora - lidera lokalnych inicjatyw ekologicznych". W ramach działalności sekcji edukacji ekologicznej zgłosiliśmy do konkursu nasz projekt "Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa", który wcześniej otrzymał dofinansowanie w programie "Działaj lokalnie". Miło nam poinformować, iż zdobyliśmy wyróżnienie w konkursie na najciekawszą inicjatywę lokalną. Uczestnicy projektu otrzymali także drobne upominki.

 

Spotkanie opłatkowe

18 grudnia słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku spotkali się na przedświątecznej uroczystości w Sali Konferencyjno - Bankietowej na ul. Wiślanej w Gniewie. Były kolędy, życzenia, prezenty i wspaniała serdeczna atmosfera. Na stołach królowała drożdżówka, barszcz i paszteciki przygotowane przez uczestniczki warsztatów kulinarnych, które odbyły się w gościnnym Hotelu na Wzgórzu. Dziękujemy wszystkim za wzbogacenie wigilijnego stołu. Szczególne słowa podziękowania dla pana Krystiana Zimnego, za to, że był razem z nami i przygotował chór do kolędowania.
Jeszcze raz życzymy magicznych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w rodzinnym gronie i wśród przyjaciół.

Zdjęcia ze spotkania - kliknij

       

     


Stare drzewa

Stare drzewa - ich majestat nas zadziwia, zachwyca i zniewala. Jako element przyrody są dobrem wspólnym integralnie związanym z historią naszej lokalnej społeczności. Z obserwacji oraz rozmów przeprowadzonych wśród członków Gniewskiego UTW wynikało, że istnieje potrzeba wykorzystania przyrody Ziemi Gniewskiej, jej historii, atrakcji turystycznych do integracji środowiska senioralnego oraz wypromowania zdrowego sposobu spędzania czasu wolnego z wykorzystaniem tego, co w Gminie Gniew najcenniejsze. Seniorzy zwracali też uwagę, że mieszkając w Gniewie, niektórzy od urodzenia, nie do końca znają historię swojego regionu. Nie mając odpowiedniej wiedzy, nie mogą też przekazać jej młodszemu pokoleniu: swoim dzieciom i wnukom. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i już w ubiegłym roku napisaliśmy i zrealizowaliśmy projekt „Rowerem po Ziemi Gniewskiej w wersji light”, a w bieżącym – nastąpiła jego kontynuacja. Dzięki programowi Działaj lokalnie zdobyliśmy środki na realizację projektu „Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa”.Chcieliśmy zaprosić mieszkańców Gminy Gniew na wędrówkę po parkach, lasach, drogach i bezdrożach - wszędzie tam, gdzie szumią drzewa. W ramach projektu zorganizowaliśmy cykl wycieczek pieszych i rowerowych szlakiem gniewskich pomników przyrody, starych drzew i alej. Fotorelacje z wycieczek zamieszczaliśmy na blogu "Rowerowi Włóczykije", internetowej stronie UTW, Facebooku. Jednym z działań projektowych były warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które zorganizowali nam i przeprowadzili dzielni strażacy z OSP Opalenie. Odbyły się one w pięknie położonej Stanicy Husarskiej  w Tymawie. Tu też zorganizowaliśmy plenerową wystawę zdjęć z rowerowych i pieszych wypraw. Spotkaliśmy się też z panią Dorotą Cyburą, która w parku przy posesji Gniewskie Młyny 1 opowiedziała nam, jak walczyć ze szrotówkiem kasztanocowiaczkiem.  I tu właśnie spotkała nas niespodzianka – w gęstym parkowym poszyciu udało nam się odnaleźć  bluszczyk kurdybanek – ulubione zioło Jana III Sobieskiego, które wg legendy, miał zabrać pod Wiedeń, by chroniło jego wojsko przed różnego rodzaju schorzeniami.

Efektem końcowym projektu było opracowanie i wydanie książeczki „Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią starze drzewa”, w której to drzewa opowiadają o sobie: kiedy zostały posadzone, jak się czują, jakie historyczne wydarzenia i ludzie towarzyszyli im w trakcie ich zielonego życia.

Swoje działania oparliśmy na dwóch dokumentach: „Lokalny program kształtowania zadrzewień przydrożnych w mieście i gminie Gniew” oraz „Inwentaryzacja pomników przyrody ożywionej w Gminie Gniew 2016 r.” Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tymi bardzo ciekawymi i potrzebnymi opracowaniami.

Dziękujemy Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności, która poprzez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Pokolenia w Tczewie pozwoliła rozwijać nasze pasje i spełniać marzenia.

Więcej zdjęć - kliknij

„Szlachetne zdrowie ...”


1 grudnia w świetlicy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie odbył się finał Powiatowego Testu Wiedzy o Zdrowiu Seniora, który był jednym z zadań projektu "...że nic nad zdrowie" dofinansowanego ze środków Powiatu Tczewskiego. W eliminacjach do konkursu wzięło udział blisko 80 osób z UTW Gniew i Tczew. Do finału zakwalifikowało się 12 osób z Gniewskiego UTW, które nie popełniły żadnego błędu, wypełniając 2 testy wstępne. Finał został rozegrany w formie popularnej Familiady. Drużyny wykazały się podobnym wysokim poziomem wiedzy o zdrowiu seniora, było dużo emocji i dobrej zabawy. Nie zabrakło także żartu na początku Familiady. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dzięki którym mogą zrobić w rodzinnym gronie lub z przyjaciółmi świąteczne zdjęcie. Podczas uroczystości można było obejrzeć wystawę fotograficzną "Uliczkami Starego Miasta z Janem Sobieskim - starostą gniewskim". Uczestnicy spaceru z królem Janem otrzymali w upominku własne zestawy zdjęć. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Gminy Gniew - projekt "W Gniewie wszystko jest Sobieskie" oraz Powiatu Tczewskiego w projekcie "...że nic nad zdrowie". Zaprezentowano także książeczkę "Gniewskie opowieści, czyli o czym szumią stare drzewa", której wydanie zostało sfinansowane w konkursie "Działaj lokalnie IX", a projekt realizowała grupa Rowerowych Włóczykijów.
Kiedy już wszystkie emocje opadły, można było zrobić sobie podstawowe badania, łącznie z EKG i zapoznać się z fachową literaturą medyczną. Opiekę medyczną zapewniły nam panie pielęgniarki z przychodni Medical w Gniewie. Bardzo dziękujemy.
Wszystkim uczestnikom wydarzenia oraz naszym czytelnikom życzymy oczywiście zdrowia!

Więcej zdjęć - kliknij

Lista najzdrowszych warzyw, owoców oraz sportów dla seniora Wizyta w sanatorium "Szachtar"


Gniewski Uniwersytet III Wieku otrzymał zaproszenie do udziału w wizycie studyjnej organizowanej przez biuro "Gold Tour" z Prudnika w sanatorium "Szachtar" w Truskawcu na Ukrainie. Oczywiście, skorzystaliśmy z zaproszenia i kilka słów oraz zdjęć o tym wyjeździe. Truskawiec to jedno z najstarszych i najbardziej znanych uzdrowisk na Ukrainie. Położony na malowniczym przedgórzu Karpat w odległości 100 km od Lwowa i 90 km od ukraińsko-polskiej granicy. Jest tu 15 źródeł unikalnych w skali światowej:m.in Naftusia, Sofia, Maria, Bronisława, Józia, Edward. Sanatorium "Szachtar" jest jednym z najlepszych balneologicznych ośrodków w Truskawcu. Jest to duży siedmiopiętrowy kompleks, obejmujący część sypialną, pokoje 1, 2, 3 osobowe z łazienkami, centrum medyczne i diagnostyczne, stołówkę i kawiarnię. Można tu korzystać z dużego basenu rehabilitacyjnego, sauny, siłowni, pijalni wód, wypożyczalni rowerów, biblioteki, salonu kosmetycznego.
Goście „Górnika” mogą liczyć na smaczne wyżywienie. Na każdy z trzech posiłków można samemu wybrać z MENU te potrawy, które nam odpowiadają. Dania są przygotowywane zgodnie z zaleceniami lekarzy. W skład indywidualnych diet wchodzą pyszne surówki. Do każdego posiłku serwowane są owoce.
Warto rozważyć organizację wyjazdu do Truskawca jesienią przyszłego roku. Jest to, biorąc  pod uwagę ofertę sanatorium, stosunkowo niedrogi wyjazd.

Więcej zdjęć - kliknij

Bezpieczeństwo osób starszych

10 listopada w świetlicy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie słuchacze Gniewskiego UTW oraz mieszkańcy DPS spotkali się z przedstawicielami policji oraz biura rzecznika praw konsumenta. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Tczewie z Naczelnikiem Dariuszem Krasulą oraz panią Anną Kinder. Komisariat Policji w Gniewie reprezentował Komendant Grzegorz Pek oraz dzielnicowi. Na spotkaniu obecna była także pani Maria Taraszkiewicz Gurzyńska - Burmistrz Miasta i Gminy Gniew.
Tematem spotkania było bezpieczeństwo seniorów. Pan Tomasz Kotlenga omówił temat praw konsumenckich dotyczących reklamacji, gwarancji i rękojmi oraz jak umiejętnie z nich korzystać. Funkcjonariusze policji natomiast zapoznali seniorów z zagrożeniami na jakie narażeni są ludzie starsi i jak się przed nimi ochronić. Poprawie bezpieczeństwa służą aplikacje „Moja komenda” i „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Policjanci przekonywali zebranych do korzystania z tych aplikacji, ponieważ zapewniają stały i szybki kontakt z policją, jak i informują o ewentualnych zagrożeniach w naszej okolicy.

Więcej zdjęć - kliknij

Wyjazd na Gdańskie Dni Seniora

 

30 października słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku wyjechali do Gdańska, aby uczestniczyć w ostatnim z Dni Seniora, organizowanych przez Urząd Miasta Gdańska, Fundację Niezłomni oraz Centrum Medyczne Synexus.
Mogliśmy skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, zwiedzić Muzeum Solidarności i dzięki uprzejmości pani Dudziak z Urzędu Miejskiego w Gdańsku – uczestniczyć w koncercie „Muzyka dla zdrowia”, który dla seniorów przygotowały i zagrały panie doktor. A po  tych wszystkich atrakcjach – odpocząć w kawiarni Europejskiego Centrum Solidarności przy dobrej kawie i ciastku.
Wyjazd na Gdańskie Dni Seniora został dofinansowany ze środków Powiatu Tczewskiego w ramach projektu „...że nic nad zdrowie”.

Więcej zdjęć - kliknij

„Seniorzy mieszkańcom Ziemi Tczewskiej”

W sobotę, 21 października, w hali sportowej Powiatowego Centrum Sportu przy II Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie odbyła się I Powiatowa Spartakiada Seniorów pod hasłem „Seniorzy mieszkańcom Ziemi Tczewskiej”.

W zawodach wzięły udział trzy drużyny: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gniewie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pelplinie i Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tczewie. Odbyło się siedem konkurencji sportowo-sprawnościowych, w których we wszystkich bezapelacyjnie zwyciężyli zawodnicy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gniewie. Drugie miejsce zajął Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 Czytaj całość - kliknij 


Więcej zdjęć - kliknij


Kawiarenka historyczna

W środę, 2 października w Pracowni Orange odbyła się kolejna kawiarenka historyczna, zorganizowana w ramach projektu " W Gniewie wszystko jest Sobieskie", dofinansowanego ze środków Gminy Gniew.

O niezwykłym człowieku - J.A. Klienie opowiadał pan Andrzej Solecki, który też przygotował bardzo ciekawą prezentację o gniewskim kupcu, wielkim patriocie, działaczu społecznym i samorządowym. Uczestnicy spotkania zapoznali się z cząstką zbiorów historycznych prelegenta - autentycznymi szyldami kupieckiej firmy J.A. Kleina, godłem kupców gniewskich, a nawet urządzeniem do nabijania w butelkę ... korków. Było to bardzo ciekawe spotkanie, inspirujące do dalszego poznawania historii naszego miasteczka. Bardzo dziękujemy, panie Andrzeju.


Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 na Gniewskim Uniwersytecie III Wieku.

2 października rozpoczęliśmy nowy 2017/2018 rok akademicki. Do południa było bardzo uroczyście i oficjalnie, po południu - integracyjne spotkanie uniwersytetów III wieku powiatu tczewskiego. O godz. 8,00 uczestniczyliśmy w mszy św. w naszym kościele parafialnym. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za modlitwę w intencji słuchaczy gniewskiego UTW.

Czytaj całość - kliknij

Wiecej zdjęć - kliknij

W Gniewie wszystko jest Sobieskie.

2 października po południu na gniewskim rynku spotkali się słuchacze uniwersytetów III wieku z Gniewa, Pelplina i Tczewa oraz seniorzy z Morzeszczyna. Przywitała ich starościńska para Jan Sobieski i jego ukochana żona Marysieńka, która w swoim przemówieniu podkreśliła, że w Gniewie wszystko jest Sobieskie. Jan Sobieski zachęcił studencką brać do udziału w grze miejskiej, dzięki której poznają jego tajemniczego przyjaciela.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Spektakl "PrzeŻycia"


Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku serdecznie zaprasza na spektakl pt. „PrzeŻycia” w aktorskim wykonaniu studentów TUTW, a w reżyserii Piotra Weintza. Premiera sztuki odbędzie się dnia 29 czerwca 2017 r., o godz. 17 w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
Opis spektaklu:

Radości, te małe i duże; smutki chwilowe oraz towarzyszące przez dłuższy okres czasu; doświadczenia szczęścia pomieszane z tragicznymi wydarzeniami ludzkiego istnienia - takie są "PrzeŻycia". Spektakl dla tych wszystkich, którzy odczuwają, egzystują zarówno śmiejąc się, jak i płacząc, a co najważniejsze, mimo wszystko, pragną żyć realizując siebie.
Oczywiście - jedziemy. Zbiórka jak zwykle na przystanku Latochy 29 czerwiec, godz. 16:00.

PLAKAT - kliknij

Zielona wiedza dla Uniwersytetów III Wieku

21 i 22 czerwca przedstawicielki Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku wzięły udział w projekcie "Zielona wiedza dla Uniwersytetów III Wieku" organizowanego przez fundację "Ziemia i ludzie". Pracowaliśmy nad stworzeniem lokalnej inicjatywy ekologicznej. Cały czas chodziła nam po głowie zamkowa fosa, w której można by stworzyć przyjazne mieszkańcom miejsce rekreacyjne. Co Wy na to?

Kilka zdjęć - kliknij

Wycieczka na Litwę


4 czerwca późnym wieczorem wróciliśmy z czterodniowej wycieczki na Litwę. Przywieźliśmy ze sobą mnóstwo wrażeń i wzruszeń, które w dużej mierze zawdzięczamy naszym przyjaciołom z Polskiego Uniwersytetu III Wieku, z którym spotkaliśmy się w Ejszyszkach. Przyjęli nas bardzo gościnnie i serdecznie. Jeszcze raz dziękujemy panu Antoniemu Jankowskiemu - prezesowi Polskiego Uniwersytetu, pani Jadwidze Sienkiewicz - wicemer Ejszyszek, panu staroście tej miejscowości i wszystkim, z którymi spotkaliśmy się w Ejszyszkach.

Kilka zdjęć autorstwa Jurka Maliszewskiego przypomni nam te wzruszające chwile - kliknij

Spotkanie integracyjne


25 maja w ogrodach DPS w Pelplinie uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym przez Pelpliński Uniwersytet III Wieku. Przedsięwzięcie zostało przygotowane także dzięki wsparciu finansowemu Gniewskiego UTW. Wspaniała pogoda, smaczny poczęstunek, ciekawe konkursy oraz muzyka i tańce, tańce, tańce spowodowały, że poznaliśmy się bardziej i można powiedzieć - zaprzyjaźniliśmy się. Witamy się przecież na koncertach w Bibliotece i Muzeum Diecezjalnym.
Bardzo dziękujemy pani Dorocie Sakowskiej oraz pracownikom pelplińskiej biblioteki za zaproszenie nas już po raz trzeci na festyn radości, słońca, dobrej zabawy i przyjaźni.

Więcej zdjęć - kliknij

„Akademia Obywatela Seniora”

Słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku uczestniczyli w warsztatach „Akademia Obywatela Seniora” dla przedstawicieli organizacji seniorskich zamierzających zainicjować utworzenie GMINNEJ RADY SENIORÓW. Szkolenie obyło się w dniach 22- 24 maja br. w Podegrodziu koło Nowego Sącza. Podczas warsztatów dyskutowaliśmy o formach współpracy organizacji seniorskich z samorządem, przykładach dobrych praktyk w tym zakresie, uczyliśmy się krok po kroku, w jaki sposób przygotować się do utworzenia gminnej rady seniorów. Kontakt z naszymi trenerami będzie trwał nadal. Pan Wojciech Nalepa oraz p. Jachimowicz będą monitorować nasze działania i być może w przyszłości spotkamy się w Gniewie. Rozważamy także przystąpienie do Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów III Wieku. Otrzymaliśmy też zaświadczenia o ukończeniu warsztatów "Akademia Obywatela Seniora". Nasz dzień warsztatowy był bardzo napięty, ale znaleźliśmy trochę czasu, by zwiedzić Podgrodzie, jedną z najstarszych miejscowości w Małopolsce, a w nim Muzeum Lachów Sądeckich. Ostatniego dnia, wykorzystując wolny czas przed odjazdem pociągu zwiedziliśmy w Nowym Sączu muzeum - Miasteczko Galicyjskie.

Więcej zdjęć - kliknij


V Marsz Nordic Walking Studentów UTW

 

„Dopóki końce dwa
ma droga.
Siły i chęci zbudzi w człowieku
Marsz Almea Matris Trzeciego Wieku!”                                                                                                                                                   
refren piosenki Marszu Nordic Walking Studentów UTW

6 maja b.r. w lasach wokół leśniczówki Bielawki odbył się V Marsz Nordic Walking Studentów UTW. Organizatorami lokalnymi tego sportowo-rekreacyjnego przedsięwzięcia były UTW w Gniewa i Pelplina. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Gniew, Pelplin i Powiatu Tczewskiego.
Kiedy przyjechaliśmy do leśniczówki, czekali na nas studenci z Pelplina przy pięknie nakrytych stołach, ognisku i muzyce. Ale nie był to czas na odpoczynek. Cel V Marszu Nordic Walking to przejście z kijkami 5 km, a potem pełna integracja przy grochówce, kiełbaskach i krupniokach z ogniska, kociewskiej drożdżówce i kawie.
Do wyruszenia w trasę przygotował nas pan Kazimierz Marut  - rozgrzewka i pokaz (nie do końca udany) japońskiego kata.
5 km przebyliśmy bez problemów. Mieliśmy więc siły, by wspólnie bawić się przy ognisku: tańce, kółeczka, pociągi. Dopisywała pogoda, humory. Nikt nie miał ochoty kończyć wspólnej zabawy.
Do zobaczenia za rok na VI Marszu Nordic Walking.
 

Więcej zdjęć - kliknij

Konkurs wiedzy o zdrowiu Seniora


Więcej informacji - kliknij

W Teatrze Muzycznym


To było fascynujące przeżycie! Spektakl "Notre Dame de Paris" w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przytaczam fragment recenzji - "Notre Dame de Paris" już od pierwszych dźwięków pierwszej z piosenek tej pop-opery przekonuje, że mamy do czynienia z dziełem doskonałym, perfekcyjnie zaprogramowanym na sukces, gdzie każdy ton, gest czy ruch jest starannie zaplanowany i obliczony na określony efekt. Udaje się to dzięki talentom solistów oraz doskonale przygotowanym tancerzom i akrobatom. W Muzycznym powstał kolejny hit, który z pewnością podbije serca widzów" . 
I tak w istocie było. Wchodziliśmy z teatru wzruszeni, pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyliśmy na scenie.

Więcej zdjęć - kliknij

„Żeby chronić, trzeba poznać”


Rusza kolejny  projekt, tym razem ekologiczny – „Żeby chronić, trzeba poznać”. Środki na jego realizację otrzymaliśmy z Gminy Gniew. 10 kwietnia ruszyliśmy szlakiem gniewskich pomników przyrody. Początek spaceru wiódł nietypowym szlakiem przez park miejski. Potem pani Dorota Cybura oprowadziła nas po gniewskich pomnikach przyrody. Czy wiecie, że w samym Gniewie jest ich 11: jeden na cmentarzu, a pozostałe dziesięć wokół kościoła. Pani Dorota opowiedziała nam, jak można określić wiek drzewa, jego witalność, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać, żeby przedłużać życie drzewa. Polecamy wszystkim opracowanie pani D. Cybury - "Inwentaryzacja pomników przyrody w Gminie Gniew".

Więcej zdjęć - kliknij

Warsztaty Wielkanocne


W Hotelu na Wzgórzu w Gniewie odbyły się wielkanocne warsztaty kulinarne, które dla słuchaczek i przyjaciół Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku poprowadził pan Dominik Diller. Gościliśmy tu nie po raz pierwszy. Wcześniej uczyliśmy się piec kociewski szandar, przygotowywać sałatki i surówki, grillować warzywa, a 11 kwietnia pan Dominik pokazywał nam, jak można wyczarować z warzyw i owoców ozdoby świątecznego i nie tylko stołu. Niespodzianką były chipsy warzywne. Nam najbardziej smakowały marchewkowe. Na zakończenie warsztatów próbowaliśmy przygotować i ozdobić czekoladowe jajo, jako że Wielkanoc za pasem.             

Warsztaty odbywały się w ramach projektu, „… że nic nad zdrowie” dofinansowanego ze środków Powiatu Tczewskiego.

Więcej zdjęć - kliknij
 

„Okiem, pędzlem, słowem przez cztery pory roku”


Projekt pod powyższym tytułem realizuje od dwóch miesięcy grupa malarska Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku.  W każdy wtorek w Sali Wystawowej Biblioteki odbywają się warsztaty, które prowadzi pani Grażyna Tomaszewicz. Tematem przewodnim zajęć są cztery pory roku. Dzisiaj prezentujemy część prac studentów GUTW dotyczących budzącej się wiosny. Zostały one zebrane w wystawę w Sali Kameralnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie. Oglądając obrazy zachwycą nas wiosenne kwiaty: rozkwitające krokusy, magnolie, tulipany, gałązki bzu i wiśni  pani Czesławy Krzemińskiej, margaretki i maki pani Sylwii Piotrowicz, krzewy forsycji pani Danuty. Będziemy także podziwiać kociewskie wierzby pani Bożeny Chmieleckiej, zieleniejący las pana Zdzisława  Mielke. Wiosennie ożywią wystawę rechoczące żabki pani Cz. Krzemińskiej, śpiewające ptaszki – gil, rudzik pani Iwony Kitty oraz rozpościerający skrzydła bocian pani S. Piotrowicz.  Pani Janina Lisewska zaprosiła nas do romantycznego ogrodu.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi oczywiście 21 marca w Dzień Wiosny, ale będzie ją można także obejrzeć już 17 marca b.r. podczas spotkania nt. „Krótka historia Niziny Walichnowskiej i Wisły na przestrzeni dziejów. Serdecznie zapraszamy.

Więcej obrazów - kliknij

Dzień Kobiet na Gniewskim Uniwersytecie III Wieku

Słuchaczki Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku są Irena Kwiatkowska w serialu „Czterdziestolatek” – żadnej pracy się nie boją, także i w ważne dla nas święto – Dzień Kobiet. I tak – spotkanie z tej okazji rozpoczęło się na poważnie – Walnym Zebraniem członków Stowarzyszenia, podczas którego przyjęto i zatwierdzono sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności gniewskiego uniwersytetu za 2016 r. oraz udzielono Zarządowi absolutorium. W poczet członków stowarzyszenia przyjęto 7 następnych słuchaczy. Na zajęcia GUTW uczęszcza obecnie 126 osób.

Czytaj całość....

Więcej zdjęć - kliknij

„Chińskich wspomnień czar.”


10 lutego w gościnnej świetlicy Domu Pomocy Społecznej słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku spotkali się z panem Kazimierzem Marutem, tym razem nie na ćwiczeniach, ale na prezentacji dot. Pobytu naszego Mistrza w Chinach i Japonii. Pan Kazik opowiadał nam o kulturze, zwyczajach, turystycznych ciekawostkach obu krajów. Opowiadaniom i zdjęciom towarzyszyły kadzidełka, herbatka parzona po chińsku oraz ciasteczka z chińskimi wróżbami. Mistrz w tradycyjnym chińskim stroju wylosował ciasteczko o treści - "Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać." Taki właśnie jest nasz pan Kazik.

Dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia na ćwiczeniach."

Więcej zdjęć - klinij

Dziwne materii pomieszanie


1 lutego b.r. na Zamku w Gniewie gościliśmy Tczewski Uniwersytet III Wieku oraz chór „Echo” z mądrym i poruszającym przedstawieniem „Dziwne materii pomieszanie”.   W spektaklu ukazany jest zarówno świat polityki, duchowości, jak również ludzkich odczuć. Fragmenty tekstów, zaczerpnięte z każdej części trylogii Henryka Sienkiewicza, tworzą oryginalną wariację teatralną, mającą na celu zachęcić widza do odpowiedzi na pytania: czy poruszone w sztuce kwestie są także aktualne dzisiaj?

Czytaj całość artkułu i zobacz więcej zdjęć

"Pod skrzydłami kociewskich aniołów"


Kliknij, aby zobaczyć i przeczytać całość

„Aby święta Bożego Narodzenia był bliskością i spokojem, a Nowy Rok – dobrym czasem”


Tak życzył przed laty Konstanty Ildefons Gałczyński i słowa te stały się myślą przewodnią przedświątecznego spotkania słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku, jakie odbyło się 19 grudnia w Sali Konferencyjno – Bankietowej na ulicy Wiślanej w Gniewie. W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób, a swoją obecnością zaszczycili ją pani Maria Taraszkiewicz- Gurzyńska – Burmistrz Miasta i Gminy Gniew oraz Wiceburmistrz - pan Tomasz Sikora. Prowadząca spotkanie podkreśliła, że mijający 2016 r. był dobrym czasem dla Stowarzyszenia, które, włączając się aktywnie we wszelkie środowiskowe działania, zostało zauważone i docenione podczas Gminnej i Powiatowej Gali Wolontariatu.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć- kliknij

Pod skrzydłami kociewskich aniołów


W  świetlicy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie odbywają się niezwykłe przedświąteczne warsztaty. Z papierowej masy, kleju domowej roboty, opakowań szklanych i plastikowych powstają anioły w sukienkach w kociewskie i nie tylko wzory. Zajęcia prowadzi pani Renata Muller.  Biorą w nich udział nie tylko słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu, ale również mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Aqua aerobik usprawnia ciało

Słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku, dzięki projektowi „W pełni aktywnego życia, w pełni sił” dofinansowanemu ze środków Powiatu Tczewskiego, od kilku miesięcy na basenie w Kwidzynie uczestniczą w ćwiczeniach gimnastycznych w wodzie.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Życzliwi i uśmiechnięci

  „Życie nie składa się tylko z wielkich poświęceń i obowiązków, ale przede wszystkim z drobiazgów. Uśmiechy i życzliwość rozdawane na co dzień, są tym, co zdobywa i zatrzymuje serca i daje pocieszenie.” To piękne motto Humprey’a Davy’ego przyświecało organizatorom tegorocznego dnia życzliwości w Gniewie.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Spotkanie integracyjne Klubów Seniora

8 grudnia w świetlicy w Dzierżążnie odbył się I Turniej Klubów Seniora z Morzeszczyna, Lubichowa, Gniewa, Smętowa. Do wspólnej zabawy włączył się Gniewski Uniwersytet III Wieku. Aby wziąć udział w Turnieju należało przygotować taniec, skecz nt. „Emeryt u lekarza”, piosenkę, zaprezentować rękodzieło oraz potrawę wigilijną z ryby. Zumbę gold uczestniczkom turnieju pomogła przygotować instruktorka Szkoły Tańca „Esta Fiesta” ze Starogradu Gdańskiego – pani Ania Biernat.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

„Trening pamięci”

W połowie listopada b.r. słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku uczestniczyli w warsztatach „Trening pamięci”, organizowanych w ramach projektu „W pełni aktywnego życia, w pełni sił” dofinansowanego ze środków Powiatu Tczewskiego. W pracowni Orange zajęcia prowadziła pani Agnieszka Szwarc z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tczewie. Pani psycholog bardzo mocno podkreślała, iż nie można dopuścić do tego, by nasze szare komórki się rozleniwiły. Badania dowodzą, że gimnastykując umysł możemy znacząco poprawić pamięć, szybkość myślenia i zdolności twórcze!

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij

Wykłady z zakresu profilaktyki zdrowotnej

Podczas sopockich Targów Seniora nawiązaliśmy kontakt z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed w Gdańsku. Placówka ta od 2014 roku realizuje spotkania dla Seniorów z całego Pomorza. Od początku istnienia przygotowano m.in. ponad 200 wykładów, konferencji i spotkań o charakterze teoretyczno-praktycznym. Wykłady Akademii Seniora Swissmed od nowego sezonu 2016/2017 mają charakter otwarty. Skierowane są zarówno do osób starszych, a także do opiekunów i ich rodzin. Podczas spotkania prezentowana jest aktualna wiedza z zakresu medycyny, profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Efektem współpracy Gniewskiego Uniwersytetu z Centrum Aktywizacji Seniorów są cotygodniowe wykłady ( w formie transmisji na żywo)z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Odbywają się one w czwartki o godz.11:00 w pracowni Orange na Placu Grunwaldzkim w Gniewie. Słuchacze GUTW  uczestniczyli w wykładzie nt.

  • Polipragmazja. Czy tabletka jest potrzebna na każdą dolegliwość?
  • Cholesterol cichy zabójca. Jak się przed nim bronić?

W czwartek, 24 listopada odbędzie się transmisja na żywo wykładu „Wady postawy dorosłych”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 Podajemy także adres Centrum Opieki  i Aktywności Seniora Swissmed w Gdańsku.

Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed

Gdańsk, Wileńska 44. 

tel. 58 524 15 03/04 

www.klubinicjatywseniora.blogspot.com

www.swissmed.com.pl/coas

Smaki dojrzałego lata

Pomimo jesiennej aury w towarzystwie słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Gniewie nie trudno jest ponownie zasmakować lata, bowiem dzisiaj, tj. 19 października razem z nimi lato uchwycili słuchacze zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Pelplina, Klub Emeryta z Morzeszczyna, członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Nicponi oraz Aktywni na Plus. A wszystko to za sprawą imprezy integracyjnej pt. "Smaki dojrzałego lata", w programie której nie zabrakło występu kabaretowego "Kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa" w wykonaniu grupy DUET, prezentacji i degustacji słodkich przetworów zimowych, pysznej zupy grzybowej i przede wszystkim wspólnych tańców i śpiewów.

Więcej zdjęć

 

Gniewski UTW na Senioraliach

Na zaproszenie siostrzanego stowarzyszenia dwuosobowa delegacja gniewskiego UTW w dniach 15- 17 wrzesień uczestniczyła w obchodach Jubileuszu  5 –lecia działalności Kołobrzeskiego Uniwersytetu III Wieku oraz IV Senioraliach organizowanych w woj. zachodniopomorskim.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego 2016/2017 powiązana z jubileuszem odbyła się w Regionalnym Centrum Kultury. Przyjechało wiele uniwersytetów z całej Polski. Podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego wykład niezwykle ciekawie i żywiołowo wygłosiła pani profesor Iwona Wiśniewska Salamon. Przemawiali także poseł na Sejm RP, starosta kołobrzeski oraz prezydent miasta. Z okazji jubileuszu przygotowano wspaniały tort. Następnego dnia prezydent Kołobrzegu przekazał klucze do miasta słuchaczom uniwersytetów III wieku i w ten sposób rozpoczęły się Senioralia. Zaproszeni goście uczestniczyli w zajęciach fakultatywnych (tańce Latina, zajęcia na basenie, trening personalny) oraz przejażdżce turystyczną ciuchcią po Kołobrzegu. W sobotę, 17 września barwnym pochodem wszyscy przeszli ulicami Kołobrzegu i uczestniczyli w przeglądzie twórczości uniwersytetów III wieku. Słuchano chórów, solistów, oglądano występy zespołów tanecznych i kabaretów.

Był to dla nas niezwykle miły i pożyteczny wyjazd. Dowiedziałyśmy się, jak działają inne uniwersytety, w jaki sposób samorządy wspierają UTW, nawiązałyśmy nowe kontakty. Mamy nadzieję na współpracę, wymianę doświadczeń i wspólne spotkania ze słuchaczami uniwersytetów III wieku w całej Polsce.

 

Gniewski Uniwersytet III Wieku na Sopockich Targach Seniora  

W sobotę, 22 października słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku skorzystali z zaproszenia organizatorów i uczestniczyli w pierwszym dniu Targów Seniora w Sopocie. Pomimo przygody z awarią autobusu na trójmiejskiej obwodnicy, był to wyjazd ze wszech miar przyjemny, pożyteczny i spędzony doborowym uniwersyteckim towarzystwie. Podczas Targów prezentowano m.in.: produkty i usługi przyjazne seniorom dla osób aktywnych i tych wymagających wsparcia, bezpłatne badania m.in. badanie gęstości kości, badanie wzroku, słuchu, skóry, pomiar ciśnienia, poziomu cukru, badanie stóp. Były też warsztaty artystyczne, komputerowe, ogrodnicze, dietetyczne, opiekuńcze. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia taneczne i gimnastyczne, tai chi, kącik mody i urody, jarmark zdrowego żywienia, degustacje. Z dużą ciekawością obejrzeliśmy występy kabaretu Senior i Ta, bo my przecież też mamy w tej kwestii coś do powiedzenia.                                                                                        Nawiązaliśmy kontakt z  Akademią Aktywnego Seniora SWISSMED w Gdańsku. Mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to ciekawymi wykładami z zakresu profilaktyki i ochrony zdrowia.

Więcej zdjęć - kliknij

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 na Gniewskim Uniwersytecie III Wieku

3 października b.r. w Refektarzu Zamku Gniew odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Co prawda, nie było

Gaudeamus igitur, ale równie pięknie i dostojnie zabrzmiał na początku hymn  Gniewa. Licznie stawili się stęsknieni za aktywnym udziałem w zajęciach słuchacze GUTW (ponad 100 osób).  Swoją obecnością zaszczycili uroczystość pani Maria Tarszakiewicz – Gurzyńska – burmistrz Miasta i Gminy Gniew, pan Tomasz Sikora – wiceburmistrz MiG Gniew, pani Jadwiga Mielke – Dyrektor  PiMBP w Gniewie oraz pani Mariola Plath – przedstawiciel Domu Pomocy Społecznej w Gniewie.

W imieniu gości głos zabrał pan Tomasz Sikora, wyrażając słowa uznania dla działalności Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku przedstawił założenia Gminy Gniew odnośnie rewitalizacji, tej „twardej” i społecznej, w której szczególne miejsce do działań będą mieli słuchacze GUTW. Pan wiceburmistrz zaoferował współpracę z Uniwersytetem i w przyszłości wygłoszenie wykładu, czego z niecierpliwością będziemy oczekiwać. Już nawet wiemy, jaki to będzie temat, ale na razie ma to być niespodzianka, także dla pana Tomasza Sikory.

Wykład inauguracyjny na temat „Folklor kociewski – tradycje i współczesność” wygłosił pan Ryszard Szwoch – historyk, znawca Kociewia, autor wielu opracowań książkowych i kilkuset artykułów dot. naszego regionu. Słuchacze Uniwersytetu przynieśli swoje indeksy i prelegent długo dokonywał wpisów do tego studenckiego dokumentu.

Po wykładzie nastąpiła immatrykulacja, czyli uroczyste przyjęcie w poczet Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku nowych słuchaczy, którzy przy tej okazji otrzymali indeksy oraz tzw. „niezbędnik studenta”, czyli notes, długopis oraz życzenia na nowy rok akademicki. Podobne upominki otrzymali wszyscy słuchacze GUTW.

Harmonogram stałych działań na V semestr przedstawiła pani Halina Kaczmarek. Grafik zajęć jest bardzo napięty. Na każdy dzień tygodnia przewidziano do wyboru 1 lub 2 zajęcia. Walentyna Czapska przypomniała zebranym, że oprócz działań, ujętych w tygodniowym harmonogramie, uczestniczymy także w realizacji projektów „W pełni aktywnego życia, w pełni sił”, „Zróbmy sobie raj”, „Seniorzy na start”, „DUET – Depeesowsko – Uniwersytecka Ekipa Teatralna”, „Smaki dojrzałego lata” oraz „Rowerem po Ziemi Gniewskiej w wersji light”. Uczestnicy tego ostatniego projektu w okresie wakacyjnym przejechali ponad 400 km, ciesząc się dobrym zdrowiem i wyśmienitym samopoczuciem. Otrzymali też upominki, jakie przyszły  na adres GUTW z Ministerstwa Sportu i Turystki. Są  to poradniki  „Seniorze, trzymaj formę”.

Słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku wypełnili też formularz do Ogólnopolskiej Karty Seniora. Od 1 października wszystkie działania uniwersytetu zostały ubezpieczone od NNW.

Na zakończenie uroczystości zaśpiewano depeesowsko – uniwersytecką piosenkę „Kochajmy się”. Następnie słuchacze i goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Wszystkim słuchaczom Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku życzymy wytrwałości, twórczych działań, zdobywania wiedzy, aktywności i kolejnych sukcesów.

Więcej zdjęć- kliknij

Zaproszenie


Podziękowania


Goście z Wileńszczyzny

Słuchacze GUTW  blisko rok temu nawiązali kontakt z Polskim Uniwersytetem III Wieku w Solecznikach na Litwie, który niedawno świętował 5-tą rocznicę swojego powstania. Uniwersytetowi przewodniczy pan Antoni Jankowski, postać niezwykle zasłużona dla litewskiej Polonii  i rozwoju polskiego szkolnictwa w tym kraju, wieloletni kierownik wydziału oświaty w rejonie solecznickim, autor podręcznika do języka polskiego, były dyrektor Solecznickiego Domu Dziecka.

Czytaj całość- klikinj

W odwiedzinach u Pelplińskiego Uniwersytetu III Wieku

12 maja b.r. w piękny, słoneczny dzień słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku pojechali na zaproszenie zaprzyjaźnionego uniwersytetu do Pelplina. Wspaniałą niespodzianką dla nas był spektakl poetycko – muzyczny przygotowany przez uczniów klas I-III ZKiW Nr 1 poświęcony Janowi Pawłowi II. Dzieci swoją recytacją, rapowaniem, pięknymi i mądrymi tekstami zachwyciły wszystkich.

Czytaj całość - kliknij


Chodzić każdy może…
7 maja b.r. w opaleńskiej „Maciejówce” spotkały się dwa uniwersytety III wieku: z Gniew i Pelplina,  by wziąć udział w IV Marszu Nordic Walking Studentów UTW. Zebranych powitała pani Maria Taraszkiewicz – Gurzyńska - Burmistrz Miasta i Gminy Gniew. Podkreślając ogromną rolę ruchu i aktywnego życia dla zdrowia człowieka, życzyła wszystkim uczestnikom samych przyjemności ze spaceru i wspólnego pokonywania zaplanowanej trasy.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknijZapraszamy na basen do Kwidzyna.
 Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku od lutego 2016 r. realizuje projekt „W pełni aktywnego życia, w pełni sił”, który otrzymał dofinansowanie Powiatu Tczewskiego. Jednym z zaplanowanych i z powodzeniem realizowanych zadań jest gimnastyka w wodzie, która odbywa się na basenie w Kwidzynie. Z tej formy aktywności fizycznej i profilaktyki zdrowotnej słuchacze Uniwersytetu korzystają dwa razy w tygodniu. Zajęcia prowadzi pani Halina Bukowska.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij
„W pełni aktywnego życia, w pełni sił” - kurs komputerowy
 

Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku prowadzi bardzo ożywioną działalność. Codziennie praktycznie coś się dzieje. Uczestniczymy także w wydarzeniach organizowanych przez miasto czy inne instytucje. Istnieje więc potrzeba szybkiego komunikowania się bez ponoszenia zbędnych kosztów. Takie możliwości stwarza poczta elektroniczna.

Czytaj całość - kliknij

  

Słodkie reminiscencje z Dnia Kobiet


Co prawda, Dzień Kobiet daleko za nami, ale pozostały przepisy na pyszne ciasta przygotowane na tę uroczystość przez same panie. Oto kilka propozycji, które warto wykorzystać  na specjalne okazje. Życzymy smacznego.

PRZEPISY - kliknij

Dzień Kobiet w Gniewskim Uniwersytecie III Wieku

8 marca w Sali Konferencyjnej na ul. Wiślanej słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku uczestniczyli w spotkaniu, poświęconemu oczywiście Dniu Kobiet. Z tej też okazji wykład dedykowany kobietom z okazji ich święta wygłosiła psycholog pani Małgorzata Aszyk. W swoim wystąpieniu podkreśliła niezmiernie ważną rolę właściwego czerpania z trzech podstawowych źródeł energii w życiu każdego człowieka: oddychania, picia i odżywiania. Kłóciło się to trochę ze smakowitymi wypiekami, które pyszniły się na stołach i nie było siły, by po nie nie sięgnąć. Babeczki, serniki, murzynki, jabłeczniki, ciasta z kremem przygotowały same słuchaczki gniewskiego uniwersytetu, za co bardzo, bardzo dziękujemy. Przepisy na te pyszności zamieścimy wkrótce na naszej stronie. Spotkanie z panią psycholog zostało dofinansowane przez Powiat Tczewski w ramach projektu „W pełni aktywnego życia, w pełni sił”. Bardzo też dziękujemy panu Dominikowi Diller z Hotelu na Wzgórzu za pomoc w organizacji spotkania.

  


DZIEŃ KOBIET

    

Z okazji Dnia Kobiet wszystkiego co najlepsze, spełnienia marzeń,
zadowolenia
z siebie, dużo szczęścia i uśmiechu
oraz wiele radości życiowej

kochanym słuchaczkom Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku

życzy Zarząd Stowarzyszenia GUTW


Inauguracja Roku Kronikarzy Gniewskich na Gniewskim Uniwersytecie III Wieku

28 stycznia 2016 r. w Sali Bankietowej na ulicy Wiślanej miała miejsce inauguracja Roku Kronikarzy Gniewskich w najstarszej uczelni naszego miasteczka.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili Burmistrz Miasta i Gminy Gniew – pani Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie – pani Jadwiga Mielke, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie- pani Wioleta Połomska, kierownik Referatu Promocji i Informacji  - pani Magdalena Frost – Guz, przedstawiciele firmy Invest – Kom w Gniewie - pan Bartosz Pokacki i pani Małgorzata Fortuna.

Czytaj całość - kliknij

Więcej zdjęć - kliknij


Nordic Walking


Nadworny lekarz królów polskich, Wojciech Oczko jest autorem powiedzenia „Ruch jest  w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”.

Jego słuszność potwierdzają słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku, uczestnicząc w różnych formach aktywności fizycznej: gimnastyce usprawniającej, warsztatach zumby gold, no i, oczywiście, cotygodniowych wycieczkach rowerowych od wiosny do późnej jesieni, zimowych spacerach. Wszystkie te aktywności to pozytywny i zbawienny dla samopoczucia zastrzyk energii.

Zima to także dobry czas, by chodzić z kijkami. Niewystarczająca ilość światła słonecznego sprawia, że co roku wiele osób boryka się z depresją sezonową. Jednym z powodów gorszego nastroju jest obniżenie poziomu serotoniny. Spacery nordic walking wspomagają produkcję hormonu szczęścia oraz wyzwalają endorfiny, które również poprawiają humor i dają poczucie spełnienia.

Poniżej zdjęcia z zimowego spaceru, jako zachęta dla tych, którzy zamierzają dołączyć do naszych aktywnych słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Zapraszamy w każdy poniedziałek na godz. 9:30, zbiórka przy budynku dawnej Gazowni na ul. Piłsudskiego.

Więcej zdjęć - kliknij

Czytaj całość - kliknijJubileusz
Polskiego Uniwersytetu III Wieku w Solecznikach

"Bądź z nami tu z uśmiechem na twarzy,
Póki życie trwa, tyle jeszcze się zdarzy.
Wędruj z nami też z uśmiechem na twarzy,
Póki życie trwa, można o wszystkim marzyć.” 
                                                
                                                                               M. Kalinowska

Z takim przesłaniem Gniewski Uniwersytet III Wieku otrzymał zaproszenie na uroczystość 5-lecia działalności Polskiego Uniwersytetu III Wieku w Solecznikach, która odbędzie się 15 stycznia w Jaszunach. Gratulujemy Koleżankom i Kolegom wspaniałego Jubileuszu. Nasz dopiero za 3 lata. Niestety, nie możemy skorzystać z zaproszenia, ale przesyłamy słuchaczom Polskiego Uniwersytetu najserdeczniejsze życzenia.

List gratulacyjny

Życzenia na Boże Narodzenie


Przepis na Szandar kociewski - kliknij


Festyn w DPS - "Uniwersytet ziemniakożerców".

Gniewski Uniwersytet III Wieku tym razem zagościł w Domu Pomocy Społecznej. W parku przy DPS było pieczenie ziemniaków, domowe przetwory, wiersze o kartoflach i piosenki o ziemniakach.

Więcej informacji i zdjęć - kliknij


 

Uroczysta inauguracja roku Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku

Wszyscy studenci rozpoczęli 1 października nowy rok akademicki. Uroczystą inaugurację roku zorganizował też Gniewski Uniwersytet III Wieku. Gościem specjalnym była pisarka Jolanta Szwalbe z wykładem „Cieszmy się życiem”.

Więcej informacji i zdjęcia - kliknij

 
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016

 

"POSŁUCHAJ MOJEJ HISTORII..."