Kawiarenka obywatelska "Dawniej...

Kawiarenka obywatelska "Dawniej...

Spotkanie słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku odbyło się 16 czerwca w kawiarni „Marysieńka” na ul. Piłsudskiego w Gniewie. Przy smacznym cieście i kawie rozmawialiśmy o historii placówek handlowych, zakładów rzemieślniczych na Starym Mieście w Gniewie. Ogromną pracę w tym temacie wykonała pani Iwona Kitta. Serdeczne podziękowania i gratulacje za przygotowanie ciekawych informacji.

               Pani Walentyna Czapka przypomniała, iż obecnie realizowany jest projekt „Leby – historia kupiectwa gniewskiego”, który uzyskał dofinansowanie w konkursie „Akumulator społeczny”. Jego celem jest aktywne uczestnictwo słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku w procesie rewitalizacji społecznej i tym samym ożywienia Starego Miasta poprzez różnorodne działania. Ponieważ przy Placu Grunwaldzkim i ul. Piłsudskiego mieszczą się różnorodne placówki handlowe, chcemy zebrać informacje, co mieściło się tu przed laty, jak jest historia poszczególnych budynków przy tych ulicach. Projekt jest realizowany od maja do końca listopada 2015 r.

                        Co już zrobiliśmy? Ogłosiliśmy konkurs literacki pt. „Historia w miejscach zaklęta”, w którym zachęciliśmy uczniów gniewskich szkół do napisania własnych legend o Starym Mieście w Gniewie. Wpłynęło ponad 20 prac uczniowskich, które oceni jury w składzie p. Ewa Schmidt oraz p. Halina Łysik. W projekcie przewidziane są środki na zakup nagród dla uczestników konkursu, chcielibyśmy je wręczyć na zakończenie roku szkolnego 26 czerwca. Najlepsze prace postaramy się opublikować w prasie lokalnej i ogłosimy następny konkurs skierowany już do starszej młodzieży na opracowanie scenariuszy nagrodzonych legend, co pozwoli potem wystawić je na scenie.

Drugie zadanie projektowe to kawiarenki obywatelskie, podczas których zbieramy informacje, materiały faktograficzne dot. gniewskich kupców na ul. Piłsudskiego i Placu Grunwaldzkim. Pierwsza z kawiarenek odbyła się 30 maja podczas I krajowej Nocy Bibliotek. Informację o tym wydarzeniu można przeczytać na stronie GUTW wraz z wynikami konsultacji społecznych, jakie także odbył się w tym dniu i które dotyczyły naszej wizji rewitalizacji Starego Miasta. Pan Ewald Jabłoński oprowadził nas po Starym Mieście. Solidnie przygotował się do tego spaceru. Przekazane notatki posłużyły jako materiał wyjściowy do dalszych opracowań. Bardzo dziękuję p. Ewie Dunajskiej, państwu Szmyt za pomoc w odtwarzaniu historii gniewskich kupców. Obecnie każdy budynek ma swoją historię, mniej lub bardziej dokładną.

Kierujemy do prośbę Państwa ogromną prośbę o po pierwsze zapoznanie się z zebranymi informacjami, uzupełnienie ich, bądź skorygowanie. Ciekawe dla nas będą wspomnienia Państwa dotyczące wyposażenia sklepów, zakładów rzemieślniczych, osób w nich pracujących. Może posiadacie Państwo zdjęcia rodzinne, koleżeńskie z Placem Grunwaldzkim i ul. Piłsudskiego w tle, to prosimy o ich udostępnienie.

Jeszcze w tym semestrze czekają nas dwa zadania projektowe: 22 i 23 czerwca – kociewskie warsztaty kulinarne, które organizujemy w Hotelu na Wzgórzu. Poprowadzi je pan Dominik Diller. Przygotowane potrawy zostaną podane podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego 24 czerwca w leśniczówce w Brodach Pomorskich.

     1 i 2 lipca odbędą się warsztaty turystyczne, które poprowadzą nasze panie Halina Kaczmarek i Danuta Goździkowska. W warsztatach można uczestniczyć rodzinnie.

Po wakacjach czekają nas:

-  warsztaty dziennikarskie na opracowanie fiszek do budynków na ul Piłsudskiego i    

    Placu Grunwaldzkim – zawierających informacje o charakterze prowadzonej w nich

    działalności handlowej, znaczących osobach związanych z kupiectwem i zilustrowanie ich zdjęciami.

-  warsztaty malarskie z ul. Piłsudskiego i Pl. Grunwaldzkim w tle.