„Aby święta Bożego Narodzenia ....

„Aby święta Bożego Narodzenia był bliskością i spokojem, a Nowy Rok – dobrym czasem”

Tak życzył przed laty Konstanty Ildefons Gałczyński i słowa te stały się myślą przewodnią przedświątecznego spotkania słuchaczy Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku, jakie odbyło się 19 grudnia w Sali Konferencyjno – Bankietowej na ulicy Wiślanej w Gniewie. W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób, a swoją obecnością zaszczycili ją pani Maria Taraszkiewicz- Gurzyńska – Burmistrz Miasta i Gminy Gniew oraz Wiceburmistrz - pan Tomasz Sikora. Prowadząca spotkanie podkreśliła, że mijający 2016 r. był dobrym czasem dla Stowarzyszenia, które, włączając się aktywnie we wszelkie środowiskowe działania, zostało zauważone i docenione podczas Gminnej i Powiatowej Gali Wolontariatu. Podczas spotkania podsumowano także projekt „ Rowerem po Ziemi Gniewskiej w wersji light”, który otrzymał dofinansowanie Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności poprzez Akademię Rozwoju Filnatropii w Polsce oraz Fundację Pokolenia w Tczewie w programie „Działaj lokalnie”. Zrealizowany projekt był bardzo ciekawy i przyjemny: w okresie letnim odbywały się wycieczki rowerowe nie tylko po Ziemi Gniewskiej. Uczestnicy poznawali najpiękniejsze miejsca naszej Gminy, spotykali się z ciekawymi ludźmi. Przed każdą wyprawą otrzymywali opis trasy, mapkę, na której trzeba było zaznaczyć rowerowy szlak, krzyżówkę do rozwiązania i zdjęcia do odgadnięcia, co przedstawiają. Wycieczki rowerowe były opisywane na blogu „Rowerowi włóczykije”, który nadal jest aktywny, bo zamieszcza się na nim opisy wędrówek z kijkami. Opisy wycieczek oraz zdjęcia zamieszczone zostały także na portalu www.mojrower.pl.

Obecnym na przedświątecznym spotkaniu zaproponowano udział w zabawie krajoznawczej. Trzeba było udzielić odpowiedzi na pytania zawarte w prezentacji. W nagrodę wszyscy otrzymali nagrodę – przewodniki turystyczne pt. „Rowerem po Ziemi Gniewskiej w wersji light”, które powstały jako podsumowanie wycieczek rowerowych.

Następnym upominkiem były Ogólnopolskie Karty Seniora, która uprawniają do korzystania ze zniżek na wybrane produkty i usługi.

W przedświątecznej atmosferze śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Dziękujemy pani Krystynie Tamowicz za piękne śpiewy, którym towarzyszyła harmonijka ustna pana Edmunda Szmyt.

Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet III Wieku bardzo dziękuje pani Małgorzacie Lisieckiej oraz panu Dominikowi Diller za pomoc w przygotowaniu uroczystości.