Goście z Wileńszczyzny

Goście z Wileńszczyzny

Słuchacze GUTW  blisko rok temu nawiązali kontakt z Polskim Uniwersytetem III Wieku w Solecznikach na Litwie, który niedawno świętował 5-tą rocznicę swojego powstania. Uniwersytetowi przewodniczy pan Antoni Jankowski, postać niezwykle zasłużona dla litewskiej Polonii  i rozwoju polskiego szkolnictwa w tym kraju, wieloletni kierownik wydziału oświaty w rejonie solecznickim, autor podręcznika do języka polskiego, były dyrektor Solecznickiego Domu Dziecka.

Do Polski goście z Wileńszczyzny, bo tak określają miejsce swojego pochodzenia, przyjechali na trzydniową wycieczkę, w programie której był również Gniew, gdyż wielokrotnie zapraszaliśmy koleżanki i kolegów z Solecznik do odwiedzenia naszego miasta. Program pobytu został opracowany wspólnie z dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Gniewie, panem Mieczysławem Matysiakiem, który już wcześniej poznał pana A. Jankowskiego, pracownikami Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie, zespołem „Błękitna Wstęga”, księdzem proboszczem Z. Rutkowskim, pracownikami Zamku w Gniewie oraz serdecznym przyjacielem pana Antoniego – p. Januszem Struczyńskim, za co wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Zamku. Tu goście uczestniczyli w spektaklu „Wakacje z duchami”, żywej lekcji historii z husarią w tle, wysłuchali zamkowych i wiślanych opowieści pani  przewodnik Haliny Kaczmarek. Następnie spacer po mieście i mały odpoczynek przy kawie w Sali Kameralnej, w której podziwiano wystawę prac malarskich słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Kolejną atrakcją było zwiedzanie Starego Miasta, kościoła i Ogrodów Historii, po których oprowadził ksiądz proboszcz. Obiad dla uczestników wycieczki został przygotowany przez Dom Pomocy Społecznej w Gniewie. Po obiedzie zaprezentowała się w krótkim programie ze śpiewem i tańcami „Błękitna Wstęga”. Pani Emilia Rulińska napisała na te okazję wiersz, który otrzymali wszyscy goście z Solecznik.

Ostatni etap spotkania z Polskim Uniwersytetem to zwiedzanie zabytków Pelplina.
Po Muzeum Diecezjalnym oraz Katedrze oprowadził nas przewodnik z Gniewa - pan Adam Laska.  Z krużganków katedry przeszliśmy do Collegium Marianum, gdzie na gości czekała już kolacja. Wspaniałym zakończeniem pobytu w Pelplinie był koncert pieśni maryjnych, w którym uczestniczyliśmy w pomieszczeniach Biblioteki Diecezjalnej. Pan Antoni Jankowski udzielił w tym czasie wywiadu do Radia Głos (można go odsłuchać na stronie http://www.radioglos.pl/wywiady. Bardzo polecamy!). 

Z naszymi przyjaciółmi z Solecznik pożegnaliśmy się wieczorem. Były to bardzo wzruszające chwile. Pan Antoni Jankowski podarował nam swoją książkę pt. „Polskie uczenie”, którą zapewne przeczyta większość słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Postanowiliśmy, że spotkamy się za rok, tym razem w Solecznikach.